summaryrefslogtreecommitdiffabout
Side-by-side diff
Diffstat (more/less context) (ignore whitespace changes)
-rw-r--r--data/dbverb.struct4
-rw-r--r--data/irregular-verbs.xml85
-rw-r--r--src/cgi-bin/conj.scm42
-rw-r--r--src/ellinika/conjugator.scm354
-rwxr-xr-xsrc/ellinika/tests/conj-test39
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm1
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/bastav.scm3
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/lev.scm10
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/milav.scm5
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm1
-rw-r--r--src/ellinika/tests/conj/pav.scm7
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/aggelv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/agv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/anebainv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/anoigv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/apomenv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/aresv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/ballv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/bastav49
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/bastv49
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/bgainv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/blepv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/briskv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/denv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/diabazv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/eimai28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/erxomai37
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/exv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/kauomai28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/kremav32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/lev36
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/milav32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/nikav32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/nikv32
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/ntynv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/pav2
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/phgainv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/pinv28
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/trabav49
-rw-r--r--src/ellinika/tests/samples/uelv28
-rw-r--r--xml/pl/rhmata.xml2
-rw-r--r--xml/ru/rhmata.xml2
42 files changed, 1223 insertions, 174 deletions
diff --git a/data/dbverb.struct b/data/dbverb.struct
index ce19fd3..718e348 100644
--- a/data/dbverb.struct
+++ b/data/dbverb.struct
@@ -73,13 +73,13 @@ INSERT INTO verbflect VALUES
-- Συζυγία Β΄ - α΄ τάξη
(20, "ώ", "άς", "ά","άμε","άτε","ούν(ε)"),
(21, "άω", "άς", "άει","ούμε","άτε","ούν(ε)"),
(25, NULL, "α", NULL, NULL, "άτε", NULL),
(28, "ιέμαι", "ιέσαι", "ιέται", "ιόμαστε", "ιέστε", "ιούνται"),
(29, "ιόμουν", "ιόσουν", "ιόταν", "ιόμαστε", "ιόσαστε", "ιόνταν"),
-(30, NULL, "ιέσαι", NULL, NULL, "ιέσται", NULL),
+(30, NULL, "ιέσαι", NULL, NULL, "ιέστε", NULL),
(31, NULL, "ου", NULL, NULL, NULL, NULL),
(32, NULL, NULL, NULL, NULL, "είτε", NULL),
-- Συζυγία Β΄ - β΄ τάξη
(33, NULL, "είς", NULL, NULL, "είτε", NULL),
(34, "ούμαι", "είσαι", "είται", "ούμαστε", "είστε", "ούνται"),
(35, "ούμουν", "ούσουν", "ούvταν", "ούμαστε", "ούσαστε", "ούνταν"),
@@ -142,13 +142,13 @@ INSERT INTO conjugation VALUES
("B1", "act", "ind", "Μέλλοντας στιγμιαίος", 'aor', "ήσ", 1, "ssssss", "θα", NULL, NULL, NULL),
-- Υποτακτική
("B1", "act", "sub", "Ενεστώτας", 'synt', NULL, 0, NULL, "να", NULL, "Ενεστώτας", NULL),
("B1", "act", "sub", "Αόριστος", 'aor', "ήσ", 1, "ssssss", "να", NULL, NULL, NULL),
("B1", "act", "sub", "Παρακείμενος", 'synt', NULL, 0, NULL, "να", "έχω", "Ενεστώτας", NULL),
-- Προστακτική
-("B1", "act", "imp", "Ενεστώτας", 'pres', NULL, 25, "-0--2-", NULL, NULL, NULL, NULL),
+("B1", "act", "imp", "Ενεστώτας", 'pres', NULL, 25, "-2--2-", NULL, NULL, NULL, NULL),
("B1", "act", "imp", "Αόριστος", 'aor', "ησ", 9, "-3--2-", NULL, NULL, NULL, NULL),
("B1", "act", "imp", "Παρακείμενος", 'synt', NULL, 0, "-0--0-", "να", "έχω", "Ενεστώτας", NULL),
-- Μεσοπαθητική φωνή
-- Οριστική
("B1", "pas", "ind", "Ενεστώτας", 'pres', NULL, 28, "ffffff", NULL, NULL, NULL, NULL),
("B1", "pas", "ind", "Παρατατικός", 'pres', NULL, 29, "ffffff", NULL, NULL, NULL, NULL),
diff --git a/data/irregular-verbs.xml b/data/irregular-verbs.xml
index 312987e..89587f8 100644
--- a/data/irregular-verbs.xml
+++ b/data/irregular-verbs.xml
@@ -177,20 +177,52 @@
<v>
<a>αρέσω</a>
<c>A</c>
<act>
<stem theme="aor">αρεσ</stem>
</act>
+ <!--
+ 1. http://www.foundalis.com/lan/grkmore1.htm
+ αρέσει : likes. Verb, third person singular, present tense,
+ appearing only in 2nd and 3rd person. (The first person of this
+ verb, αρέσω, has the meaning "I am liked by somebody"; see note
+ for more). Imperfect: άρεζε. Past: άρεσε. Future: θα
+ αρέσει. Perfect: έχει αρέσει. Appears only in active voice. (The
+ middle form αρέσομαι or αρέσκομαι exists, but it has the meaning
+ of "I have the habit of...")
