summaryrefslogtreecommitdiffabout
path: root/src/ellinika
Unidiff
Diffstat (limited to 'src/ellinika') (more/less context) (ignore whitespace changes)
-rw-r--r--src/ellinika/conjugator.scm354
-rwxr-xr-xsrc/ellinika/tests/conj-test39
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm1
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/bastav.scm3
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/lev.scm10
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/milav.scm5
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm1
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/pav.scm7
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/aggelv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/agv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/anebainv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/anoigv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/apomenv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/aresv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/ballv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/bastav49
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/bastv49
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/bgainv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/blepv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/briskv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/denv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/diabazv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/eimai28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/erxomai37
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/exv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/kauomai28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/kremav32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/lev36
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/milav32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/nikav32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/nikv32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/ntynv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/pav2
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/phgainv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/pinv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/trabav49
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/uelv28
37 files changed, 1137 insertions, 165 deletions
diff --git a/src/ellinika/conjugator.scm b/src/ellinika/conjugator.scm
index bffc6be..eae4ad0 100644
--- a/src/ellinika/conjugator.scm
+++ b/src/ellinika/conjugator.scm
@@ -37,7 +37,7 @@
37;; properties - associative list of properties 37;; properties - associative list of properties
38;; attested 38;; attested
39 39
40(define (verb-set! verb key value) 40(define (vinfo-set! verb key value)
41; (format #t "VERB ~A KEY ~A VALUE ~A~%" verb key value) 41; (format #t "VERB ~A KEY ~A VALUE ~A~%" verb key value)
42 (case key 42 (case key
43 ((#:conj) 43 ((#:conj)
@@ -60,7 +60,7 @@
60 (cons key value))))))))) 60 (cons key value)))))))))
61 61
62 62
63(define (verb-get verb key) 63(define (vinfo-get verb key)
64 (case key 64 (case key
65 ((#:conj) 65 ((#:conj)
66 (list-ref verb 0)) 66 (list-ref verb 0))
@@ -103,8 +103,8 @@
103 (let ((verbprop (ellinika:sql-query 103 (let ((verbprop (ellinika:sql-query
104 "SELECT property,value FROM verbtense WHERE \ 104 "SELECT property,value FROM verbtense WHERE \
105verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND mood=\"~A\" AND tense=\"~A\"" 105verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND mood=\"~A\" AND tense=\"~A\""
106 (verb-get vinfo #:verb) voice mood tense))) 106 (vinfo-get vinfo #:verb) voice mood tense)))
107 (verb-set! 107 (vinfo-set!
108 vinfo #:proplist 108 vinfo #:proplist
109 (let loop ((inlist (if (null? verbprop) 109 (let loop ((inlist (if (null? verbprop)
110 '() 110 '()
@@ -194,6 +194,11 @@ verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND mood=\"~A\" AND tense=\"~A\""
194 (else 194 (else
195 (elstr-append stem "ηθ"))))) 195 (elstr-append stem "ηθ")))))
196 196
197(define (thema-aoristou-prostaktikhs stem)
198 (if (elstr-suffix? stem "β" "γ" "θ" "ν")
199 (elstr-append stem "ε")
200 stem))
201
197(define (lookup-verb-info verb voice thema) 202(define (lookup-verb-info verb voice thema)
198 (ellinika:sql-query 203 (ellinika:sql-query
199 "SELECT stem FROM irregular_stem \ 204 "SELECT stem FROM irregular_stem \
@@ -210,6 +215,7 @@ WHERE verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND thema=\"~A\""
210 (throw 'conjugator-error 'conjugator-error-input 215 (throw 'conjugator-error 'conjugator-error-input
211 "cannot handle ~A" (list (force-string verb)))))) 216 "cannot handle ~A" (list (force-string verb))))))
212 217
218;; FIXME: Use vinfo #:verb instead of the verb argument.
213(define (complement-verb-info vinfo verb voice thema) 219(define (complement-verb-info vinfo verb voice thema)
214; (format #t "COMPLEMENT ~A~%" vinfo) 220; (format #t "COMPLEMENT ~A~%" vinfo)
215 (let ((elverb (string->elstr verb)) 221 (let ((elverb (string->elstr verb))
@@ -217,53 +223,58 @@ WHERE verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND thema=\"~A\""
217 (if (and (null? tmpres) (string=? thema "sub")) 223 (if (and (null? tmpres) (string=? thema "sub"))
218 (lookup-verb-info verb voice "aor") 224 (lookup-verb-info verb voice "aor")
219 tmpres)))) 225 tmpres))))
220 (verb-set! vinfo #:stem 226 (vinfo-set! vinfo #:stem
221 (cond 227 (cond
222 ((not (null? result)) 228 ((not (null? result))
223 (verb-set! vinfo #:attested 'stem) 229 (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
224 (map car result)) 230 (map car result))
225 ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "A") 231 ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "A")
226 (let ((stem (verb-A-stem elverb))) 232 (let ((stem (verb-A-stem elverb)))
227 (cond 233 (cond
228 ((string=? thema "pres") 234 ((string=? thema "pres")
229 (verb-set! vinfo #:attested 'stem) 235 (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
230 stem) 236 stem)
231 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub")) 237 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
232 (if (string=? voice "act") 238 (cond
233 (elstr-thema-aoristoy stem) 239 ((string=? voice "act")
234 (thema-aoristoy-mesapathitikis-A stem))) 240 (elstr-thema-aoristoy stem))
241 ((string=? voice "pas")
242 (thema-aoristoy-mesapathitikis-A stem))
243 (else
244 (throw 'conjugator-error 'conjugator-error-db
245 "invalid voice ~A" (list voice)))))
235 (else 246 (else
236 #f)))) 247 #f))))
237 ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "A-depon") 248 ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "A-depon")
238 (let ((stem (verb-A-stem elverb))) 249 (let ((stem (verb-A-stem elverb)))
239 (cond 250 (cond
240 ((string=? thema "pres") 251 ((string=? thema "pres")
241 (verb-set! vinfo #:attested 'stem) 252 (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
242 stem) 253 stem)
243 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub")) 254 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
244 #f) ; FIXME 255 #f) ; FIXME
245 (else 256 (else
246 #f)))) 257 #f))))
247 ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "B1") 258 ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "B1")
248 (let ((stem (if (elstr-suffix? elverb "άω") 259 (let ((stem (if (elstr-suffix? elverb "άω")
249 (elstr-trim elverb -2) 260 (elstr-trim elverb -2)
250 (elstr-trim elverb -1)))) 261 (elstr-trim elverb -1))))
251 (cond 262 (cond
252 ((or (string=? voice "act") (string=? thema "pres")) 263 ((or (string=? voice "act") (string=? thema "pres"))
253 (verb-set! vinfo #:attested 'stem) 264 (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
254 stem) 265 stem)
255 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub")) 266 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
256 (map 267 (map
257 (lambda (aor) 268 (lambda (aor)
258 (thema-aoristoy-mesapathitikis-B stem aor)) 269 (thema-aoristoy-mesapathitikis-B stem aor))
259 (conjugate verb "act" "ind" "Αόριστος"))) 270 (conjugate vinfo "act" "ind" "Αόριστος")))
260 (else 271 (else
261 #f)))) 272 #f))))
262 ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "B2") 273 ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "B2")
263 (let ((stem (elstr-trim elverb -1))) 274 (let ((stem (elstr-trim elverb -1)))
264 (cond 275 (cond
265 ((or (string=? voice "act") (string=? thema "pres")) 276 ((or (string=? voice "act") (string=? thema "pres"))
266 (verb-set! vinfo #:attested 'stem) 277 (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
267 stem) 278 stem)
268 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub")) 279 ((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
269 (elstr-append stem "ηθ")) ;; FIXME: guesswork 280 (elstr-append stem "ηθ")) ;; FIXME: guesswork
@@ -343,7 +354,7 @@ AND c.tense=\"~A\" AND c.flect = f.ident ORDER by fold"
343 (+ (- len syl) 1)))) 354 (+ (- len syl) 1))))
344 355
345;; (define (get-property conj vinfo key default) 356;; (define (get-property conj vinfo key default)
346;; (if ((override (verb-get vinfo 357;; (if ((override (vinfo-get vinfo
347 ;; (symbol->keyword 358 ;; (symbol->keyword
348 ;; (string->symbol 359 ;; (string->symbol
349 ;; (string-append 360 ;; (string-append
@@ -352,37 +363,37 @@ AND c.tense=\"~A\" AND c.flect = f.ident ORDER by fold"
352;; (if override 363;; (if override
353 ;; (let ((t (conj-info key conj))) 364 ;; (let ((t (conj-info key conj)))
354 ;; (if t 365 ;; (if t
355 ;; (or (verb-get vinfo key) 366 ;; (or (vinfo-get vinfo key)
356 ;; t) 367 ;; t)
357 ;; (or (verb-get vinfo key) 368 ;; (or (vinfo-get vinfo key)
358 ;; (conj-info key conj) 369 ;; (conj-info key conj)
359 ;; default)))))) 370 ;; default))))))
360 371
361 372
362(define (get-suffix conj vinfo) 373(define (get-suffix conj vinfo)
363 (let ((ret (let ((override (verb-get vinfo #:override))) 374 (let ((ret (let ((override (vinfo-get vinfo #:override)))
364 (if (and override 375 (if (and override
365 (member "suffix" override)) 376 (member "suffix" override))
366 (let ((t (conj-info #:suffix conj))) 377 (let ((t (conj-info #:suffix conj)))
367 (if t 378 (if t
368 (or (verb-get vinfo #:suffix) 379 (or (vinfo-get vinfo #:suffix)
369 t) 380 t)
370 "")) 381 ""))
371 (or (verb-get vinfo #:suffix) 382 (or (vinfo-get vinfo #:suffix)
372 (conj-info #:suffix conj) 383 (conj-info #:suffix conj)
373 ""))))) 384 "")))))
374 (if (list? ret) ret (list ret)))) 385 (if (list? ret) ret (list ret))))
375 386
376 387
377(define (get-accmap conj vinfo) 388(define (get-accmap conj vinfo)
378 (let ((override (verb-get vinfo #:override))) 389 (let ((override (vinfo-get vinfo #:override)))
379 (if (and override 390 (if (and override
380 (member "accmap" override)) 391 (member "accmap" override))
381 (let ((t (conj-info #:accmap conj))) 392 (let ((t (conj-info #:accmap conj)))
382 (if t 393 (if t
383 (or (verb-get vinfo #:accmap) 394 (or (vinfo-get vinfo #:accmap)
384 t))) 395 t)))
385 (or (verb-get vinfo #:accmap) 396 (or (vinfo-get vinfo #:accmap)
386 (conj-info #:accmap conj) 397 (conj-info #:accmap conj)
387 "000000")))) 398 "000000"))))
388 399
@@ -394,13 +405,13 @@ AND c.tense=\"~A\" AND c.flect = f.ident ORDER by fold"
394 (cond 405 (cond
395 ((> (length accmap) 6) 406 ((> (length accmap) 6)
396 (set! accmap (list-head accmap 6)) 407 (set! accmap (list-head accmap 6))
397 (set! augment (or (verb-get vinfo #:augment) "ε")))) 408 (set! augment (or (vinfo-get vinfo #:augment) "ε"))))
398; (format #t "AUGMENT ~A ~A~%" vinfo (verb-get vinfo #:augment)) 409; (format #t "AUGMENT ~A ~A~%" vinfo (vinfo-get vinfo #:augment))
399 (let ((forms 410 (let ((forms
400 (map 411 (map
401 (lambda (flect acc person) 412 (lambda (flect acc person)
402 (cond 413 (cond
403 ((verb-get vinfo (symbol->keyword 414 ((vinfo-get vinfo (symbol->keyword
404 (string->symbol 415 (string->symbol
405 (number->string person)))) => 416 (number->string person)))) =>
406 (lambda (personal-form) 417 (lambda (personal-form)
@@ -468,18 +479,22 @@ AND c.tense=\"~A\" AND c.flect = f.ident ORDER by fold"
468 forms) 479 forms)
469 (map force-string forms))))) 480 (map force-string forms)))))
470 481
471(define (individual-verb verb voice mood tense) 482(define (individual-verb vinfo voice mood tense)
472 (let ((res (ellinika:sql-query 483 (let ((res (ellinika:sql-query
473 "SELECT f.sing1,f.sing2,f.sing3,f.plur1,f.plur2,f.plur3\ 484 "SELECT f.sing1,f.sing2,f.sing3,f.plur1,f.plur2,f.plur3\
474 FROM individual_verb i,verbflect f\ 485 FROM individual_verb i,verbflect f\
475 WHERE i.verb=\"~A\" AND i.voice=\"~A\" AND i.mood=\"~A\"\ 486 WHERE i.verb=\"~A\" AND i.voice=\"~A\" AND i.mood=\"~A\"\
476 AND i.tense=\"~A\" AND i.ident=f.ident" 487 AND i.tense=\"~A\" AND i.ident=f.ident"
477 verb voice mood tense))) 488 (vinfo-get vinfo #:verb) voice mood tense)))
478 (if (not (null? res)) 489 (if (null? res)
479 (append (car res) 490 #f
480 (list "I" 491 (map
481 '(class stem))) 492 (lambda (elt)
482 #f))) 493 (append
494 elt
495 (list "I"
496 '(class stem))))
497 res))))
483 498
484(define (merge-conjugated-forms lista listb) 499(define (merge-conjugated-forms lista listb)
485 (map 500 (map
@@ -487,141 +502,150 @@ AND c.tense=\"~A\" AND c.flect = f.ident ORDER by fold"
487 (or a b)) 502 (or a b))
488 lista listb)) 503 lista listb))
489 504
490(define (conjugate verb voice mood tense . rest) 505(define (conjugate vinfo voice mood tense . rest)
491 (cond 506 (cond
492 ((individual-verb verb voice mood tense) => 507 ((individual-verb vinfo voice mood tense) =>
493 (lambda (res) 508 (lambda (res)
494 (list res))) 509 res))
495 (else 510 (else
496 (let* ((vinfo (load-verb-info verb voice mood tense)) 511 (let ((vinfo (copy-tree vinfo)))
497 (conj-list (get-conj-info (or 512 (if (not (member #:noload rest))
498 (verb-get vinfo #:class) 513 (load-proplist vinfo voice mood tense))
499 (verb-get vinfo #:conj)) 514; (format #t "VINFO ~A~%" vinfo)
500 voice mood tense)) 515 (let ((conj-list (get-conj-info (or
501 (verb (force-string (verb-get vinfo #:verb)))) 516 (vinfo-get vinfo #:class)
502 (format #t "VINFO ~A~%" vinfo) 517 (vinfo-get vinfo #:conj))
503 (if (not conj-list) 518 voice mood tense))
504 (list (list #f #f #f #f #f #f #f #f)) 519 (verb (force-string (vinfo-get vinfo #:verb))))
505 (map car 520 ;(format #t "VINFO ~A~%" vinfo)
506 (fold 521 (if (not conj-list)
507 (lambda (elt prev) 522 (list (list #f #f #f #f #f #f #f #f))
508 ; (format #t "ELT ~A~%" elt) 523 (map car
509 (if (null? prev) 524 (fold
510 (list elt) 525 (lambda (elt prev)
511 (let ((top (car prev))) 526 ; (format #t "ELT ~A~%" elt)
512 (if (let ((a (cdr elt)) 527 (if (null? prev)
513 (b (cdr top))) 528 (list elt)
514 (and (string? a) (string? b) (string=? a b))) 529 (let ((top (car prev)))
515 (cons (cons 530 (if (let ((a (cdr elt))
516 (merge-conjugated-forms (car top) (car elt)) 531 (b (cdr top)))
517 (cdr top)) 532 (and (string? a) (string? b) (string=? a b)))
518 (cdr prev)) 533 (cons (cons
519 (cons elt prev))))) 534 (merge-conjugated-forms (car top) (car elt))
520 '() 535 (cdr top))
521 (fold 536 (cdr prev))
522 (lambda (conj prev) 537 (cons elt prev)))))
538 '()
539 (fold
540 (lambda (conj prev)
523 ; (format #t "CONJ ~A~%" conj) 541 ; (format #t "CONJ ~A~%" conj)
524 (if (member #:nopart rest) 542 (if (member #:nopart rest)
525 (conj-info-set! #:particle conj #f)) 543 (conj-info-set! #:particle conj #f))
526 (cond 544 (cond
527 ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt") 545 ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt")
528 (conj-info #:aux conj)) 546 (conj-info #:aux conj))
529 (let ((aparemfato-list 547 (let ((aparemfato-list
530 (map 548 (map
531 (lambda (x) 549 (lambda (x)
532 (let ((t (conjugation:table x))) 550 (let ((t (conjugation:table x)))
533 (if t 551 (if t
552 (cons
553 (list-ref t 2)
554 (conjugation:attested x))
555 #f)))
556 (conjugate vinfo voice "sub" "Αόριστος"
557 #:nopart)))
558 (part (conj-info #:particle conj))
559 (fold-id (conj-info #:fold conj)))
560 (fold
561 (lambda (param prev)
562 (if (not param)
563 prev
564 (let ((aparemfato (car param))
565 (attested (cdr param)))
566 (cons
534 (cons 567 (cons