+ 2. http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?5231-%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%B5-%CE%95%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%8C%CE%BC%CF%89%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CE%BC-%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B6%CE%B5!
+ Οι τύποι άρεζε και άρεζαν είναι διαλεκτικοί των βόρειων ιδιωμάτων
+ στην ελληνική, για τον παρατατικό τού ρ. αρέσω (που, η επίσημη
+ γραμματική λέει, ταυτίζεται με τον αόρ.: άρεσα). Οι υπόλοιποι
+ τσινάνε όταν τ' ακούνε, τα λεξικά (πλην ΛΚΝ, το οποίο με συνέπεια
+ καταγράφει και το βορειοελλαδικό ιδίωμα, και Μεσαιωνικού -
+ Γεωργακά, τα οποία αποδελτίωσαν και καταγράφουν και τύπο
+ ενεστ. αρέζω) δεν το αναφέρουν (ούτε το Λεξισκόπιο), αλλά πάρτε
+ το απόφαση ότι το λέμε κι έτσι. Βέβαια στον προσεγμένο γραπτό
+ λόγο, ιδίως αν δεν αναπαράγει προφορικό λόγο, καλό είναι να
+ αποφεύγονται (εκτός κι αν γράφετε για τα Σπορ του Βορρά).
+ Τουλάχιστον μέχρι να τ' αποδεχθούν κι οι νότιοι.
+
+ Δεν είναι χωρίς αξία η διάκριση παρατατικού-αορίστου (άρεζα vs
+ άρεσα)· μην λησμονείτε άλλωστε ότι τα βόρεια ιδιώματα εισήγαγαν
+ (ευτυχώς!) και τη διάκριση με την κατάληξη -αν στον παρατατικό
+ (καθόμασταν vs καθόμαστε, που ταυτίζεται με τον ενεστ.:
+ καθόμαστε).
+ -->
+ <pas/>
</v>
<v>
<a>βάλλω</a>
<c>A</c>
<act>
<stem theme="aor">βαλ</stem>
</act>
+ <pas>
+ <stem theme="aor">βληθ</stem>
+ </pas>
</v>
<v>
<a>βαραίνω</a>
<c>A</c>
<act>
@@ -213,17 +245,37 @@
</act>
</v>
<v>
<a>βγαίνω</a>
<c>A</c>
- <accmap>000000</accmap>
<act>
<stem theme="aor">βγήκ</stem>
<stem theme="sub">βγ</stem>
+ <ind>
+ <t name="Αόριστος">
+ <accmap>000000</accmap>
+ </t>
+ <t name="Μέλλοντας στιγμιαίος">
+ <p n="p" p="2" prop="true">βγείτε</p>
+ </t>
+ </ind>
+ <sub>
+ <t name="Αόριστος">
+ <p n="p" p="2" prop="true">βγείτε</p>
+ </t>
+ </sub>
+ <imp>
+ <t name="Αόριστος">
+ <p n="s" p="2">βγες</p>
+<!-- FIXME: + <p n="s" p="2">έβγε</p> -->
+ <p n="p" p="2">βγείτε</p>
+ </t>
+ </imp>
</act>
+ <pas/>
</v>
<v>
<a>βλέπω</a>
<c>A</c>
<act>
@@ -388,13 +440,13 @@
<imp>
<t name="Ενεστώτας">
<p n="p" p="2">κάθεστε</p>
</t>
<t name="Αόριστος">
<p n="s" p="2">κάθισε</p>
- <p n="p" p="2">κάθιστε</p>
+ <p n="p" p="2">καθίστε</p>
</t>
</imp>
</pas>
</v>
<v>
@@ -543,25 +595,50 @@
<prop name="stem">πήγαιν</prop>
<prop name="class">A</prop>
</t>
<t name="Αόριστος">
<suffix/>
</t>
+ <t name="Μέλλοντας στιγμιαίος">
+ <prop name="class">A</prop>
+ <prop name="stem">πά</prop>
+ <p n="s" p="1" prop="true">πάω</p>
+ <p n="s" p="2" prop="true">πας</p>
+ <p n="s" p="3" prop="true">πάει</p>
+ <p n="p" p="1" prop="true">πάμε</p>
+ <p n="p" p="2" prop="true">πάτε</p>
+ <p n="p" p="3" prop="true">πάνε,παν</p>
+ </t>
</ind>
<sub>
<t name="Ενεστώτας">
- <prop name="stem">πήγαιν</prop>
+ <prop name="stem">πηγαίν</prop>
<prop name="class">A</prop>
</t>
<t name="Αόριστος">
<prop name="stem">πά</prop>
- <prop name="class">A</prop>
+ <p n="s" p="1" prop="true">πάω</p>
+ <p n="s" p="2" prop="true">πας</p>
+ <p n="s" p="3" prop="true">πάει</p>
+ <p n="p" p="1" prop="true">πάμε</p>
+ <p n="p" p="2" prop="true">πάτε</p>
+ <p n="p" p="3" prop="true">πάνε,παν</p>
<suffix/>
</t>
</sub>
<stem theme="aor">πηγ</stem>
+ <imp>
+ <t name="Ενεστώτας">
+ <prop name="class">A</prop>
+ <prop name="stem">πήγαιν</prop>
+ </t>
+ <t name="Αόριστος">
+ <p n="s" p="2">πήγαινε</p>
+ <p n="p" p="2">πάτε,πηγαίνετε,πηγαίντε</p>
+ </t>
+ </imp>
</act>
<pas/>
</v>
<v>
<a>παθαίνω</a>
diff --git a/src/cgi-bin/conj.scm4 b/src/cgi-bin/conj.scm4
index a8d84f1..83fb846 100644
--- a/src/cgi-bin/conj.scm4
+++ b/src/cgi-bin/conj.scm4
@@ -381,13 +381,13 @@ ifelse(IFACE,[CGI],(cgi:init))
(for-each
(lambda (flag)
(case flag
((class)
(print-footnote "class-na" "*"
"Conjugation class of this verb is not attested"))
- ((root)
+ ((stem)
(print-footnote "stem-na" "?"
(_ "Το θέμα αυτού του χρόνου δεν επιβεβαιώνεται από τη βάση δεδοµένων")))))
unattested)
(display "</div>"))
(define (conj-html)
diff --git a/src/ellinika/conjugator.scm b/src/ellinika/conjugator.scm
index bffc6be..eae4ad0 100644
--- a/src/ellinika/conjugator.scm
+++ b/src/ellinika/conjugator.scm
@@ -34,13 +34,13 @@
;; (class verb flag assoc)
;; class - Verb class
;; verb - the verb itself
;; properties - associative list of properties
;; attested
-(define (verb-set! verb key value)
+(define (vinfo-set! verb key value)
; (format #t "VERB ~A KEY ~A VALUE ~A~%" verb key value)
(case key
((#:conj)
(list-set! verb 0 value))
((#:verb)
(list-set! verb 1 value))
@@ -57,13 +57,13 @@
(set-cdr! container value)
(list-set! verb 2 (append (list-ref verb 2)
(list
(cons key value)))))))))
-(define (verb-get verb key)
+(define (vinfo-get verb key)
(case key
((#:conj)
(list-ref verb 0))
((#:verb)
(list-ref verb 1))
((#:attested)
@@ -100,14 +100,14 @@
(list (car rest) verb '() '())))))
(define (load-proplist vinfo voice mood tense)
(let ((verbprop (ellinika:sql-query
"SELECT property,value FROM verbtense WHERE \
verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND mood=\"~A\" AND tense=\"~A\""
- (verb-get vinfo #:verb) voice mood tense)))
- (verb-set!