535 (list-ref t 2) 568 (append
536 (conjugation:attested x)) 569 (map
537 #f))) 570 (lambda (aux flag)
538 (conjugate verb voice "sub" "Αόριστος" 571 (if (char=? flag #\-)
539 #:nopart))) 572 #f
540 (part (conj-info #:particle conj)) 573 (elstr->string
541 (fold-id (conj-info #:fold conj))) 574 (if part
542 (fold 575 (elstr-append part " " aux " "
543 (lambda (param prev) 576 aparemfato)
544 (if (not param) 577 (elstr-append aux " " aparemfato)))))
545 prev 578 (conjugation:table
546 (let ((aparemfato (car param)) 579 (car (conjugate
547 (attested (cdr param))) 580 (conjugator:open-verb
548 (cons 581 (conj-info #:aux conj))
549 (cons 582 "act" "ind"
550 (append 583 (conj-info #:auxtense conj))))
551 (map 584 (string->list (or (vinfo-get vinfo #:accmap)
552 (lambda (aux flag) 585 (conj-info #:accmap conj)
553 (if (char=? flag #\-) 586 "000000")))
554 #f 587 (list (vinfo-get vinfo #:conj)
555 (elstr->string 588 attested))
556 (if part 589 fold-id)
557 (elstr-append part " " aux " " 590 prev))))
558 aparemfato) 591 prev
559 (elstr-append aux " " aparemfato))))) 592 aparemfato-list)))
560 (conjugation:table 593 ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt")
561 (car (conjugate (conj-info #:aux conj) 594 (conj-info #:auxtense conj))
562 "act" "ind" 595 (let ((part (conj-info #:particle conj)))
563 (conj-info #:auxtense conj)))) 596 (fold-right
564 (string->list (or (verb-get vinfo #:accmap) 597 (lambda (tenses prev)
565 (conj-info #:accmap conj) 598 (cons
566 "000000"))) 599 (cons
567 (list (verb-get vinfo #:conj) 600 (append
568 attested)) 601 (map
569 fold-id) 602 (lambda (t)
570 prev)))) 603 (elstr->string (elstr-append part " " t)))
571 prev 604 (list-head tenses 6))
572 aparemfato-list))) 605 (list-tail tenses 6))
573 ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt") 606 (conj-info #:fold conj))
574 (conj-info #:auxtense conj)) 607 prev))
575 (let ((part (conj-info #:particle conj))) 608 prev
576 (fold-right 609 (conjugate vinfo voice "ind"
577 (lambda (tenses prev) 610 (conj-info #:auxtense conj) #:noload))))
578 (cons 611 (else
579 (cons 612 (let ((vinfo (copy-tree vinfo)))
580 (append 613 (if (vinfo-get vinfo #:stem)
581 (map 614 (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
582 (lambda (t) 615 (let ((thema (string-split
583 (elstr->string (elstr-append part " " t))) 616 (conj-info #:thema conj) #\:)))
584 (list-head tenses 6)) 617 ; (format #t "THEMA ~A~%" thema)
585 (list-tail tenses 6)) 618 (complement-verb-info vinfo verb
586 (conj-info #:fold conj)) 619 (if (null? (cdr thema))
587 prev)) 620 voice
588 prev 621 (car (cdr thema)))
589 (conjugate verb voice "ind" 622 (car thema))))
590 (conj-info #:auxtense conj))))) 623
591 (else 624 (fold
592 (let ((vinfo (copy-tree vinfo))) 625 (lambda (suffix prev)
593 (if (verb-get vinfo #:stem) 626 (append
594 (verb-set! vinfo #:attested 'stem) 627 (fold
595 (let ((thema (string-split (conj-info #:thema conj) #\:))) 628 (lambda (stem prev)
596 ; (format #t "THEMA ~A~%" thema) 629 (cons
597 (complement-verb-info vinfo verb 630 (cons
598 (if (null? (cdr thema)) 631 (append (apply-flect conj vinfo verb stem suffix)
599 voice 632 (list (vinfo-get vinfo #:conj)
600 (car (cdr thema))) 633 (vinfo-get vinfo #:attested)))
601 (car thema)))) 634 (conj-info #:fold conj))
602 635 prev))
603 (fold 636 '()
604 (lambda (suffix prev) 637 (vinfo-get vinfo #:stem))
605 (append 638 prev))
606 (fold 639 prev
607 (lambda (stem prev) 640 (get-suffix conj vinfo))))))
608 (cons 641 '()
609 (cons 642 conj-list)))))))))
610 (append (apply-flect conj vinfo verb stem suffix) 643
611 (list (verb-get vinfo #:conj) 644(define-public (conjugator:open-verb verb)
612 (verb-get vinfo #:attested))) 645 (create-basic-verb-info verb))
613 (conj-info #:fold conj))
614 prev))
615 '()
616 (verb-get vinfo #:stem))
617 prev))
618 prev
619 (get-suffix conj vinfo))))))
620 '()
621 conj-list))))))))
622 646
623(define-public (conjugator verb voice mood tense) 647(define-public (conjugator verb voice mood tense)
624 (conjugate verb voice mood tense)) 648 (conjugate (conjugator:open-verb verb) voice mood tense))
625 649
626(define-public (conjugation:table conj) 650(define-public (conjugation:table conj)
627 (cond 651 (cond
diff --git a/src/ellinika/tests/conj-test b/src/ellinika/tests/conj-test
new file mode 100755
index 0000000..fbacae1
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj-test
@@ -0,0 +1,39 @@
1#! /bin/sh
2
3testdir=conj.dir
4failures=0
5
6testcon() {
7 if guile -s conj/$1.scm | diff -pu samples/$1 - > $testdir/$1.diff
8 then
9 status=PASS
10 rm $testdir/$1.diff
11 else
12 status=FAIL
13 failures=1
14 fi
15 echo "$1: $status"
16}
17
18if ! test -d $testdir; then
19 mkdir $testdir || exit 2
20fi
21
22if test $# -gt 0; then
23 for verb in $*
24 do
25 testcon $verb
26 done
27else
28 find samples -type f -printf '%f\n' |
29 while read verb
30 do
31 testcon $verb
32 done
33fi
34
35if test $failures -eq 0; then
36 rmdir $testdir
37fi
38
39exit $failures
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm b/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm
index 4ba6e12..cb42dba 100644
--- a/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm
+++ b/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm
@@ -1,3 +1,4 @@
1(use-modules ((ellinika test-conjugation))) 1(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
2 2
3(test-conjugation:verb "ανοίγω") 3(test-conjugation:verb "ανοίγω")
4;(test-conjugation:tense "ανοίγω" "pas" "imp" "Αόριστος")
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/bastav.scm b/src/ellinika/tests/conj/bastav.scm
new file mode 100644
index 0000000..bdf5a5d
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/bastav.scm
@@ -0,0 +1,3 @@
1(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
2
3(test-conjugation:verb "βαστάω")
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/lev.scm b/src/ellinika/tests/conj/lev.scm
new file mode 100644
index 0000000..c42ad93
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/lev.scm
@@ -0,0 +1,10 @@
1(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
2
3(test-conjugation:verb "λέω")
4;(test-conjugation:tense "λέω" "pas" "ind" "Αόριστος")
5;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Ενεστώτας")
6;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Παρακείμενος")
7;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Μέλλοντας διαρκείας")
8;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Παρατατικός")
9;(test-conjugation:tense "λέω" "pas" "ind" "Μέλλοντας στιγμιαίος")
10;(test-conjugation:tense "λέω" "pas" "imp" "Αόριστος") \ No newline at end of file
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/milav.scm b/src/ellinika/tests/conj/milav.scm
new file mode 100644
index 0000000..413dd72
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/milav.scm
@@ -0,0 +1,5 @@
1(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
2
3(test-conjugation:verb "μιλάω")
4;(test-conjugation:tense "μιλάω" "act" "ind" "Μέλλοντας διαρκείας")
5;(test-conjugation:tense "μιλάω" "act" "ind" "Ενεστώτας")
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm b/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm
index 1fd1545..42ba15b 100644
--- a/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm
+++ b/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm
@@ -1,3 +1,4 @@
1(use-modules (ellinika test-conjugation)) 1(use-modules (ellinika test-conjugation))
2 2
3(test-conjugation:verb "ντύνω") 3(test-conjugation:verb "ντύνω")
4;(test-conjugation:tense "ντύνω" "act" "imp" "Αόριστος") \ No newline at end of file
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/pav.scm b/src/ellinika/tests/conj/pav.scm
new file mode 100644
index 0000000..d438e56
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/pav.scm
@@ -0,0 +1,7 @@
1(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
2
3;(test-conjugation:verb "πάω")
4(test-conjugation:tense "πάω" "act" "ind" "Ενεστώτας")
5;(test-conjugation:tense "πάω" "act" "ind" "Μέλλοντας στιγμιαίος")
6;(test-conjugation:tense "πάω" "act" "sub" "Ενεστώτας")
7;(test-conjugation:tense "πάω" "act" "sub" "Αόριστος")
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/aggelv b/src/ellinika/tests/samples/aggelv
new file mode 100644
index 0000000..348ac81
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/aggelv
@@ -0,0 +1,28 @@
1αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (αγγέλω αγγέλεις αγγέλει αγγέλουμε αγγέλετε αγγέλουν(ε))
2αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (άγγελα άγγελες άγγελε αγγέλαμε αγγέλατε άγγελαν)
3αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα αγγέλω θα αγγέλεις θα αγγέλει θα αγγέλουμε θα αγγέλετε θα αγγέλουν(ε))
4αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (άγγειλα άγγειλες άγγειλε αγγείλαμε αγγείλατε άγγειλαν)
5αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αγγείλει έχεις αγγείλει έχει αγγείλει έχουμε αγγείλει έχετε αγγείλει έχουν(ε) αγγείλει)
6αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αγγείλει είχες αγγείλει είχα αγγείλει είχαμε αγγείλει είχατε αγγείλει είχαν αγγείλει)
7αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αγγείλει θα έχεις αγγείλει θα έχει αγγείλει θα έχουμε αγγείλει θα έχετε αγγείλει θα έχουν(ε) αγγείλει)
8αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αγγείλω θα αγγείλεις θα αγγείλει θα αγγείλουμε θα αγγείλετε θα αγγείλουν(ε))
9αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να αγγέλω να αγγέλεις να αγγέλει να αγγέλουμε να αγγέλετε να αγγέλουν(ε))
10αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αγγείλω να αγγείλεις να αγγείλει να αγγείλουμε να αγγείλετε να αγγείλουν(ε))
11αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αγγείλει να έχεις αγγείλει να έχει αγγείλει να έχουμε αγγείλει να έχετε αγγείλει να έχουν(ε) αγγείλει)
12αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f άγγελε #f #f αγγέλετε #f)
13αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f άγγειλε #f #f αγγείλτε #f)
14αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αγγείλει #f #f να έχετε αγγείλει #f)
15αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (αγγέλομαι αγγέλεσαι αγγέλεται αγγελόμαστε αγγέλεστε αγγέλονται)
16αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (αγγελομούν αγγελοσούν αγγελόταν αγγελόμαστε αγγελόσαστε αγγέλονταν)
17αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα αγγέλομαι θα αγγέλεσαι θα αγγέλεται θα αγγελόμαστε θα αγγέλεστε θα αγγέλονται)
18αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(αγγέλθηκα αγγέλθηκες αγγέλθηκε αγγελθήκαμε αγγελθήκατε αγγέλθηκαν)
19αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω αγγελθεί έχεις αγγελθεί έχει αγγελθεί έχουμε αγγελθεί έχετε αγγελθεί έχουν(ε) αγγελθεί)
20αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα αγγελθεί είχες αγγελθεί είχα αγγελθεί είχαμε αγγελθεί είχατε αγγελθεί είχαν αγγελθεί)
21αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω αγγελθεί θα έχεις αγγελθεί θα έχει αγγελθεί θα έχουμε αγγελθεί θα έχετε αγγελθεί θα έχουν(ε) αγγελθεί)
22αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα αγγελθώ θα αγγελθείς θα αγγελθεί θα αγγελθούμε θα αγγελθείτε θα αγγελθούν(ε))
23αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να αγγέλομαι να αγγέλεσαι να αγγέλεται να αγγελόμαστε να αγγέλεστε να αγγέλονται)
24αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να αγγελθώ να αγγελθείς να αγγελθεί να αγγελθούμε να αγγελθείτε να αγγελθούν(ε))
25αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω αγγελθεί να έχεις αγγελθεί να έχει αγγελθεί να έχουμε αγγελθεί να έχετε αγγελθεί να έχουν(ε) αγγελθεί)
26αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να αγγέλεσαι #f #f να αγγέλεστε #f)
27αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f αγγείλου #f #f αγγελθείτε #f)
28αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις αγγελθεί #f #f να έχετε αγγελθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/agv b/src/ellinika/tests/samples/agv
new file mode 100644
index 0000000..0fd9fa1
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/agv
@@ -0,0 +1,28 @@
1άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (άγω άγεις άγει άγουμε άγετε άγουν(ε))
2άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έαγα έαγες έαγε άγαμε άγατε έαγαν)
3άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα άγω θα άγεις θα άγει θα άγουμε θα άγετε θα άγουν(ε))
4άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήγαγα ήγαγες ήγαγε ηγάγαμε ηγάγατε ήγαγαν)
5άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αγάγει έχεις αγάγει έχει αγάγει έχουμε αγάγει έχετε αγάγει έχουν(ε) αγάγει)
6άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αγάγει είχες αγάγει είχα αγάγει είχαμε αγάγει είχατε αγάγει είχαν αγάγει)
7άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αγάγει θα έχεις αγάγει θα έχει αγάγει θα έχουμε αγάγει θα έχετε αγάγει θα έχουν(ε) αγάγει)
8άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αγάγω θα αγάγεις θα αγάγει θα αγάγουμε θα αγάγετε θα αγάγουν(ε))
9άγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να άγω να άγεις να άγει να άγουμε να άγετε να άγουν(ε))
10άγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αγάγω να αγάγεις να αγάγει να αγάγουμε να αγάγετε να αγάγουν(ε))
11άγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αγάγει να έχεις αγάγει να έχει αγάγει να έχουμε αγάγει να έχετε αγάγει να έχουν(ε) αγάγει)
12άγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f άγε #f #f άγετε #f)
13άγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f άγαγε #f #f αγάγτε #f)
14άγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αγάγει #f #f να έχετε αγάγει #f)
15άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (άγομαι άγεσαι άγεται αγόμαστε άγεστε άγονται)
16άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (αγομούν αγοσούν αγόταν αγόμαστε αγόσαστε άγονταν)
17άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα άγομαι θα άγεσαι θα άγεται θα αγόμαστε θα άγεστε θα άγονται)
18άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (άχθηκα άχθηκες άχθηκε αχθήκαμε αχθήκατε άχθηκαν)
19άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αχθεί έχεις αχθεί έχει αχθεί έχουμε αχθεί έχετε αχθεί έχουν(ε) αχθεί)
20άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αχθεί είχες αχθεί είχα αχθεί είχαμε αχθεί είχατε αχθεί είχαν αχθεί)
21άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αχθεί θα έχεις αχθεί θα έχει αχθεί θα έχουμε αχθεί θα έχετε αχθεί θα έχουν(ε) αχθεί)
22άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αχθώ θα αχθείς θα αχθεί θα αχθούμε θα αχθείτε θα αχθούν(ε))
23άγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να άγομαι να άγεσαι να άγεται να αγόμαστε να άγεστε να άγονται)
24άγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αχθώ να αχθείς να αχθεί να αχθούμε να αχθείτε να αχθούν(ε))
25άγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αχθεί να έχεις αχθεί να έχει αχθεί να έχουμε αχθεί να έχετε αχθεί να έχουν(ε) αχθεί)
26άγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να άγεσαι #f #f να άγεστε #f)
27άγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f ήγαγου #f #f αχθείτε #f)
28άγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αχθεί #f #f να έχετε αχθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/anebainv b/src/ellinika/tests/samples/anebainv
new file mode 100644
index 0000000..31a325d
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/anebainv
@@ -0,0 +1,28 @@
1ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (ανεβαίνω ανεβαίνεις ανεβαίνει ανεβαίνουμε ανεβαίνετε ανεβαίνουν(ε))
2ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ανέβαινα ανέβαινες ανέβαινε ανεβαίναμε ανεβαίνατε ανέβαιναν)
3ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα ανεβαίνω θα ανεβαίνεις θα ανεβαίνει θα ανεβαίνουμε θα ανεβαίνετε θα ανεβαίνουν(ε))
4ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ανέβηκα ανέβηκες ανέβηκε ανεβήκαμε ανεβήκατε ανέβηκαν)
5ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω ανέβει έχεις ανέβει έχει ανέβει έχουμε ανέβει έχετε ανέβει έχουν(ε) ανέβει)
6ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα ανέβει είχες ανέβει είχα ανέβει είχαμε ανέβει είχατε ανέβει είχαν ανέβει)
7ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω ανέβει θα έχεις ανέβει θα έχει ανέβει θα έχουμε ανέβει θα έχετε ανέβει θα έχουν(ε) ανέβει)
8ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα ανέβω θα ανέβεις θα ανέβει θα ανέβουμε θα ανέβετε θα ανέβουν(ε))
9ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να ανεβαίνω να ανεβαίνεις να ανεβαίνει να ανεβαίνουμε να ανεβαίνετε να ανεβαίνουν(ε))
10ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να ανέβω να ανέβεις να ανέβει να ανέβουμε να ανέβετε να ανέβουν(ε))
11ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω ανέβει να έχεις ανέβει να έχει ανέβει να έχουμε ανέβει να έχετε ανέβει να έχουν(ε) ανέβει)
12ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f ανέβαινε #f #f ανεβαίνετε #f)
13ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f ανέβε #f #f ανεβείτε #f)
14ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις ανέβει #f #f να έχετε ανέβει #f)
15ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
16ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
17ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
18ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
19ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
20ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
21ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
22ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
23ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
24ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
25ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
26ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
27ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
28ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/anoigv b/src/ellinika/tests/samples/anoigv
new file mode 100644
index 0000000..1060c9a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/anoigv
@@ -0,0 +1,28 @@
1ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ανοίγω ανοίγεις ανοίγει ανοίγουμε ανοίγετε ανοίγουν(ε))
2ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(άνοιγα άνοιγες άνοιγε ανοίγαμε ανοίγατε άνοιγαν)
3ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ανοίγω θα ανοίγεις θα ανοίγει θα ανοίγουμε θα ανοίγετε θα ανοίγουν(ε))
4ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(άνοιξα άνοιξες άνοιξε ανοίξαμε ανοίξατε άνοιξαν)
5ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ανοίξει έχεις ανοίξει έχει ανοίξει έχουμε ανοίξει έχετε ανοίξει έχουν(ε) ανοίξει)
6ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ανοίξει είχες ανοίξει είχα ανοίξει είχαμε ανοίξει είχατε ανοίξει είχαν ανοίξει)
7ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ανοίξει θα έχεις ανοίξει θα έχει ανοίξει θα έχουμε ανοίξει θα έχετε ανοίξει θα έχουν(ε) ανοίξει)
8ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ανοίξω θα ανοίξεις θα ανοίξει θα ανοίξουμε θα ανοίξετε θα ανοίξουν(ε))
9ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ανοίγω να ανοίγεις να ανοίγει να ανοίγουμε να ανοίγετε να ανοίγουν(ε))
10ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ανοίξω να ανοίξεις να ανοίξει να ανοίξουμε να ανοίξετε να ανοίξουν(ε))
11ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ανοίξει να έχεις ανοίξει να έχει ανοίξει να έχουμε ανοίξει να έχετε ανοίξει να έχουν(ε) ανοίξει)
12ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f άνοιγε #f #f ανοίγετε #f)
13ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f άνοιξε #f #f ανοίξτε #f)
14ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ανοίξει #f #f να έχετε ανοίξει #f)
15ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ανοίγομαι ανοίγεσαι ανοίγεται ανοιγόμαστε ανοίγεστε ανοίγονται)
16ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(ανοιγόμουν ανοιγόσουν ανοιγόταν ανοιγόμαστε ανοιγόσαστε ανοίγονταν)
17ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ανοίγομαι θα ανοίγεσαι θα ανοίγεται θα ανοιγόμαστε θα ανοίγεστε θα ανοίγονται)
18ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(ανοίχτηκα ανοίχτηκες ανοίχτηκε ανοιχτήκαμε ανοιχτήκατε ανοίχτηκαν)
19ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ανοιχτεί έχεις ανοιχτεί έχει ανοιχτεί έχουμε ανοιχτεί έχετε ανοιχτεί έχουν(ε) ανοιχτεί)
20ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ανοιχτεί είχες ανοιχτεί είχα ανοιχτεί είχαμε ανοιχτεί είχατε ανοιχτεί είχαν ανοιχτεί)
21ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ανοιχτεί θα έχεις ανοιχτεί θα έχει ανοιχτεί θα έχουμε ανοιχτεί θα έχετε ανοιχτεί θα έχουν(ε) ανοιχτεί)
22ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ανοιχτώ θα ανοιχτείς θα ανοιχτεί θα ανοιχτούμε θα ανοιχτείτε θα ανοιχτούν(ε))
23ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ανοίγομαι να ανοίγεσαι να ανοίγεται να ανοιγόμαστε να ανοίγεστε να ανοίγονται)
24ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ανοιχτώ να ανοιχτείς να ανοιχτεί να ανοιχτούμε να ανοιχτείτε να ανοιχτούν(ε))
25ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ανοιχτεί να έχεις ανοιχτεί να έχει ανοιχτεί να έχουμε ανοιχτεί να έχετε ανοιχτεί να έχουν(ε) ανοιχτεί)
26ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να ανοίγεσαι #f #f να ανοίγεστε #f)
27ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f ανοίξου #f #f ανοιχτείτε #f)
28ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ανοιχτεί #f #f να έχετε ανοιχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/apomenv b/src/ellinika/tests/samples/apomenv
new file mode 100644
index 0000000..25747a3
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/apomenv
@@ -0,0 +1,28 @@
1απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(απομένω απομένεις απομένει απομένουμε απομένετε απομένουν(ε))
2απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(απόμενα απόμενες απόμενε απομέναμε απομένατε απόμεναν)
3απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα απομένω θα απομένεις θα απομένει θα απομένουμε θα απομένετε θα απομένουν(ε))
4απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(απόμεσα απόμεσες απόμεσε απομέσαμε απομέσατε απόμεσαν)
5απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω απομέσει έχεις απομέσει έχει απομέσει έχουμε απομέσει έχετε απομέσει έχουν(ε) απομέσει)
6απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα απομέσει είχες απομέσει είχα απομέσει είχαμε απομέσει είχατε απομέσει είχαν απομέσει)
7απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω απομέσει θα έχεις απομέσει θα έχει απομέσει θα έχουμε απομέσει θα έχετε απομέσει θα έχουν(ε) απομέσει)
8απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα απομέσω θα απομέσεις θα απομέσει θα απομέσουμε θα απομέσετε θα απομέσουν(ε))
9απομένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να απομένω να απομένεις να απομένει να απομένουμε να απομένετε να απομένουν(ε))
10απομένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να απομέσω να απομέσεις να απομέσει να απομέσουμε να απομέσετε να απομέσουν(ε))
11απομένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω απομέσει να έχεις απομέσει να έχει απομέσει να έχουμε απομέσει να έχετε απομέσει να έχουν(ε) απομέσει)
12απομένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f απόμενε #f #f απομένετε #f)
13απομένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f απόμεσε #f #f απομέστε #f)
14απομένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις απομέσει #f #f να έχετε απομέσει #f)
15απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(απομένομαι απομένεσαι απομένεται απομενόμαστε απομένεστε απομένονται)
16απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(απομενομούν απομενοσούν απομενόταν απομενόμαστε απομενόσαστε απομένονταν)
17απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα απομένομαι θα απομένεσαι θα απομένεται θα απομενόμαστε θα απομένεστε θα απομένονται)
18απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(απομέθηκα απομέθηκες απομέθηκε απομεθήκαμε απομεθήκατε απομέθηκαν)
19απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω απομεθεί έχεις απομεθεί έχει απομεθεί έχουμε απομεθεί έχετε απομεθεί έχουν(ε) απομεθεί)
20απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα απομεθεί είχες απομεθεί είχα απομεθεί είχαμε απομεθεί είχατε απομεθεί είχαν απομεθεί)
21απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω απομεθεί θα έχεις απομεθεί θα έχει απομεθεί θα έχουμε απομεθεί θα έχετε απομεθεί θα έχουν(ε) απομεθεί)
22απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα απομεθώ θα απομεθείς θα απομεθεί θα απομεθούμε θα απομεθείτε θα απομεθούν(ε))
23απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να απομένομαι να απομένεσαι να απομένεται να απομενόμαστε να απομένεστε να απομένονται)
24απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να απομεθώ να απομεθείς να απομεθεί να απομεθούμε να απομεθείτε να απομεθούν(ε))
25απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω απομεθεί να έχεις απομεθεί να έχει απομεθεί να έχουμε απομεθεί να έχετε απομεθεί να έχουν(ε) απομεθεί)
26απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να απομένεσαι #f #f να απομένεστε #f)
27απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f απομέσου #f #f απομεθείτε #f)
28απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις απομεθεί #f #f να έχετε απομεθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/aresv b/src/ellinika/tests/samples/aresv
new file mode 100644
index 0000000..a83dc7b
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/aresv
@@ -0,0 +1,28 @@
1αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (αρέσω αρέσεις αρέσει αρέσουμε αρέσετε αρέσουν(ε))
2αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (άρεσα άρεσες άρεσε αρέσαμε αρέσατε άρεσαν)
3αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα αρέσω θα αρέσεις θα αρέσει θα αρέσουμε θα αρέσετε θα αρέσουν(ε))
4αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (άρεσα άρεσες άρεσε αρέσαμε αρέσατε άρεσαν)
5αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αρέσει έχεις αρέσει έχει αρέσει έχουμε αρέσει έχετε αρέσει έχουν(ε) αρέσει)
6αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αρέσει είχες αρέσει είχα αρέσει είχαμε αρέσει είχατε αρέσει είχαν αρέσει)
7αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αρέσει θα έχεις αρέσει θα έχει αρέσει θα έχουμε αρέσει θα έχετε αρέσει θα έχουν(ε) αρέσει)
8αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αρέσω θα αρέσεις θα αρέσει θα αρέσουμε θα αρέσετε θα αρέσουν(ε))
9αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να αρέσω να αρέσεις να αρέσει να αρέσουμε να αρέσετε να αρέσουν(ε))
10αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αρέσω να αρέσεις να αρέσει να αρέσουμε να αρέσετε να αρέσουν(ε))
11αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αρέσει να έχεις αρέσει να έχει αρέσει να έχουμε αρέσει να έχετε αρέσει να έχουν(ε) αρέσει)
12αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f άρεσε #f #f αρέσετε #f)
13αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f άρεσε #f #f αρέστε #f)
14αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αρέσει #f #f να έχετε αρέσει #f)
15αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
16αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
17αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
18αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
19αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
20αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
21αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
22αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
23αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
24αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
25αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
26αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
27αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
28αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/ballv b/src/ellinika/tests/samples/ballv
new file mode 100644
index 0000000..1e17539
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/ballv
@@ -0,0 +1,28 @@
1βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βάλλω βάλλεις βάλλει βάλλουμε βάλλετε βάλλουν(ε))
2βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβαλλα έβαλλες έβαλλε βάλλαμε βάλλατε έβαλλαν)
3βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βάλλω θα βάλλεις θα βάλλει θα βάλλουμε θα βάλλετε θα βάλλουν(ε))
4βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (έβαλα έβαλες έβαλε βάλαμε βάλατε έβαλαν)
5βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βάλει έχεις βάλει έχει βάλει έχουμε βάλει έχετε βάλει έχουν(ε) βάλει)
6βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βάλει είχες βάλει είχα βάλει είχαμε βάλει είχατε βάλει είχαν βάλει)
7βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βάλει θα έχεις βάλει θα έχει βάλει θα έχουμε βάλει θα έχετε βάλει θα έχουν(ε) βάλει)
8βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βάλω θα βάλεις θα βάλει θα βάλουμε θα βάλετε θα βάλουν(ε))
9βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βάλλω να βάλλεις να βάλλει να βάλλουμε να βάλλετε να βάλλουν(ε))
10βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βάλω να βάλεις να βάλει να βάλουμε να βάλετε να βάλουν(ε))
11βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βάλει να έχεις βάλει να έχει βάλει να έχουμε βάλει να έχετε βάλει να έχουν(ε) βάλει)
12βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βάλλε #f #f βάλλετε #f)
13βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάλε #f #f βάλτε #f)
14βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βάλει #f #f να έχετε βάλει #f)
15βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βάλλομαι βάλλεσαι βάλλεται βαλλόμαστε βάλλεστε βάλλονται)
16βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαλλόμουν βαλλόσουν βαλλόταν βαλλόμαστε βαλλόσαστε βάλλονταν)
17βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βάλλομαι θα βάλλεσαι θα βάλλεται θα βαλλόμαστε θα βάλλεστε θα βάλλονται)
18βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βλήθηκα βλήθηκες βλήθηκε βληθήκαμε βληθήκατε βλήθηκαν)
19βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βληθεί έχεις βληθεί έχει βληθεί έχουμε βληθεί έχετε βληθεί έχουν(ε) βληθεί)
20βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βληθεί είχες βληθεί είχα βληθεί είχαμε βληθεί είχατε βληθεί είχαν βληθεί)
21βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βληθεί θα έχεις βληθεί θα έχει βληθεί θα έχουμε βληθεί θα έχετε βληθεί θα έχουν(ε) βληθεί)
22βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βληθώ θα βληθείς θα βληθεί θα βληθούμε θα βληθείτε θα βληθούν(ε))
23βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βάλλομαι να βάλλεσαι να βάλλεται να βαλλόμαστε να βάλλεστε να βάλλονται)
24βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βληθώ να βληθείς να βληθεί να βληθούμε να βληθείτε να βληθούν(ε))
25βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βληθεί να έχεις βληθεί να έχει βληθεί να έχουμε βληθεί να έχετε βληθεί να έχουν(ε) βληθεί)
26βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βάλλεσαι #f #f να βάλλεστε #f)
27βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάλου #f #f βληθείτε #f)
28βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βληθεί #f #f να έχετε βληθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/bastav b/src/ellinika/tests/samples/bastav
new file mode 100644
index 0000000..1995112
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/bastav
@@ -0,0 +1,49 @@
1βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστώ βαστάς βαστά βαστάμε βαστάτε βαστούν(ε))
2βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστάω βαστάς βαστάει βαστούμε βαστάτε βαστούν(ε))
3βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστούσα βαστούσες βαστούσε βαστούσαμε βαστούσατε βαστούσαν)
4βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βάσταγα βάσταγες βάσταγε βαστάγαμε βαστάγατε βάσταγαν)
5βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστάω θα βαστάς θα βαστάει θα βαστούμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
6βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστώ θα βαστάς θα βαστά θα βαστάμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
7βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάστηξα βάστηξες βάστηξε βαστήξαμε βαστήξατε βάστηξαν)
8βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάσταξα βάσταξες βάσταξε βαστάξαμε βαστάξατε βάσταξαν)
9βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστήξει έχεις βαστήξει έχει βαστήξει έχουμε βαστήξει έχετε βαστήξει έχουν(ε) βαστήξει)
10βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστάξει έχεις βαστάξει έχει βαστάξει έχουμε βαστάξει έχετε βαστάξει έχουν(ε) βαστάξει)
11βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστήξει είχες βαστήξει είχα βαστήξει είχαμε βαστήξει είχατε βαστήξει είχαν βαστήξει)
12βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστάξει είχες βαστάξει είχα βαστάξει είχαμε βαστάξει είχατε βαστάξει είχαν βαστάξει)
13βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστήξει θα έχεις βαστήξει θα έχει βαστήξει θα έχουμε βαστήξει θα έχετε βαστήξει θα έχουν(ε) βαστήξει)
14βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστάξει θα έχεις βαστάξει θα έχει βαστάξει θα έχουμε βαστάξει θα έχετε βαστάξει θα έχουν(ε) βαστάξει)
15βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστήξω θα βαστήξεις θα βαστήξει θα βαστήξουμε θα βαστήξετε θα βαστήξουν(ε))
16βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστάξω θα βάσταξεις θα βαστάξει θα βαστάξουμε θα βαστάξετε θα βαστάξουν(ε))
17βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστάω να βαστάς να βαστάει να βαστούμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
18βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστώ να βαστάς να βαστά να βαστάμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
19βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστήξω να βαστήξεις να βαστήξει να βαστήξουμε να βαστήξετε να βαστήξουν(ε))
20βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστάξω να βάσταξεις να βαστάξει να βαστάξουμε να βαστάξετε να βαστάξουν(ε))
21βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστήξει να έχεις βαστήξει να έχει βαστήξει να έχουμε βαστήξει να έχετε βαστήξει να έχουν(ε) βαστήξει)
22βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστάξει να έχεις βαστάξει να έχει βαστάξει να έχουμε βαστάξει να έχετε βαστάξει να έχουν(ε) βαστάξει)
23βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βάστα #f #f βαστάτε #f)
24βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάστηξε #f #f βαστήξτε #f)
25βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάσταξε #f #f βαστάξτε #f)
26βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστήξει #f #f να έχετε βαστήξει #f)
27βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστάξει #f #f να έχετε βαστάξει #f)
28βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστιέμαι βαστιέσαι βαστιέται βαστιόμαστε βαστιέστε βαστιούνται)
29βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστιόμουν βαστιόσουν βαστιόταν βαστιόμαστε βαστιόσαστε βαστιόνταν)
30βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστιέμαι θα βαστιέσαι θα βαστιέται θα βαστιόμαστε θα βαστιέστε θα βαστιούνται)
31βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστήχτηκα βαστήχτηκες βαστήχτηκε βαστηχτήκαμε βαστηχτήκατε βαστήχτηκαν)
32βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστάχτηκα βαστάχτηκες βαστάχτηκε βασταχτήκαμε βασταχτήκατε βαστάχτηκαν)
33βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βαστηχτεί έχεις βαστηχτεί έχει βαστηχτεί έχουμε βαστηχτεί έχετε βαστηχτεί έχουν(ε) βαστηχτεί)
34βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βασταχτεί έχεις βασταχτεί έχει βασταχτεί έχουμε βασταχτεί έχετε βασταχτεί έχουν(ε) βασταχτεί)
35βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βαστηχτεί είχες βαστηχτεί είχα βαστηχτεί είχαμε βαστηχτεί είχατε βαστηχτεί είχαν βαστηχτεί)
36βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βασταχτεί είχες βασταχτεί είχα βασταχτεί είχαμε βασταχτεί είχατε βασταχτεί είχαν βασταχτεί)
37βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βαστηχτεί θα έχεις βαστηχτεί θα έχει βαστηχτεί θα έχουμε βαστηχτεί θα έχετε βαστηχτεί θα έχουν(ε) βαστηχτεί)
38βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βασταχτεί θα έχεις βασταχτεί θα έχει βασταχτεί θα έχουμε βασταχτεί θα έχετε βασταχτεί θα έχουν(ε) βασταχτεί)
39βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βαστηχτώ θα βαστηχτείς θα βαστηχτεί θα βαστηχτούμε θα βαστηχτείτε θα βαστηχτούν(ε))
40βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βασταχτώ θα βασταχτείς θα βασταχτεί θα βασταχτούμε θα βασταχτείτε θα βασταχτούν(ε))
41βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστιέμαι να βαστιέσαι να βαστιέται να βαστιόμαστε να βαστιέστε να βαστιούνται)
42βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βαστηχτώ να βαστηχτείς να βαστηχτεί να βαστηχτούμε να βαστηχτείτε να βαστηχτούν(ε))
43βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βασταχτώ να βασταχτείς να βασταχτεί να βασταχτούμε να βασταχτείτε να βασταχτούν(ε))
44βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βαστηχτεί να είχες βαστηχτεί να είχα βαστηχτεί να είχαμε βαστηχτεί να είχατε βαστηχτεί να είχαν βαστηχτεί)
45βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βασταχτεί να είχες βασταχτεί να είχα βασταχτεί να είχαμε βασταχτεί να είχατε βασταχτεί να είχαν βασταχτεί)
46βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βαστιέσαι #f #f να βαστιέστε #f)
47βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f βαστάξου #f #f βασταχτείτε #f)
48βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βαστηχτεί #f #f να έχετε βαστηχτεί #f)
49βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βασταχτεί #f #f να έχετε βασταχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/bastv b/src/ellinika/tests/samples/bastv
new file mode 100644
index 0000000..d5853a4
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/bastv
@@ -0,0 +1,49 @@
1βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστώ βαστάς βαστά βαστάμε βαστάτε βαστούν(ε))
2βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστάω βαστάς βαστάει βαστούμε βαστάτε βαστούν(ε))
3βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστούσα βαστούσες βαστούσε βαστούσαμε βαστούσατε βαστούσαν)
4βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βάσταγα βάσταγες βάσταγε βαστάγαμε βαστάγατε βάσταγαν)
5βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστάω θα βαστάς θα βαστάει θα βαστούμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
6βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστώ θα βαστάς θα βαστά θα βαστάμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
7βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάστηξα βάστηξες βάστηξε βαστήξαμε βαστήξατε βάστηξαν)
8βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάσταξα βάσταξες βάσταξε βαστάξαμε βαστάξατε βάσταξαν)
9βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστήξει έχεις βαστήξει έχει βαστήξει έχουμε βαστήξει έχετε βαστήξει έχουν(ε) βαστήξει)
10βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστάξει έχεις βαστάξει έχει βαστάξει έχουμε βαστάξει έχετε βαστάξει έχουν(ε) βαστάξει)
11βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστήξει είχες βαστήξει είχα βαστήξει είχαμε βαστήξει είχατε βαστήξει είχαν βαστήξει)
12βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστάξει είχες βαστάξει είχα βαστάξει είχαμε βαστάξει είχατε βαστάξει είχαν βαστάξει)
13βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστήξει θα έχεις βαστήξει θα έχει βαστήξει θα έχουμε βαστήξει θα έχετε βαστήξει θα έχουν(ε) βαστήξει)
14βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστάξει θα έχεις βαστάξει θα έχει βαστάξει θα έχουμε βαστάξει θα έχετε βαστάξει θα έχουν(ε) βαστάξει)
15βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστήξω θα βαστήξεις θα βαστήξει θα βαστήξουμε θα βαστήξετε θα βαστήξουν(ε))
16βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστάξω θα βάσταξεις θα βαστάξει θα βαστάξουμε θα βαστάξετε θα βαστάξουν(ε))
17βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστάω να βαστάς να βαστάει να βαστούμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
18βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστώ να βαστάς να βαστά να βαστάμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
19βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστήξω να βαστήξεις να βαστήξει να βαστήξουμε να βαστήξετε να βαστήξουν(ε))
20βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστάξω να βάσταξεις να βαστάξει να βαστάξουμε να βαστάξετε να βαστάξουν(ε))
21βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστήξει να έχεις βαστήξει να έχει βαστήξει να έχουμε βαστήξει να έχετε βαστήξει να έχουν(ε) βαστήξει)
22βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστάξει να έχεις βαστάξει να έχει βαστάξει να έχουμε βαστάξει να έχετε βαστάξει να έχουν(ε) βαστάξει)
23βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βάστα #f #f βαστάτε #f)
24βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάστηξε #f #f βαστήξτε #f)
25βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάσταξε #f #f βαστάξτε #f)
26βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστήξει #f #f να έχετε βαστήξει #f)
27βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστάξει #f #f να έχετε βαστάξει #f)
28βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστιέμαι βαστιέσαι βαστιέται βαστιόμαστε βαστιέστε βαστιούνται)
29βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστιόμουν βαστιόσουν βαστιόταν βαστιόμαστε βαστιόσαστε βαστιόνταν)
30βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστιέμαι θα βαστιέσαι θα βαστιέται θα βαστιόμαστε θα βαστιέστε θα βαστιούνται)
31βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστήχτηκα βαστήχτηκες βαστήχτηκε βαστηχτήκαμε βαστηχτήκατε βαστήχτηκαν)
32βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστάχτηκα βαστάχτηκες βαστάχτηκε βασταχτήκαμε βασταχτήκατε βαστάχτηκαν)
33βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βαστηχτεί έχεις βαστηχτεί έχει βαστηχτεί έχουμε βαστηχτεί έχετε βαστηχτεί έχουν(ε) βαστηχτεί)
34βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βασταχτεί έχεις βασταχτεί έχει βασταχτεί έχουμε βασταχτεί έχετε βασταχτεί έχουν(ε) βασταχτεί)
35βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βαστηχτεί είχες βαστηχτεί είχα βαστηχτεί είχαμε βαστηχτεί είχατε βαστηχτεί είχαν βαστηχτεί)
36βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βασταχτεί είχες βασταχτεί είχα βασταχτεί είχαμε βασταχτεί είχατε βασταχτεί είχαν βασταχτεί)
37βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βαστηχτεί θα έχεις βαστηχτεί θα έχει βαστηχτεί θα έχουμε βαστηχτεί θα έχετε βαστηχτεί θα έχουν(ε) βαστηχτεί)
38βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βασταχτεί θα έχεις βασταχτεί θα έχει βασταχτεί θα έχουμε βασταχτεί θα έχετε βασταχτεί θα έχουν(ε) βασταχτεί)
39βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βαστηχτώ θα βαστηχτείς θα βαστηχτεί θα βαστηχτούμε θα βαστηχτείτε θα βαστηχτούν(ε))
40βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βασταχτώ θα βασταχτείς θα βασταχτεί θα βασταχτούμε θα βασταχτείτε θα βασταχτούν(ε))
41βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστιέμαι να βαστιέσαι να βαστιέται να βαστιόμαστε να βαστιέστε να βαστιούνται)
42βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βαστηχτώ να βαστηχτείς να βαστηχτεί να βαστηχτούμε να βαστηχτείτε να βαστηχτούν(ε))
43βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βασταχτώ να βασταχτείς να βασταχτεί να βασταχτούμε να βασταχτείτε να βασταχτούν(ε))
44βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βαστηχτεί να είχες βαστηχτεί να είχα βαστηχτεί να είχαμε βαστηχτεί να είχατε βαστηχτεί να είχαν βαστηχτεί)
45βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βασταχτεί να είχες βασταχτεί να είχα βασταχτεί να είχαμε βασταχτεί να είχατε βασταχτεί να είχαν βασταχτεί)
46βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βαστιέσαι #f #f να βαστιέστε #f)
47βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f βαστάξου #f #f βασταχτείτε #f)
48βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βαστηχτεί #f #f να έχετε βαστηχτεί #f)
49βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βασταχτεί #f #f να έχετε βασταχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/bgainv b/src/ellinika/tests/samples/bgainv
new file mode 100644
index 0000000..ae8d116
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/bgainv
@@ -0,0 +1,28 @@
1βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βγαίνω βγαίνεις βγαίνει βγαίνουμε βγαίνετε βγαίνουν(ε))
2βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβγαινα έβγαινες έβγαινε βγαίναμε βγαίνατε έβγαιναν)
3βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βγαίνω θα βγαίνεις θα βγαίνει θα βγαίνουμε θα βγαίνετε θα βγαίνουν(ε))
4βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βγήκα βγήκες βγήκε βγήκαμε βγήκατε βγήκαν)
5βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βγει έχεις βγει έχει βγει έχουμε βγει έχετε βγει έχουν(ε) βγει)
6βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βγει είχες βγει είχα βγει είχαμε βγει είχατε βγει είχαν βγει)
7βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βγει θα έχεις βγει θα έχει βγει θα έχουμε βγει θα έχετε βγει θα έχουν(ε) βγει)
8βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βγω θα βγεις θα βγει θα βγούμε θα βγείτε θα βγούν(ε))
9βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βγαίνω να βγαίνεις να βγαίνει να βγαίνουμε να βγαίνετε να βγαίνουν(ε))
10βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βγω να βγεις να βγει να βγούμε να βγείτε να βγούν(ε))
11βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βγει να έχεις βγει να έχει βγει να έχουμε βγει να έχετε βγει να έχουν(ε) βγει)
12βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βγαίνε #f #f βγαίνετε #f)
13βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βγες #f #f βγείτε #f)
14βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βγει #f #f να έχετε βγει #f)
15βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
16βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
17βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
18βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
19βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
20βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
21βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
22βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
23βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
24βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
25βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
26βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
27βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
28βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/blepv b/src/ellinika/tests/samples/blepv
new file mode 100644
index 0000000..41d2e93
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/blepv
@@ -0,0 +1,28 @@
1βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βλέπω βλέπεις βλέπει βλέπουμε βλέπετε βλέπουν(ε))
2βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβλεπα έβλεπες έβλεπε βλέπαμε βλέπατε έβλεπαν)
3βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βλέπω θα βλέπεις θα βλέπει θα βλέπουμε θα βλέπετε θα βλέπουν(ε))
4βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (είδα είδες είδε είδαμε είδατε είδαν)
5βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω δει έχεις δει έχει δει έχουμε δει έχετε δει έχουν(ε) δει)
6βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα δει είχες δει είχα δει είχαμε δει είχατε δει είχαν δει)
7βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω δει θα έχεις δει θα έχει δει θα έχουμε δει θα έχετε δει θα έχουν(ε) δει)
8βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα δω θα δεις θα δει θα δούμε θα δείτε θα δούν(ε))
9βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βλέπω να βλέπεις να βλέπει να βλέπουμε να βλέπετε να βλέπουν(ε))
10βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να δω να δεις να δει να δούμε να δείτε να δούν(ε))
11βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω δει να έχεις δει να έχει δει να έχουμε δει να έχετε δει να έχουν(ε) δει)
12βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βλέπε #f #f βλέπετε #f)
13βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f δες #f #f δείτε,δέστε #f)
14βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις δει #f #f να έχετε δει #f)
15βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βλέπομαι βλέπεσαι βλέπεται βλεπόμαστε βλέπεστε βλέπονται)
16βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βλεπόμουν βλεπόσουν βλεπόταν βλεπόμαστε βλεπόσαστε βλέπονταν)
17βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βλέπομαι θα βλέπεσαι θα βλέπεται θα βλεπόμαστε θα βλέπεστε θα βλέπονται)
18βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ειδώθηκα ειδώθηκες ειδώθηκε ειδωθήκαμε ειδωθήκατε ειδώθηκαν)
19βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω ιδωθεί έχεις ιδωθεί έχει ιδωθεί έχουμε ιδωθεί έχετε ιδωθεί έχουν(ε) ιδωθεί)
20βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα ιδωθεί είχες ιδωθεί είχα ιδωθεί είχαμε ιδωθεί είχατε ιδωθεί είχαν ιδωθεί)
21βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω ιδωθεί θα έχεις ιδωθεί θα έχει ιδωθεί θα έχουμε ιδωθεί θα έχετε ιδωθεί θα έχουν(ε) ιδωθεί)
22βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα ιδωθώ θα ιδωθείς θα ιδωθεί θα ιδωθούμε θα ιδωθείτε θα ιδωθούν(ε))
23βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βλέπομαι να βλέπεσαι να βλέπεται να βλεπόμαστε να βλέπεστε να βλέπονται)
24βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να ιδωθώ να ιδωθείς να ιδωθεί να ιδωθούμε να ιδωθείτε να ιδωθούν(ε))
25βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω ιδωθεί να έχεις ιδωθεί να έχει ιδωθεί να έχουμε ιδωθεί να έχετε ιδωθεί να έχουν(ε) ιδωθεί)
26βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βλέπεσαι #f #f να βλέπεστε #f)
27βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f είδου #f #f ειδωθείτε #f)
28βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις ιδωθεί #f #f να έχετε ιδωθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/briskv b/src/ellinika/tests/samples/briskv
new file mode 100644
index 0000000..b369d4f
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/briskv
@@ -0,0 +1,28 @@
1βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βρίσκω βρίσκεις βρίσκει βρίσκουμε βρίσκετε βρίσκουν(ε))
2βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβρισκα έβρισκες έβρισκε βρίσκαμε βρίσκατε έβρισκαν)
3βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βρίσκω θα βρίσκεις θα βρίσκει θα βρίσκουμε θα βρίσκετε θα βρίσκουν(ε))
4βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βρήκα βρήκες βρήκε βρήκαμε βρήκατε βρήκαν)
5βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βρει έχεις βρει έχει βρει έχουμε βρει έχετε βρει έχουν(ε) βρει)
6βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βρει είχες βρει είχα βρει είχαμε βρει είχατε βρει είχαν βρει)
7βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βρει θα έχεις βρει θα έχει βρει θα έχουμε βρει θα έχετε βρει θα έχουν(ε) βρει)
8βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βρω θα βρεις θα βρει θα βρούμε θα βρείτε θα βρούν(ε))
9βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βρίσκω να βρίσκεις να βρίσκει να βρίσκουμε να βρίσκετε να βρίσκουν(ε))
10βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βρω να βρεις να βρει να βρούμε να βρείτε να βρούν(ε))
11βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βρει να έχεις βρει να έχει βρει να έχουμε βρει να έχετε βρει να έχουν(ε) βρει)
12βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βρίσκε #f #f βρίσκετε #f)
13βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βρες #f #f βρείτε,βρέστε #f)
14βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βρει #f #f να έχετε βρει #f)
15βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βρίσκομαι βρίσκεσαι βρίσκεται βρισκόμαστε βρίσκεστε βρίσκονται)
16βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βρισκόμουν βρισκόσουν βρισκόταν βρισκόμαστε βρισκόσαστε βρίσκονταν)
17βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βρίσκομαι θα βρίσκεσαι θα βρίσκεται θα βρισκόμαστε θα βρίσκεστε θα βρίσκονται)
18βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βρέθηκα βρέθηκες βρέθηκε βρεθήκαμε βρεθήκατε βρέθηκαν)
19βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βρεθεί έχεις βρεθεί έχει βρεθεί έχουμε βρεθεί έχετε βρεθεί έχουν(ε) βρεθεί)
20βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βρεθεί είχες βρεθεί είχα βρεθεί είχαμε βρεθεί είχατε βρεθεί είχαν βρεθεί)
21βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βρεθεί θα έχεις βρεθεί θα έχει βρεθεί θα έχουμε βρεθεί θα έχετε βρεθεί θα έχουν(ε) βρεθεί)
22βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βρεθώ θα βρεθείς θα βρεθεί θα βρεθούμε θα βρεθείτε θα βρεθούν(ε))
23βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βρίσκομαι να βρίσκεσαι να βρίσκεται να βρισκόμαστε να βρίσκεστε να βρίσκονται)
24βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βρεθώ να βρεθείς να βρεθεί να βρεθούμε να βρεθείτε να βρεθούν(ε))
25βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βρεθεί να έχεις βρεθεί να έχει βρεθεί να έχουμε βρεθεί να έχετε βρεθεί να έχουν(ε) βρεθεί)
26βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βρίσκεσαι #f #f να βρίσκεστε #f)
27βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βρήκου #f #f βρεθείτε #f)
28βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βρεθεί #f #f να έχετε βρεθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/denv b/src/ellinika/tests/samples/denv
new file mode 100644
index 0000000..e899352
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/denv
@@ -0,0 +1,28 @@
1δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(δένω δένεις δένει δένουμε δένετε δένουν(ε))
2δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(έδενα έδενες έδενε δέναμε δένατε έδεναν)
3δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα δένω θα δένεις θα δένει θα δένουμε θα δένετε θα δένουν(ε))
4δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(έδεσα έδεσες έδεσε δέσαμε δέσατε έδεσαν)
5δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω δέσει έχεις δέσει έχει δέσει έχουμε δέσει έχετε δέσει έχουν(ε) δέσει)
6δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα δέσει είχες δέσει είχα δέσει είχαμε δέσει είχατε δέσει είχαν δέσει)
7δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω δέσει θα έχεις δέσει θα έχει δέσει θα έχουμε δέσει θα έχετε δέσει θα έχουν(ε) δέσει)
8δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα δέσω θα δέσεις θα δέσει θα δέσουμε θα δέσετε θα δέσουν(ε))
9δένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να δένω να δένεις να δένει να δένουμε να δένετε να δένουν(ε))
10δένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να δέσω να δέσεις να δέσει να δέσουμε να δέσετε να δέσουν(ε))
11δένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω δέσει να έχεις δέσει να έχει δέσει να έχουμε δέσει να έχετε δέσει να έχουν(ε) δέσει)
12δένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f δένε #f #f δένετε #f)
13δένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f δέσε #f #f δέστε #f)
14δένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις δέσει #f #f να έχετε δέσει #f)
15δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(δένομαι δένεσαι δένεται δενόμαστε δένεστε δένονται)
16δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(δενόμουν δενόσουν δενόταν δενόμαστε δενόσαστε δένονταν)
17δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα δένομαι θα δένεσαι θα δένεται θα δενόμαστε θα δένεστε θα δένονται)
18δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(δέθηκα δέθηκες δέθηκε δεθήκαμε δεθήκατε δέθηκαν)
19δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω δεθεί έχεις δεθεί έχει δεθεί έχουμε δεθεί έχετε δεθεί έχουν(ε) δεθεί)
20δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα δεθεί είχες δεθεί είχα δεθεί είχαμε δεθεί είχατε δεθεί είχαν δεθεί)
21δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω δεθεί θα έχεις δεθεί θα έχει δεθεί θα έχουμε δεθεί θα έχετε δεθεί θα έχουν(ε) δεθεί)
22δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα δεθώ θα δεθείς θα δεθεί θα δεθούμε θα δεθείτε θα δεθούν(ε))
23δένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να δένομαι να δένεσαι να δένεται να δενόμαστε να δένεστε να δένονται)
24δένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να δεθώ να δεθείς να δεθεί να δεθούμε να δεθείτε να δεθούν(ε))
25δένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω δεθεί να έχεις δεθεί να έχει δεθεί να έχουμε δεθεί να έχετε δεθεί να έχουν(ε) δεθεί)
26δένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να δένεσαι #f #f να δένεστε #f)
27δένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f δέσου #f #f δεθείτε #f)
28δένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις δεθεί #f #f να έχετε δεθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/diabazv b/src/ellinika/tests/samples/diabazv
new file mode 100644
index 0000000..8f10a9b
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/diabazv
@@ -0,0 +1,28 @@
1διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(διαβάζω διαβάζεις διαβάζει διαβάζουμε διαβάζετε διαβάζουν(ε))
2διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(διάβαζα διάβαζες διάβαζε διαβάζαμε διαβάζατε διάβαζαν)
3διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα διαβάζω θα διαβάζεις θα διαβάζει θα διαβάζουμε θα διαβάζετε θα διαβάζουν(ε))
4διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(διάβασα διάβασες διάβασε διαβάσαμε διαβάσατε διάβασαν)
5διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω διαβάσει έχεις διαβάσει έχει διαβάσει έχουμε διαβάσει έχετε διαβάσει έχουν(ε) διαβάσει)
6διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα διαβάσει είχες διαβάσει είχα διαβάσει είχαμε διαβάσει είχατε διαβάσει είχαν διαβάσει)
7διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω διαβάσει θα έχεις διαβάσει θα έχει διαβάσει θα έχουμε διαβάσει θα έχετε διαβάσει θα έχουν(ε) διαβάσει)
8διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα διαβάσω θα διαβάσεις θα διαβάσει θα διαβάσουμε θα διαβάσετε θα διαβάσουν(ε))
9διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να διαβάζω να διαβάζεις να διαβάζει να διαβάζουμε να διαβάζετε να διαβάζουν(ε))
10διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να διαβάσω να διαβάσεις να διαβάσει να διαβάσουμε να διαβάσετε να διαβάσουν(ε))
11διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω διαβάσει να έχεις διαβάσει να έχει διαβάσει να έχουμε διαβάσει να έχετε διαβάσει να έχουν(ε) διαβάσει)
12διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f διάβαζε #f #f διαβάζετε #f)
13διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f διάβασε #f #f διαβάστε #f)
14διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις διαβάσει #f #f να έχετε διαβάσει #f)
15διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(διαβάζομαι διαβάζεσαι διαβάζεται διαβαζόμαστε διαβάζεστε διαβάζονται)
16διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(διαβαζόμουν διαβαζόσουν διαβαζόταν διαβαζόμαστε διαβαζόσαστε διαβάζονταν)
17διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα διαβάζομαι θα διαβάζεσαι θα διαβάζεται θα διαβαζόμαστε θα διαβάζεστε θα διαβάζονται)
18διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(διαβάστηκα διαβάστηκες διαβάστηκε διαβαστήκαμε διαβαστήκατε διαβάστηκαν)
19διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω διαβαστεί έχεις διαβαστεί έχει διαβαστεί έχουμε διαβαστεί έχετε διαβαστεί έχουν(ε) διαβαστεί)
20διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα διαβαστεί είχες διαβαστεί είχα διαβαστεί είχαμε διαβαστεί είχατε διαβαστεί είχαν διαβαστεί)
21διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω διαβαστεί θα έχεις διαβαστεί θα έχει διαβαστεί θα έχουμε διαβαστεί θα έχετε διαβαστεί θα έχουν(ε) διαβαστεί)
22διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα διαβαστώ θα διαβαστείς θα διαβαστεί θα διαβαστούμε θα διαβαστείτε θα διαβαστούν(ε))
23διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να διαβάζομαι να διαβάζεσαι να διαβάζεται να διαβαζόμαστε να διαβάζεστε να διαβάζονται)
24διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να διαβαστώ να διαβαστείς να διαβαστεί να διαβαστούμε να διαβαστείτε να διαβαστούν(ε))
25διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω διαβαστεί να έχεις διαβαστεί να έχει διαβαστεί να έχουμε διαβαστεί να έχετε διαβαστεί να έχουν(ε) διαβαστεί)
26διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να διαβάζεσαι #f #f να διαβάζεστε #f)
27διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f διαβάσου #f #f διαβαστείτε #f)
28διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις διαβαστεί #f #f να έχετε διαβαστεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/eimai b/src/ellinika/tests/samples/eimai
new file mode 100644
index 0000000..25ca376
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/eimai
@@ -0,0 +1,28 @@
1είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (είμαι είσαι είναι είμαστε είστε,είσαστε είναι)
2είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ήμουν(α) ήσουν(α) ήταν(ε) ήμαστε,ήμασταν ήσαστε,ήσασταν ήταν(ε))
3είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα είμαι θα είσαι θα είναι θα είμαστε θα είστε,θα είσαστε θα είναι)
4είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
5είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
6είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
7είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
8είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
9είμαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να είμαι να είσαι να είναι να είμαστε να είστε,θα είσαστε να είναι)
10είμαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
11είμαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
12είμαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να είσαι #f #f να είστε #f)
13είμαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
14είμαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
15είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
16είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
17είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
18είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
19είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
20είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
21είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
22είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
23είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
24είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
25είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
26είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
27είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
28είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/erxomai b/src/ellinika/tests/samples/erxomai
new file mode 100644
index 0000000..0940ac9
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/erxomai
@@ -0,0 +1,37 @@
1έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
2έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
3έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
4έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
5έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
6έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
7έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
8έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
9έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
10έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έρθω να έρθεις να έρθει να έρθουμε να έρθετε να έρθουν(ε))
11έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έλθω να έλθεις να έλθει να έλθουμε να έλθετε να έλθουν(ε))
12έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
13έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
14έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
15έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
16έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (έρχομαι έρχεσαι έρχεται ερχόμαστε έρχεστε έρχονται)
17έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ερχόμουν ερχόσουν ερχόταν ερχόμαστε ερχόσαστε έρχονταν)
18έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα έρχομαι θα έρχεσαι θα έρχεται θα ερχόμαστε θα έρχεστε θα έρχονται)
19έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήρθα ήρθες ήρθε ήρθαμε ήρθατε ήρθαν)
20έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήλθα ήλθες ήλθε ήλθαμε ήλθατε ήλθαν)
21έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω έρθει έχεις έρθει έχει έρθει έχουμε έρθει έχετε έρθει έχουν(ε) έρθει)
22έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω έλθει έχεις έλθει έχει έλθει έχουμε έλθει έχετε έλθει έχουν(ε) έλθει)
23έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα έρθει είχες έρθει είχα έρθει είχαμε έρθει είχατε έρθει είχαν έρθει)
24έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα έλθει είχες έλθει είχα έλθει είχαμε έλθει είχατε έλθει είχαν έλθει)
25έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω έρθει θα έχεις έρθει θα έχει έρθει θα έχουμε έρθει θα έχετε έρθει θα έχουν(ε) έρθει)
26έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω έλθει θα έχεις έλθει θα έχει έλθει θα έχουμε έλθει θα έχετε έλθει θα έχουν(ε) έλθει)
27έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα έρθω θα έρθεις θα έρθει θα έρθουμε θα έρθειτε θα έρθουν(ε))
28έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα έλθω θα έλθεις θα έλθει θα έλθουμε θα έλθειτε θα έλθουν(ε))
29έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να έρχομαι να έρχεσαι να έρχεται να ερχόμαστε να έρχεστε να έρχονται)
30έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έρθω να έρθεις να έρθει να έρθουμε να έρθετε να έρθουν(ε))
31έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έλθω να έλθεις να έλθει να έλθουμε να έλθετε να έλθουν(ε))
32έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω έρθει να έχεις έρθει να έχει έρθει να έχουμε έρθει να έχετε έρθει να έχουν(ε) έρθει)
33έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω έλθει να έχεις έλθει να έχει έλθει να έχουμε έλθει να έχετε έλθει να έχουν(ε) έλθει)
34έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f #f #f #f έρχεστε #f)
35έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f έλα #f #f ελάτε #f)
36έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις έρθει #f #f να έχετε έρθει #f)
37έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις έλθει #f #f να έχετε έλθει #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/exv b/src/ellinika/tests/samples/exv
new file mode 100644
index 0000000..05cb488
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/exv
@@ -0,0 +1,28 @@
1έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (έχω έχεις έχει έχουμε έχετε έχουν(ε))
2έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (είχα είχες είχα είχαμε είχατε είχαν)
3έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα έχω θα έχεις θα έχει θα έχουμε θα έχετε θα έχουν(ε))
4έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
5έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
6έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
7έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
8έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
9έχω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να έχω να έχεις να έχει να έχουμε να έχετε να έχουν(ε))
10έχω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
11έχω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
12έχω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f έχε #f #f έχετε #f)
13έχω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
14έχω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
15έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
16έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
17έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
18έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
19έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
20έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
21έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
22έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
23έχω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
24έχω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
25έχω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
26έχω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
27έχω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
28έχω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/kauomai b/src/ellinika/tests/samples/kauomai
new file mode 100644
index 0000000..d9e286a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/kauomai
@@ -0,0 +1,28 @@
1κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
2κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
3κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
4κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
5κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
6κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
7κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
8κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
9κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
10κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να κάτσω να κάτσεις να κάτσει να κάτσουμε να κάτσετε να κάτσουν(ε))
11κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
12κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
13κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
14κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
15κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κάθομαι κάθεσαι κάθεται καθόμαστε κάθεστε κάθονται)
16κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (καθόμουν καθόσουν καθόταν καθόμαστε καθόσαστε κάθονταν)
17κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κάθομαι θα κάθεσαι θα κάθεται θα καθόμαστε θα κάθεστε θα κάθονται)
18κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (έκατσα έκατσες έκατσε κάτσαμε κάτσατε έκατσαν)
19κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω κάτσει έχεις κάτσει έχει κάτσει έχουμε κάτσει έχετε κάτσει έχουν(ε) κάτσει)
20κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα κάτσει είχες κάτσει είχα κάτσει είχαμε κάτσει είχατε κάτσει είχαν κάτσει)
21κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω κάτσει θα έχεις κάτσει θα έχει κάτσει θα έχουμε κάτσει θα έχετε κάτσει θα έχουν(ε) κάτσει)
22κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα κάτσω θα κάτσεις θα κάτσει θα κάτσουμε θα κάτσειτε θα κάτσουν(ε))
23κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κάθομαι να κάθεσαι να κάθεται να καθόμαστε να κάθεστε να κάθονται)
24κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να κάτσω να κάτσεις να κάτσει να κάτσουμε να κάτσετε να κάτσουν(ε))
25κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω κάτσει να έχεις κάτσει να έχει κάτσει να έχουμε κάτσει να έχετε κάτσει να έχουν(ε) κάτσει)
26κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f #f #f #f κάθεστε #f)
27κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f κάθισε #f #f καθίστε #f)
28κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις κάτσει #f #f να έχετε κάτσει #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/kremav b/src/ellinika/tests/samples/kremav
new file mode 100644
index 0000000..b973f5a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/kremav
@@ -0,0 +1,32 @@
1κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κρεμώ κρεμάς κρεμά κρεμάμε κρεμάτε κρεμούν(ε))
2κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κρεμάω κρεμάς κρεμάει κρεμούμε κρεμάτε κρεμούν(ε))
3κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (κρεμούσα κρεμούσες κρεμούσε κρεμούσαμε κρεμούσατε κρεμούσαν)
4κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (κρέμαγα κρέμαγες κρέμαγε κρεμάγαμε κρεμάγατε κρέμαγαν)
5κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κρεμάω θα κρεμάς θα κρεμάει θα κρεμούμε θα κρεμάτε θα κρεμούν(ε))
6κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κρεμώ θα κρεμάς θα κρεμά θα κρεμάμε θα κρεμάτε θα κρεμούν(ε))
7κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (κρέμασα κρέμασες κρέμασε κρεμάσαμε κρεμάσατε κρέμασαν)
8κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω κρεμάσει έχεις κρεμάσει έχει κρεμάσει έχουμε κρεμάσει έχετε κρεμάσει έχουν(ε) κρεμάσει)
9κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα κρεμάσει είχες κρεμάσει είχα κρεμάσει είχαμε κρεμάσει είχατε κρεμάσει είχαν κρεμάσει)
10κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω κρεμάσει θα έχεις κρεμάσει θα έχει κρεμάσει θα έχουμε κρεμάσει θα έχετε κρεμάσει θα έχουν(ε) κρεμάσει)
11κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα κρεμάσω θα κρέμασεις θα κρεμάσει θα κρεμάσουμε θα κρεμάσετε θα κρεμάσουν(ε))
12κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κρεμάω να κρεμάς να κρεμάει να κρεμούμε να κρεμάτε να κρεμούν(ε))
13κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κρεμώ να κρεμάς να κρεμά να κρεμάμε να κρεμάτε να κρεμούν(ε))
14κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να κρεμάσω να κρέμασεις να κρεμάσει να κρεμάσουμε να κρεμάσετε να κρεμάσουν(ε))
15κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω κρεμάσει να έχεις κρεμάσει να έχει κρεμάσει να έχουμε κρεμάσει να έχετε κρεμάσει να έχουν(ε) κρεμάσει)
16κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f κρέμα #f #f κρεμάτε #f)
17κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f κρέμασε #f #f κρεμάστε #f)
18κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις κρεμάσει #f #f να έχετε κρεμάσει #f)
19κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κρεμιέμαι κρεμιέσαι κρεμιέται κρεμιόμαστε κρεμιέστε κρεμιούνται)
20κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (κρεμιόμουν κρεμιόσουν κρεμιόταν κρεμιόμαστε κρεμιόσαστε κρεμιόνταν)
21κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κρεμιέμαι θα κρεμιέσαι θα κρεμιέται θα κρεμιόμαστε θα κρεμιέστε θα κρεμιούνται)
22κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(κρεμάθηκα κρεμάθηκες κρεμάθηκε κρεμαθήκαμε κρεμαθήκατε κρεμάθηκαν)
23κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω κρεμαθεί έχεις κρεμαθεί έχει κρεμαθεί έχουμε κρεμαθεί έχετε κρεμαθεί έχουν(ε) κρεμαθεί)
24κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα κρεμαθεί είχες κρεμαθεί είχα κρεμαθεί είχαμε κρεμαθεί είχατε κρεμαθεί είχαν κρεμαθεί)
25κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω κρεμαθεί θα έχεις κρεμαθεί θα έχει κρεμαθεί θα έχουμε κρεμαθεί θα έχετε κρεμαθεί θα έχουν(ε) κρεμαθεί)
26κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα κρεμαθώ θα κρεμαθείς θα κρεμαθεί θα κρεμαθούμε θα κρεμαθείτε θα κρεμαθούν(ε))
27κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κρεμιέμαι να κρεμιέσαι να κρεμιέται να κρεμιόμαστε να κρεμιέστε να κρεμιούνται)
28κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να κρεμαθώ να κρεμαθείς να κρεμαθεί να κρεμαθούμε να κρεμαθείτε να κρεμαθούν(ε))
29κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα κρεμαθεί να είχες κρεμαθεί να είχα κρεμαθεί να είχαμε κρεμαθεί να είχατε κρεμαθεί να είχαν κρεμαθεί)
30κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να κρεμιέσαι #f #f να κρεμιέστε #f)
31κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f κρεμάσου #f #f κρεμαθείτε #f)
32κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις κρεμαθεί #f #f να έχετε κρεμαθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/lev b/src/ellinika/tests/samples/lev
new file mode 100644
index 0000000..face14d
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/lev
@@ -0,0 +1,36 @@
1λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (λέω λες λέει λέμε λέτε λέν(ε))
2λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έλεγα έλεγες έλεγε λέγαμε λέγατε έλεγαν)
3λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα λέω θα λες θα λέει θα λέμε θα λέτε θα λέν(ε))
4λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (είπα είπες είπε είπαμε είπατε είπαν)
5λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω πει έχεις πει έχει πει έχουμε πει έχετε πει έχουν(ε) πει)
6λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα πει είχες πει είχα πει είχαμε πει είχατε πει είχαν πει)
7λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω πει θα έχεις πει θα έχει πει θα έχουμε πει θα έχετε πει θα έχουν(ε) πει)
8λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα πω θα πεις θα πει θα πούμε θα πείτε θα πούν(ε))
9λέω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να λέω να λες να λέει να λέμε να λέτε να λέν(ε))
10λέω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να πω να πεις να πει να πούμε να πείτε να πούν(ε))
11λέω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω πει να έχεις πει να έχει πει να έχουμε πει να έχετε πει να έχουν(ε) πει)
12λέω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f λέγε #f #f λέγετε #f)
13λέω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f πες #f #f πείτε,πέστε #f)
14λέω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις πει #f #f να έχετε πει #f)
15λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (λέγομαι λέγεσαι λέγεται λεγόμαστε λέγεστε λέγονται)
16λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (λεγόμουν λεγόσουν λεγόταν λεγόμαστε λεγόσαστε λέγονταν)
17λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα λέομαι θα λέεσαι θα λέεται θα λεόμαστε θα λέεστε θα λέονται)
18λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ειπώθηκα ειπώθηκες ειπώθηκε ειπωθήκαμε ειπωθήκατε ειπώθηκαν)
19λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (λέχθηκα λέχθηκες λέχθηκε λεχθήκαμε λεχθήκατε λέχθηκαν)
20λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω ειπωθεί έχεις ειπωθεί έχει ειπωθεί έχουμε ειπωθεί έχετε ειπωθεί έχουν(ε) ειπωθεί)
21λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω λεχθεί έχεις λεχθεί έχει λεχθεί έχουμε λεχθεί έχετε λεχθεί έχουν(ε) λεχθεί)
22λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα ειπωθεί είχες ειπωθεί είχα ειπωθεί είχαμε ειπωθεί είχατε ειπωθεί είχαν ειπωθεί)
23λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα λεχθεί είχες λεχθεί είχα λεχθεί είχαμε λεχθεί είχατε λεχθεί είχαν λεχθεί)
24λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω ειπωθεί θα έχεις ειπωθεί θα έχει ειπωθεί θα έχουμε ειπωθεί θα έχετε ειπωθεί θα έχουν(ε) ειπωθεί)
25λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω λεχθεί θα έχεις λεχθεί θα έχει λεχθεί θα έχουμε λεχθεί θα έχετε λεχθεί θα έχουν(ε) λεχθεί)
26λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα ειπωθώ θα ειπωθείς θα ειπωθεί θα ειπωθούμε θα ειπωθείτε θα ειπωθούν(ε))
27λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα λεχθώ θα λεχθείς θα λεχθεί θα λεχθούμε θα λεχθείτε θα λεχθούν(ε))
28λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να λέομαι να λέεσαι να λέεται να λεόμαστε να λέεστε να λέονται)
29λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να ειπωθώ να ειπωθείς να ειπωθεί να ειπωθούμε να ειπωθείτε να ειπωθούν(ε))
30λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να λεχθώ να λεχθείς να λεχθεί να λεχθούμε να λεχθείτε να λεχθούν(ε))
31λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω ειπωθεί να έχεις ειπωθεί να έχει ειπωθεί να έχουμε ειπωθεί να έχετε ειπωθεί να έχουν(ε) ειπωθεί)
32λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω λεχθεί να έχεις λεχθεί να έχει λεχθεί να έχουμε λεχθεί να έχετε λεχθεί να έχουν(ε) λεχθεί)
33λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να λέγεσαι #f #f να λέγεστε #f)
34λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f #f #f #f ειπωθείτε,λεχθείτε #f)
35λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις ειπωθεί #f #f να έχετε ειπωθεί #f)
36λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις λεχθεί #f #f να έχετε λεχθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/milav b/src/ellinika/tests/samples/milav
new file mode 100644
index 0000000..6973441
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/milav
@@ -0,0 +1,32 @@
1μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(μιλώ μιλάς μιλά μιλάμε μιλάτε μιλούν(ε))
2μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(μιλάω μιλάς μιλάει μιλούμε μιλάτε μιλούν(ε))
3μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(μιλούσα μιλούσες μιλούσε μιλούσαμε μιλούσατε μιλούσαν)
4μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(μίλαγα μίλαγες μίλαγε μιλάγαμε μιλάγατε μίλαγαν)
5μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα μιλάω θα μιλάς θα μιλάει θα μιλούμε θα μιλάτε θα μιλούν(ε))
6μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα μιλώ θα μιλάς θα μιλά θα μιλάμε θα μιλάτε θα μιλούν(ε))
7μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *(μίλησα μίλησες μίλησε μιλήσαμε μιλήσατε μίλησαν)
8μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *(έχω μιλήσει έχεις μιλήσει έχει μιλήσει έχουμε μιλήσει έχετε μιλήσει έχουν(ε) μιλήσει)
9μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *(είχα μιλήσει είχες μιλήσει είχα μιλήσει είχαμε μιλήσει είχατε μιλήσει είχαν μιλήσει)
10μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *(θα έχω μιλήσει θα έχεις μιλήσει θα έχει μιλήσει θα έχουμε μιλήσει θα έχετε μιλήσει θα έχουν(ε) μιλήσει)
11μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *(θα μιλήσω θα μιλήσεις θα μιλήσει θα μιλήσουμε θα μιλήσετε θα μιλήσουν(ε))
12μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να μιλάω να μιλάς να μιλάει να μιλούμε να μιλάτε να μιλούν(ε))
13μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να μιλώ να μιλάς να μιλά να μιλάμε να μιλάτε να μιλούν(ε))
14μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *(να μιλήσω να μιλήσεις να μιλήσει να μιλήσουμε να μιλήσετε να μιλήσουν(ε))
15μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *(να έχω μιλήσει να έχεις μιλήσει να έχει μιλήσει να έχουμε μιλήσει να έχετε μιλήσει να έχουν(ε) μιλήσει)
16μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f μίλα #f #f μιλάτε #f)
17μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *(#f μίλησε #f #f μιλήστε #f)
18μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *(#f να έχεις μιλήσει #f #f να έχετε μιλήσει #f)
19μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(μιλιέμαι μιλιέσαι μιλιέται μιλιόμαστε μιλιέστε μιλιούνται)
20μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(μιλιόμουν μιλιόσουν μιλιόταν μιλιόμαστε μιλιόσαστε μιλιόνταν)
21μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα μιλιέμαι θα μιλιέσαι θα μιλιέται θα μιλιόμαστε θα μιλιέστε θα μιλιούνται)
22μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(μιλήθηκα μιλήθηκες μιλήθηκε μιληθήκαμε μιληθήκατε μιλήθηκαν)
23μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω μιληθεί έχεις μιληθεί έχει μιληθεί έχουμε μιληθεί έχετε μιληθεί έχουν(ε) μιληθεί)
24μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα μιληθεί είχες μιληθεί είχα μιληθεί είχαμε μιληθεί είχατε μιληθεί είχαν μιληθεί)
25μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω μιληθεί θα έχεις μιληθεί θα έχει μιληθεί θα έχουμε μιληθεί θα έχετε μιληθεί θα έχουν(ε) μιληθεί)
26μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα μιληθώ θα μιληθείς θα μιληθεί θα μιληθούμε θα μιληθείτε θα μιληθούν(ε))
27μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να μιλιέμαι να μιλιέσαι να μιλιέται να μιλιόμαστε να μιλιέστε να μιλιούνται)
28μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να μιληθώ να μιληθείς να μιληθεί να μιληθούμε να μιληθείτε να μιληθούν(ε))
29μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να είχα μιληθεί να είχες μιληθεί να είχα μιληθεί να είχαμε μιληθεί να είχατε μιληθεί να είχαν μιληθεί)
30μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να μιλιέσαι #f #f να μιλιέστε #f)
31μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f μιλήσου #f #f μιληθείτε #f)
32μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις μιληθεί #f #f να έχετε μιληθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/nikav b/src/ellinika/tests/samples/nikav
new file mode 100644
index 0000000..83e4ae3
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/nikav
@@ -0,0 +1,32 @@
1νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικώ νικάς νικά νικάμε νικάτε νικούν(ε))
2νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικάω νικάς νικάει νικούμε νικάτε νικούν(ε))
3νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικούσα νικούσες νικούσε νικούσαμε νικούσατε νικούσαν)
4νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νίκαγα νίκαγες νίκαγε νικάγαμε νικάγατε νίκαγαν)
5νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικάω θα νικάς θα νικάει θα νικούμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
6νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικώ θα νικάς θα νικά θα νικάμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
7νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (νίκησα νίκησες νίκησε νικήσαμε νικήσατε νίκησαν)
8νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω νικήσει έχεις νικήσει έχει νικήσει έχουμε νικήσει έχετε νικήσει έχουν(ε) νικήσει)
9νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα νικήσει είχες νικήσει είχα νικήσει είχαμε νικήσει είχατε νικήσει είχαν νικήσει)
10νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω νικήσει θα έχεις νικήσει θα έχει νικήσει θα έχουμε νικήσει θα έχετε νικήσει θα έχουν(ε) νικήσει)
11νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα νικήσω θα νικήσεις θα νικήσει θα νικήσουμε θα νικήσετε θα νικήσουν(ε))
12νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικάω να νικάς να νικάει να νικούμε να νικάτε να νικούν(ε))
13νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικώ να νικάς να νικά να νικάμε να νικάτε να νικούν(ε))
14νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να νικήσω να νικήσεις να νικήσει να νικήσουμε να νικήσετε να νικήσουν(ε))
15νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω νικήσει να έχεις νικήσει να έχει νικήσει να έχουμε νικήσει να έχετε νικήσει να έχουν(ε) νικήσει)
16νικάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f νίκα #f #f νικάτε #f)
17νικάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f νίκησε #f #f νικήστε #f)
18νικάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις νικήσει #f #f να έχετε νικήσει #f)
19νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικιέμαι νικιέσαι νικιέται νικιόμαστε νικιέστε νικιούνται)
20νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικιόμουν νικιόσουν νικιόταν νικιόμαστε νικιόσαστε νικιόνταν)
21νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικιέμαι θα νικιέσαι θα νικιέται θα νικιόμαστε θα νικιέστε θα νικιούνται)
22νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(νικήθηκα νικήθηκες νικήθηκε νικηθήκαμε νικηθήκατε νικήθηκαν)
23νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω νικηθεί έχεις νικηθεί έχει νικηθεί έχουμε νικηθεί έχετε νικηθεί έχουν(ε) νικηθεί)
24νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα νικηθεί είχες νικηθεί είχα νικηθεί είχαμε νικηθεί είχατε νικηθεί είχαν νικηθεί)
25νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω νικηθεί θα έχεις νικηθεί θα έχει νικηθεί θα έχουμε νικηθεί θα έχετε νικηθεί θα έχουν(ε) νικηθεί)
26νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα νικηθώ θα νικηθείς θα νικηθεί θα νικηθούμε θα νικηθείτε θα νικηθούν(ε))
27νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικιέμαι να νικιέσαι να νικιέται να νικιόμαστε να νικιέστε να νικιούνται)
28νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να νικηθώ να νικηθείς να νικηθεί να νικηθούμε να νικηθείτε να νικηθούν(ε))
29νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα νικηθεί να είχες νικηθεί να είχα νικηθεί να είχαμε νικηθεί να είχατε νικηθεί να είχαν νικηθεί)
30νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να νικιέσαι #f #f να νικιέστε #f)
31νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f νικήσου #f #f νικηθείτε #f)
32νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις νικηθεί #f #f να έχετε νικηθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/nikv b/src/ellinika/tests/samples/nikv
new file mode 100644
index 0000000..265ca59
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/nikv
@@ -0,0 +1,32 @@
1νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικώ νικάς νικά νικάμε νικάτε νικούν(ε))
2νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικάω νικάς νικάει νικούμε νικάτε νικούν(ε))
3νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικούσα νικούσες νικούσε νικούσαμε νικούσατε νικούσαν)
4νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νίκαγα νίκαγες νίκαγε νικάγαμε νικάγατε νίκαγαν)
5νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικάω θα νικάς θα νικάει θα νικούμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
6νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικώ θα νικάς θα νικά θα νικάμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
7νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (νίκησα νίκησες νίκησε νικήσαμε νικήσατε νίκησαν)
8νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω νικήσει έχεις νικήσει έχει νικήσει έχουμε νικήσει έχετε νικήσει έχουν(ε) νικήσει)
9νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα νικήσει είχες νικήσει είχα νικήσει είχαμε νικήσει είχατε νικήσει είχαν νικήσει)
10νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω νικήσει θα έχεις νικήσει θα έχει νικήσει θα έχουμε νικήσει θα έχετε νικήσει θα έχουν(ε) νικήσει)
11νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα νικήσω θα νικήσεις θα νικήσει θα νικήσουμε θα νικήσετε θα νικήσουν(ε))
12νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικάω να νικάς να νικάει να νικούμε να νικάτε να νικούν(ε))
13νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικώ να νικάς να νικά να νικάμε να νικάτε να νικούν(ε))
14νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να νικήσω να νικήσεις να νικήσει να νικήσουμε να νικήσετε να νικήσουν(ε))
15νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω νικήσει να έχεις νικήσει να έχει νικήσει να έχουμε νικήσει να έχετε νικήσει να έχουν(ε) νικήσει)
16νικώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f νίκα #f #f νικάτε #f)
17νικώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f νίκησε #f #f νικήστε #f)
18νικώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις νικήσει #f #f να έχετε νικήσει #f)
19νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικιέμαι νικιέσαι νικιέται νικιόμαστε νικιέστε νικιούνται)
20νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικιόμουν νικιόσουν νικιόταν νικιόμαστε νικιόσαστε νικιόνταν)
21νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικιέμαι θα νικιέσαι θα νικιέται θα νικιόμαστε θα νικιέστε θα νικιούνται)
22νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(νικήθηκα νικήθηκες νικήθηκε νικηθήκαμε νικηθήκατε νικήθηκαν)
23νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω νικηθεί έχεις νικηθεί έχει νικηθεί έχουμε νικηθεί έχετε νικηθεί έχουν(ε) νικηθεί)
24νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα νικηθεί είχες νικηθεί είχα νικηθεί είχαμε νικηθεί είχατε νικηθεί είχαν νικηθεί)
25νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω νικηθεί θα έχεις νικηθεί θα έχει νικηθεί θα έχουμε νικηθεί θα έχετε νικηθεί θα έχουν(ε) νικηθεί)
26νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα νικηθώ θα νικηθείς θα νικηθεί θα νικηθούμε θα νικηθείτε θα νικηθούν(ε))
27νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικιέμαι να νικιέσαι να νικιέται να νικιόμαστε να νικιέστε να νικιούνται)
28νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να νικηθώ να νικηθείς να νικηθεί να νικηθούμε να νικηθείτε να νικηθούν(ε))
29νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα νικηθεί να είχες νικηθεί να είχα νικηθεί να είχαμε νικηθεί να είχατε νικηθεί να είχαν νικηθεί)
30νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να νικιέσαι #f #f να νικιέστε #f)
31νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f νικήσου #f #f νικηθείτε #f)
32νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις νικηθεί #f #f να έχετε νικηθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/ntynv b/src/ellinika/tests/samples/ntynv
new file mode 100644
index 0000000..a667902
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/ntynv
@@ -0,0 +1,28 @@
1ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ντύνω ντύνεις ντύνει ντύνουμε ντύνετε ντύνουν(ε))
2ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(έντυνα έντυνες έντυνε ντύναμε ντύνατε έντυναν)
3ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ντύνω θα ντύνεις θα ντύνει θα ντύνουμε θα ντύνετε θα ντύνουν(ε))
4ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(έντυσα έντυσες έντυσε ντύσαμε ντύσατε έντυσαν)
5ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ντύσει έχεις ντύσει έχει ντύσει έχουμε ντύσει έχετε ντύσει έχουν(ε) ντύσει)
6ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ντύσει είχες ντύσει είχα ντύσει είχαμε ντύσει είχατε ντύσει είχαν ντύσει)
7ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ντύσει θα έχεις ντύσει θα έχει ντύσει θα έχουμε ντύσει θα έχετε ντύσει θα έχουν(ε) ντύσει)
8ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ντύσω θα ντύσεις θα ντύσει θα ντύσουμε θα ντύσετε θα ντύσουν(ε))
9ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ντύνω να ντύνεις να ντύνει να ντύνουμε να ντύνετε να ντύνουν(ε))
10ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ντύσω να ντύσεις να ντύσει να ντύσουμε να ντύσετε να ντύσουν(ε))
11ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ντύσει να έχεις ντύσει να έχει ντύσει να έχουμε ντύσει να έχετε ντύσει να έχουν(ε) ντύσει)
12ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f ντύνε #f #f ντύνετε #f)
13ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f ντύσε #f #f ντύστε #f)
14ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ντύσει #f #f να έχετε ντύσει #f)
15ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ντύνομαι ντύνεσαι ντύνεται ντυνόμαστε ντύνεστε ντύνονται)
16ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(ντυνόμουν ντυνόσουν ντυνόταν ντυνόμαστε ντυνόσαστε ντύνονταν)
17ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ντύνομαι θα ντύνεσαι θα ντύνεται θα ντυνόμαστε θα ντύνεστε θα ντύνονται)
18ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(ντύθηκα ντύθηκες ντύθηκε ντυθήκαμε ντυθήκατε ντύθηκαν)
19ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ντυθεί έχεις ντυθεί έχει ντυθεί έχουμε ντυθεί έχετε ντυθεί έχουν(ε) ντυθεί)
20ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ντυθεί είχες ντυθεί είχα ντυθεί είχαμε ντυθεί είχατε ντυθεί είχαν ντυθεί)
21ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ντυθεί θα έχεις ντυθεί θα έχει ντυθεί θα έχουμε ντυθεί θα έχετε ντυθεί θα έχουν(ε) ντυθεί)
22ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ντυθώ θα ντυθείς θα ντυθεί θα ντυθούμε θα ντυθείτε θα ντυθούν(ε))
23ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ντύνομαι να ντύνεσαι να ντύνεται να ντυνόμαστε να ντύνεστε να ντύνονται)
24ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ντυθώ να ντυθείς να ντυθεί να ντυθούμε να ντυθείτε να ντυθούν(ε))
25ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ντυθεί να έχεις ντυθεί να έχει ντυθεί να έχουμε ντυθεί να έχετε ντυθεί να έχουν(ε) ντυθεί)
26ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να ντύνεσαι #f #f να ντύνεστε #f)
27ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f ντύσου #f #f ντυθείτε #f)
28ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ντυθεί #f #f να έχετε ντυθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/pav b/src/ellinika/tests/samples/pav
new file mode 100644
index 0000000..2a1595c
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/pav
@@ -0,0 +1,2 @@
1πάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πάω πάς πάει πάμε πάτε πάνε,παν)
2πάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πάω πάς πάει πάμε πάτε πάνε,παν)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/phgainv b/src/ellinika/tests/samples/phgainv
new file mode 100644
index 0000000..d4e22a0
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/phgainv
@@ -0,0 +1,28 @@
1πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πηγαίνω πηγαίνεις πηγαίνει πηγαίνουμε πηγαίνετε πηγαίνουν(ε))
2πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πηγαίνα πηγαίνες πηγαίνε πηγαίναμε πηγαίνατε πηγαίναν)
3πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πηγαίνω θα πηγαίνεις θα πηγαίνει θα πηγαίνουμε θα πηγαίνετε θα πηγαίνουν(ε))
4πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (πήγα πήγες πήγε πήγαμε πήγατε πήγαν)
5πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω να πάει έχεις να πάει έχει να πάει έχουμε να πάει έχετε να πάει έχουν(ε) να πάει)
6πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα να πάει είχες να πάει είχα να πάει είχαμε να πάει είχατε να πάει είχαν να πάει)
7πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω να πάει θα έχεις να πάει θα έχει να πάει θα έχουμε να πάει θα έχετε να πάει θα έχουν(ε) να πάει)
8πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα πάω θα πας θα πάει θα πάμε θα πάτε θα πάνε)
9πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πηγαίνω να πηγαίνεις να πηγαίνει να πηγαίνουμε να πηγαίνετε να πηγαίνουν(ε))
10πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να πάω να πας να πάει να πάμε να πάτε να πάνε)
11πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω να πάει να έχεις να πάει να έχει να πάει να έχουμε να πάει να έχετε να πάει να έχουν(ε) να πάει)
12πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f πηγαίνε #f #f πηγαίνετε #f)
13πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f πήγαινε #f #f πηγαίνετε #f)
14πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (να έχω να πάει να έχεις να πάει να έχει να πάει να έχουμε να πάει να έχετε να πάει να έχουν(ε) να πάει)
15πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πηγαίνομαι πηγαίνεσαι πηγαίνεται πηγαινόμαστε πηγαίνεστε πηγαίνονται)
16πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πηγαίνομουν πηγαίνοσουν πηγαίνοταν πηγαινόμαστε πηγαινόσαστε πηγαίνονταν)
17πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πηγαίνομαι θα πηγαίνεσαι θα πηγαίνεται θα πηγαινόμαστε θα πηγαίνεστε θα πηγαίνονται)
18πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(πηγάνθηκα πηγάνθηκες πηγάνθηκε πηγανθήκαμε πηγανθήκατε πηγάνθηκαν)
19πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω πηγάνθει έχεις πηγάνθει έχει πηγάνθει έχουμε πηγάνθει έχετε πηγάνθει έχουν(ε) πηγάνθει)
20πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα πηγάνθει είχες πηγάνθει είχα πηγάνθει είχαμε πηγάνθει είχατε πηγάνθει είχαν πηγάνθει)
21πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω πηγάνθει θα έχεις πηγάνθει θα έχει πηγάνθει θα έχουμε πηγάνθει θα έχετε πηγάνθει θα έχουν(ε) πηγάνθει)
22πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα πηγάνθω θα πηγάνθεις θα πηγάνθει θα πηγάνθουμε θα πηγάνθειτε θα πηγάνθουν(ε))
23πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πηγαίνομαι να πηγαίνεσαι να πηγαίνεται να πηγαινόμαστε να πηγαίνεστε να πηγαίνονται)
24πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να πηγάνθω να πηγάνθεις να πηγάνθει να πηγάνθουμε να πηγάνθειτε να πηγάνθουν(ε))
25πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πηγάνθει να έχεις πηγάνθει να έχει πηγάνθει να έχουμε πηγάνθει να έχετε πηγάνθει να έχουν(ε) πηγάνθει)
26πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (να πηγαίνομαι να πηγαίνεσαι να πηγαίνεται να πηγαινόμαστε να πηγαίνεστε να πηγαίνονται)
27πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f πήγου #f #f πηγάνθειτε #f)
28πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πηγάνθει να έχεις πηγάνθει να έχει πηγάνθει να έχουμε πηγάνθει να έχετε πηγάνθει να έχουν(ε) πηγάνθει)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/pinv b/src/ellinika/tests/samples/pinv
new file mode 100644
index 0000000..dd11c0f
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/pinv
@@ -0,0 +1,28 @@
1πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πίνω πίνεις πίνει πίνουμε πίνετε πίνουν(ε))
2πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πίνα πίνες πίνε πίναμε πίνατε πίναν)
3πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πίνω θα πίνεις θα πίνει θα πίνουμε θα πίνετε θα πίνουν(ε))
4πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήπια ήπιες ήπιε ήπιαμε ήπιατε ήπιαν)
5πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω πιει έχεις πιει έχει πιει έχουμε πιει έχετε πιει έχουν(ε) πιει)
6πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα πιει είχες πιει είχα πιει είχαμε πιει είχατε πιει είχαν πιει)
7πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω πιει θα έχεις πιει θα έχει πιει θα έχουμε πιει θα έχετε πιει θα έχουν(ε) πιει)
8πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα πιω θα πιεις θα πιει θα πιούμε θα πιέτε θα πιούν(ε))
9πίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πίνω να πίνεις να πίνει να πίνουμε να πίνετε να πίνουν(ε))
10πίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να πιω να πιεις να πιει να πιούμε να πιέτε να πιούν(ε))
11πίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω πιει να έχεις πιει να έχει πιει να έχουμε πιει να έχετε πιει να έχουν(ε) πιει)
12πίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f πίνε #f #f πίνετε #f)
13πίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f πιες #f #f πιείτε,πιέστε #f)
14πίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (να έχω πιει να έχεις πιει να έχει πιει να έχουμε πιει να έχετε πιει να έχουν(ε) πιει)
15πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πίνομαι πίνεσαι πίνεται πινόμαστε πίνεστε πίνονται)
16πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πίνομουν πίνοσουν πίνοταν πινόμαστε πινόσαστε πίνονταν)
17πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πίνομαι θα πίνεσαι θα πίνεται θα πινόμαστε θα πίνεστε θα πίνονται)
18πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(πίθηκα πίθηκες πίθηκε πιθήκαμε πιθήκατε πίθηκαν)
19πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω πίθει έχεις πίθει έχει πίθει έχουμε πίθει έχετε πίθει έχουν(ε) πίθει)
20πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα πίθει είχες πίθει είχα πίθει είχαμε πίθει είχατε πίθει είχαν πίθει)
21πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω πίθει θα έχεις πίθει θα έχει πίθει θα έχουμε πίθει θα έχετε πίθει θα έχουν(ε) πίθει)
22πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα πίθω θα πίθεις θα πίθει θα πίθουμε θα πίθειτε θα πίθουν(ε))
23πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πίνομαι να πίνεσαι να πίνεται να πινόμαστε να πίνεστε να πίνονται)
24πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να πίθω να πίθεις να πίθει να πίθουμε να πίθειτε να πίθουν(ε))
25πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πίθει να έχεις πίθει να έχει πίθει να έχουμε πίθει να έχετε πίθει να έχουν(ε) πίθει)
26πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (να πίνομαι να πίνεσαι να πίνεται να πινόμαστε να πίνεστε να πίνονται)
27πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f ήπιου #f #f πίθειτε #f)
28πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πίθει να έχεις πίθει να έχει πίθει να έχουμε πίθει να έχετε πίθει να έχουν(ε) πίθει)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/trabav b/src/ellinika/tests/samples/trabav
new file mode 100644
index 0000000..cc31cbb
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/trabav
@@ -0,0 +1,49 @@
1τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (τραβώ τραβάς τραβά τραβάμε τραβάτε τραβούν(ε))
2τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (τραβάω τραβάς τραβάει τραβούμε τραβάτε τραβούν(ε))
3τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (τραβούσα τραβούσες τραβούσε τραβούσαμε τραβούσατε τραβούσαν)
4τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (τράβαγα τράβαγες τράβαγε τραβάγαμε τραβάγατε τράβαγαν)
5τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα τραβάω θα τραβάς θα τραβάει θα τραβούμε θα τραβάτε θα τραβούν(ε))
6τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα τραβώ θα τραβάς θα τραβά θα τραβάμε θα τραβάτε θα τραβούν(ε))
7τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (τράβηξα τράβηξες τράβηξε τραβήξαμε τραβήξατε τράβηξαν)
8τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (τράβηξα τράβηξες τράβηξε τραβήξαμε τραβήξατε τράβηξαν)
9τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω τραβήξει έχεις τραβήξει έχει τραβήξει έχουμε τραβήξει έχετε τραβήξει έχουν(ε) τραβήξει)
10τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω τραβήξει έχεις τραβήξει έχει τραβήξει έχουμε τραβήξει έχετε τραβήξει έχουν(ε) τραβήξει)
11τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα τραβήξει είχες τραβήξει είχα τραβήξει είχαμε τραβήξει είχατε τραβήξει είχαν τραβήξει)
12τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα τραβήξει είχες τραβήξει είχα τραβήξει είχαμε τραβήξει είχατε τραβήξει είχαν τραβήξει)
13τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω τραβήξει θα έχεις τραβήξει θα έχει τραβήξει θα έχουμε τραβήξει θα έχετε τραβήξει θα έχουν(ε) τραβήξει)
14τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω τραβήξει θα έχεις τραβήξει θα έχει τραβήξει θα έχουμε τραβήξει θα έχετε τραβήξει θα έχουν(ε) τραβήξει)
15τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα τραβήξω θα τραβήξεις θα τραβήξει θα τραβήξουμε θα τραβήξετε θα τραβήξουν(ε))
16τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα τραβήξω θα τραβήξεις θα τραβήξει θα τραβήξουμε θα τραβήξετε θα τραβήξουν(ε))
17τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να τραβάω να τραβάς να τραβάει να τραβούμε να τραβάτε να τραβούν(ε))
18τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να τραβώ να τραβάς να τραβά να τραβάμε να τραβάτε να τραβούν(ε))
19τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να τραβήξω να τραβήξεις να τραβήξει να τραβήξουμε να τραβήξετε να τραβήξουν(ε))
20τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να τραβήξω να τραβήξεις να τραβήξει να τραβήξουμε να τραβήξετε να τραβήξουν(ε))
21τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω τραβήξει να έχεις τραβήξει να έχει τραβήξει να έχουμε τραβήξει να έχετε τραβήξει να έχουν(ε) τραβήξει)
22τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω τραβήξει να έχεις τραβήξει να έχει τραβήξει να έχουμε τραβήξει να έχετε τραβήξει να έχουν(ε) τραβήξει)
23τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f τράβα #f #f τραβάτε #f)
24τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f τράβηξε #f #f τραβήξτε #f)
25τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f τράβηξε #f #f τραβήξτε #f)
26τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις τραβήξει #f #f να έχετε τραβήξει #f)
27τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις τραβήξει #f #f να έχετε τραβήξει #f)
28τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (τραβιέμαι τραβιέσαι τραβιέται τραβιόμαστε τραβιέστε τραβιούνται)
29τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (τραβιόμουν τραβιόσουν τραβιόταν τραβιόμαστε τραβιόσαστε τραβιόνταν)
30τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα τραβιέμαι θα τραβιέσαι θα τραβιέται θα τραβιόμαστε θα τραβιέστε θα τραβιούνται)
31τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(τραβήχτηκα τραβήχτηκες τραβήχτηκε τραβηχτήκαμε τραβηχτήκατε τραβήχτηκαν)
32τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(τραβήχτηκα τραβήχτηκες τραβήχτηκε τραβηχτήκαμε τραβηχτήκατε τραβήχτηκαν)
33τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω τραβηχτεί έχεις τραβηχτεί έχει τραβηχτεί έχουμε τραβηχτεί έχετε τραβηχτεί έχουν(ε) τραβηχτεί)
34τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω τραβηχτεί έχεις τραβηχτεί έχει τραβηχτεί έχουμε τραβηχτεί έχετε τραβηχτεί έχουν(ε) τραβηχτεί)
35τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα τραβηχτεί είχες τραβηχτεί είχα τραβηχτεί είχαμε τραβηχτεί είχατε τραβηχτεί είχαν τραβηχτεί)
36τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα τραβηχτεί είχες τραβηχτεί είχα τραβηχτεί είχαμε τραβηχτεί είχατε τραβηχτεί είχαν τραβηχτεί)
37τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω τραβηχτεί θα έχεις τραβηχτεί θα έχει τραβηχτεί θα έχουμε τραβηχτεί θα έχετε τραβηχτεί θα έχουν(ε) τραβηχτεί)
38τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω τραβηχτεί θα έχεις τραβηχτεί θα έχει τραβηχτεί θα έχουμε τραβηχτεί θα έχετε τραβηχτεί θα έχουν(ε) τραβηχτεί)
39τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα τραβηχτώ θα τραβηχτείς θα τραβηχτεί θα τραβηχτούμε θα τραβηχτείτε θα τραβηχτούν(ε))
40τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα τραβηχτώ θα τραβηχτείς θα τραβηχτεί θα τραβηχτούμε θα τραβηχτείτε θα τραβηχτούν(ε))
41τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να τραβιέμαι να τραβιέσαι να τραβιέται να τραβιόμαστε να τραβιέστε να τραβιούνται)
42τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να τραβηχτώ να τραβηχτείς να τραβηχτεί να τραβηχτούμε να τραβηχτείτε να τραβηχτούν(ε))
43τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να τραβηχτώ να τραβηχτείς να τραβηχτεί να τραβηχτούμε να τραβηχτείτε να τραβηχτούν(ε))
44τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα τραβηχτεί να είχες τραβηχτεί να είχα τραβηχτεί να είχαμε τραβηχτεί να είχατε τραβηχτεί να είχαν τραβηχτεί)
45τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα τραβηχτεί να είχες τραβηχτεί να είχα τραβηχτεί να είχαμε τραβηχτεί να είχατε τραβηχτεί να είχαν τραβηχτεί)
46τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να τραβιέσαι #f #f να τραβιέστε #f)
47τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f τραβήξου #f #f τραβηχτείτε #f)
48τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις τραβηχτεί #f #f να έχετε τραβηχτεί #f)
49τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις τραβηχτεί #f #f να έχετε τραβηχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/uelv b/src/ellinika/tests/samples/uelv
new file mode 100644
index 0000000..0afdb5a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/uelv
@@ -0,0 +1,28 @@
1θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (θέλω θέλεις θέλει θέλουμε θέλετε θέλουν(ε))
2θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ήθελα ήθελες ήθελε θέλαμε θέλατε ήθελαν)
3θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα θέλω θα θέλεις θα θέλει θα θέλουμε θα θέλετε θα θέλουν(ε))
4θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (θέλησα θέλησες θέλησε θελήσαμε θελήσατε θέλησαν)
5θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω θέλησει έχεις θέλησει έχει θέλησει έχουμε θέλησει έχετε θέλησει έχουν(ε) θέλησει)
6θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα θέλησει είχες θέλησει είχα θέλησει είχαμε θέλησει είχατε θέλησει είχαν θέλησει)
7θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω θέλησει θα έχεις θέλησει θα έχει θέλησει θα έχουμε θέλησει θα έχετε θέλησει θα έχουν(ε) θέλησει)
8θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα θέλησω θα θελήσεις θα θέλησει θα θελήσουμε θα θελήσετε θα θελήσουν(ε))
9θέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να θέλω να θέλεις να θέλει να θέλουμε να θέλετε να θέλουν(ε))
10θέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να θέλησω να θελήσεις να θέλησει να θελήσουμε να θελήσετε να θελήσουν(ε))
11θέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω θέλησει να έχεις θέλησει να έχει θέλησει να έχουμε θέλησει να έχετε θέλησει να έχουν(ε) θέλησει)
12θέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f θέλε #f #f θέλετε #f)
13θέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f θέλησε #f #f θέληστε #f)
14θέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις θέλησει #f #f να έχετε θέλησει #f)
15θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (θέλομαι θέλεσαι θέλεται θελόμαστε θέλεστε θέλονται)
16θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (θελόμουν θελόσουν θελόταν θελόμαστε θελόσαστε θέλονταν)
17θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα θέλομαι θα θέλεσαι θα θέλεται θα θελόμαστε θα θέλεστε θα θέλονται)
18θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(θέλθηκα θέλθηκες θέλθηκε θελθήκαμε θελθήκατε θέλθηκαν)
19θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω θελθεί έχεις θελθεί έχει θελθεί έχουμε θελθεί έχετε θελθεί έχουν(ε) θελθεί)
20θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα θελθεί είχες θελθεί είχα θελθεί είχαμε θελθεί είχατε θελθεί είχαν θελθεί)
21θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω θελθεί θα έχεις θελθεί θα έχει θελθεί θα έχουμε θελθεί θα έχετε θελθεί θα έχουν(ε) θελθεί)
22θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα θελθώ θα θελθείς θα θελθεί θα θελθούμε θα θελθείτε θα θελθούν(ε))
23θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να θέλομαι να θέλεσαι να θέλεται να θελόμαστε να θέλεστε να θέλονται)
24θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να θελθώ να θελθείς να θελθεί να θελθούμε να θελθείτε να θελθούν(ε))
25θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω θελθεί να έχεις θελθεί να έχει θελθεί να έχουμε θελθεί να έχετε θελθεί να έχουν(ε) θελθεί)
26θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να θέλεσαι #f #f να θέλεστε #f)
27θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f θέλησου #f #f θελθείτε #f)
28θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις θελθεί #f #f να έχετε θελθεί #f)

Return to:

Send suggestions and report system problems to the System administrator.