+ (vinfo-get vinfo #:verb) voice mood tense)))
+ (vinfo-set!
vinfo #:proplist
(let loop ((inlist (if (null? verbprop)
'()
(map
(lambda (elt)
(let ((name (car elt))
@@ -191,12 +191,17 @@ verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND mood=\"~A\" AND tense=\"~A\""
(elstr-append stem
(elstr-slice stem-aor -2 1)
"φτ"))
(else
(elstr-append stem "ηθ")))))
+(define (thema-aoristou-prostaktikhs stem)
+ (if (elstr-suffix? stem "β" "γ" "θ" "ν")
+ (elstr-append stem "ε")
+ stem))
+
(define (lookup-verb-info verb voice thema)
(ellinika:sql-query
"SELECT stem FROM irregular_stem \
WHERE verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND thema=\"~A\""
verb voice thema))
@@ -207,66 +212,72 @@ WHERE verb=\"~A\" AND voice=\"~A\" AND thema=\"~A\""
((elstr-suffix? verb "ομαι")
(elstr-trim verb -4))
(else
(throw 'conjugator-error 'conjugator-error-input
"cannot handle ~A" (list (force-string verb))))))
+;; FIXME: Use vinfo #:verb instead of the verb argument.
(define (complement-verb-info vinfo verb voice thema)
; (format #t "COMPLEMENT ~A~%" vinfo)
(let ((elverb (string->elstr verb))
(result (let ((tmpres (lookup-verb-info verb voice thema)))
(if (and (null? tmpres) (string=? thema "sub"))
(lookup-verb-info verb voice "aor")
tmpres))))
- (verb-set! vinfo #:stem
+ (vinfo-set! vinfo #:stem
(cond
((not (null? result))
- (verb-set! vinfo #:attested 'stem)
+ (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
(map car result))
- ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "A")
+ ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "A")
(let ((stem (verb-A-stem elverb)))
(cond
((string=? thema "pres")
- (verb-set! vinfo #:attested 'stem)
+ (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
stem)
((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
- (if (string=? voice "act")
- (elstr-thema-aoristoy stem)
- (thema-aoristoy-mesapathitikis-A stem)))
+ (cond
+ ((string=? voice "act")
+ (elstr-thema-aoristoy stem))
+ ((string=? voice "pas")
+ (thema-aoristoy-mesapathitikis-A stem))
+ (else
+ (throw 'conjugator-error 'conjugator-error-db
+ "invalid voice ~A" (list voice)))))
(else
#f))))
- ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "A-depon")
+ ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "A-depon")
(let ((stem (verb-A-stem elverb)))
(cond
((string=? thema "pres")
- (verb-set! vinfo #:attested 'stem)
+ (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
stem)
((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
#f) ; FIXME
(else
#f))))
- ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "B1")
+ ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "B1")
(let ((stem (if (elstr-suffix? elverb "άω")
(elstr-trim elverb -2)
(elstr-trim elverb -1))))
(cond
((or (string=? voice "act") (string=? thema "pres"))
- (verb-set! vinfo #:attested 'stem)
+ (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
stem)
((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
(map
(lambda (aor)
(thema-aoristoy-mesapathitikis-B stem aor))
- (conjugate verb "act" "ind" "Αόριστος")))
+ (conjugate vinfo "act" "ind" "Αόριστος")))
(else
#f))))
- ((string=? (verb-get vinfo #:conj) "B2")
+ ((string=? (vinfo-get vinfo #:conj) "B2")
(let ((stem (elstr-trim elverb -1)))
(cond
((or (string=? voice "act") (string=? thema "pres"))
- (verb-set! vinfo #:attested 'stem)
+ (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
stem)
((or (string=? thema "aor") (string=? thema "sub"))
(elstr-append stem "ηθ")) ;; FIXME: guesswork
(else
#f))))
(else
@@ -340,70 +351,70 @@ AND c.tense=\"~A\" AND c.flect = f.ident ORDER by fold"
(len (elstr-number-of-syllables str)))
(if (= syl 0)
syl
(+ (- len syl) 1))))
;; (define (get-property conj vinfo key default)
-;; (if ((override (verb-get vinfo
+;; (if ((override (vinfo-get vinfo
;; (symbol->keyword
;; (string->symbol
;; (string-append
;; (symbol->string (keyword->symbol key))
;; "-override"))))))
;; (if override
;; (let ((t (conj-info key conj)))
;; (if t
-;; (or (verb-get vinfo key)
+;; (or (vinfo-get vinfo key)
;; t)
-;; (or (verb-get vinfo key)
+;; (or (vinfo-get vinfo key)
;; (conj-info key conj)
;; default))))))
(define (get-suffix conj vinfo)
- (let ((ret (let ((override (verb-get vinfo #:override)))
+ (let ((ret (let ((override (vinfo-get vinfo #:override)))
(if (and override
(member "suffix" override))
(let ((t (conj-info #:suffix conj)))
(if t
- (or (verb-get vinfo #:suffix)
+ (or (vinfo-get vinfo #:suffix)
t)
""))
- (or (verb-get vinfo #:suffix)
+ (or (vinfo-get vinfo #:suffix)
(conj-info #:suffix conj)
"")))))
(if (list? ret) ret (list ret))))
(define (get-accmap conj vinfo)
- (let ((override (verb-get vinfo #:override)))
+ (let ((override (vinfo-get vinfo #:override)))
(if (and override
(member "accmap" override))
(let ((t (conj-info #:accmap conj)))
(if t
- (or (verb-get vinfo #:accmap)
+ (or (vinfo-get vinfo #:accmap)
t)))
- (or (verb-get vinfo #:accmap)
+ (or (vinfo-get vinfo #:accmap)
(conj-info #:accmap conj)
"000000"))))
(define (apply-flect conj vinfo verb stem suffix)
; (format #t "VINFO ~A~%" vinfo)
(let ((accmap (string->list (get-accmap conj vinfo)))
(augment ""))
; (format #t "STEM ~A, ACCMAP ~S, SUFFIX: ~A~%" stem accmap suffix)
(cond
((> (length accmap) 6)
(set! accmap (list-head accmap 6))
- (set! augment (or (verb-get vinfo #:augment) "ε"))))
-; (format #t "AUGMENT ~A ~A~%" vinfo (verb-get vinfo #:augment))
+ (set! augment (or (vinfo-get vinfo #:augment) "ε"))))
+; (format #t "AUGMENT ~A ~A~%" vinfo (vinfo-get vinfo #:augment))
(let ((forms
(map
(lambda (flect acc person)
(cond
- ((verb-get vinfo (symbol->keyword
+ ((vinfo-get vinfo (symbol->keyword
(string->symbol
(number->string person)))) =>
(lambda (personal-form)
personal-form))
((not flect) #f)
((char=? acc #\0)
@@ -465,166 +476,179 @@ AND c.tense=\"~A\" AND c.flect = f.ident ORDER by fold"
(string-append
(conj-info #:particle conj) " " (force-string w))
#f))
forms)
(map force-string forms)))))
-(define (individual-verb verb voice mood tense)
+(define (individual-verb vinfo voice mood tense)
(let ((res (ellinika:sql-query
"SELECT f.sing1,f.sing2,f.sing3,f.plur1,f.plur2,f.plur3\
FROM individual_verb i,verbflect f\
WHERE i.verb=\"~A\" AND i.voice=\"~A\" AND i.mood=\"~A\"\
AND i.tense=\"~A\" AND i.ident=f.ident"
- verb voice mood tense)))
- (if (not (null? res))
- (append (car res)
- (list "I"
- '(class stem)))
- #f)))
+ (vinfo-get vinfo #:verb) voice mood tense)))
+ (if (null? res)
+ #f
+ (map
+ (lambda (elt)
+ (append
+ elt
+ (list "I"
+ '(class stem))))
+ res))))
(define (merge-conjugated-forms lista listb)
(map
(lambda (a b)
(or a b))
lista listb))
-(define (conjugate verb voice mood tense . rest)
+(define (conjugate vinfo voice mood tense . rest)
(cond
- ((individual-verb verb voice mood tense) =>
+ ((individual-verb vinfo voice mood tense) =>
(lambda (res)
- (list res)))
+ res))
(else
- (let* ((vinfo (load-verb-info verb voice mood tense))
- (conj-list (get-conj-info (or
- (verb-get vinfo #:class)
- (verb-get vinfo #:conj))
- voice mood tense))
- (verb (force-string (verb-get vinfo #:verb))))
- (format #t "VINFO ~A~%" vinfo)
- (if (not conj-list)
- (list (list #f #f #f #f #f #f #f #f))
- (map car
- (fold
- (lambda (elt prev)
-; (format #t "ELT ~A~%" elt)
- (if (null? prev)
- (list elt)
- (let ((top (car prev)))
- (if (let ((a (cdr elt))
- (b (cdr top)))
- (and (string? a) (string? b) (string=? a b)))
- (cons (cons
- (merge-conjugated-forms (car top) (car elt))
- (cdr top))
- (cdr prev))
- (cons elt prev)))))
- '()
- (fold
- (lambda (conj prev)
+ (let ((vinfo (copy-tree vinfo)))
+ (if (not (member #:noload rest))
+ (load-proplist vinfo voice mood tense))
+; (format #t "VINFO ~A~%" vinfo)
+ (let ((conj-list (get-conj-info (or
+ (vinfo-get vinfo #:class)
+ (vinfo-get vinfo #:conj))
+ voice mood tense))
+ (verb (force-string (vinfo-get vinfo #:verb))))
+; (format #t "VINFO ~A~%" vinfo)
+ (if (not conj-list)
+ (list (list #f #f #f #f #f #f #f #f))
+ (map car
+ (fold
+ (lambda (elt prev)
+; (format #t "ELT ~A~%" elt)
+ (if (null? prev)
+ (list elt)
+ (let ((top (car prev)))
+ (if (let ((a (cdr elt))
+ (b (cdr top)))
+ (and (string? a) (string? b) (string=? a b)))
+ (cons (cons
+ (merge-conjugated-forms (car top) (car elt))
+ (cdr top))
+ (cdr prev))
+ (cons elt prev)))))
+ '()
+ (fold
+ (lambda (conj prev)
; (format #t "CONJ ~A~%" conj)
- (if (member #:nopart rest)
- (conj-info-set! #:particle conj #f))
- (cond
- ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt")
- (conj-info #:aux conj))
- (let ((aparemfato-list
- (map
- (lambda (x)
- (let ((t (conjugation:table x)))
- (if t
+ (if (member #:nopart rest)
+ (conj-info-set! #:particle conj #f))
+ (cond
+ ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt")
+ (conj-info #:aux conj))
+ (let ((aparemfato-list
+ (map
+ (lambda (x)
+ (let ((t (conjugation:table x)))
+ (if t
+ (cons
+ (list-ref t 2)
+ (conjugation:attested x))
+ #f)))
+ (conjugate vinfo voice "sub" "Αόριστος"
+ #:nopart)))
+ (part (conj-info #:particle conj))
+ (fold-id (conj-info #:fold conj)))
+ (fold
+ (lambda (param prev)
+ (if (not param)
+ prev
+ (let ((aparemfato (car param))
+ (attested (cdr param)))
+ (cons
(cons
- (list-ref t 2)
- (conjugation:attested x))
- #f)))
- (conjugate verb voice "sub" "Αόριστος"
- #:nopart)))
- (part (conj-info #:particle conj))
- (fold-id (conj-info #:fold conj)))
- (fold
- (lambda (param prev)
- (if (not param)
- prev
- (let ((aparemfato (car param))
- (attested (cdr param)))
- (cons
- (cons
- (append
- (map
- (lambda (aux flag)
- (if (char=? flag #\-)
- #f
- (elstr->string
- (if part
- (elstr-append part " " aux " "
- aparemfato)
- (elstr-append aux " " aparemfato)))))
- (conjugation:table
- (car (conjugate (conj-info #:aux conj)
- "act" "ind"
- (conj-info #:auxtense conj))))
- (string->list (or (verb-get vinfo #:accmap)
- (conj-info #:accmap conj)
- "000000")))
- (list (verb-get vinfo #:conj)
- attested))
- fold-id)
- prev))))
- prev
- aparemfato-list)))
- ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt")
- (conj-info #:auxtense conj))
- (let ((part (conj-info #:particle conj)))
- (fold-right
- (lambda (tenses prev)
- (cons
- (cons
- (append
- (map
- (lambda (t)
- (elstr->string (elstr-append part " " t)))
- (list-head tenses 6))
- (list-tail tenses 6))
- (conj-info #:fold conj))
- prev))
- prev
- (conjugate verb voice "ind"
- (conj-info #:auxtense conj)))))
- (else
- (let ((vinfo (copy-tree vinfo)))
- (if (verb-get vinfo #:stem)
- (verb-set! vinfo #:attested 'stem)
- (let ((thema (string-split (conj-info #:thema conj) #\:)))
-; (format #t "THEMA ~A~%" thema)
- (complement-verb-info vinfo verb
- (if (null? (cdr thema))
- voice
- (car (cdr thema)))
- (car thema))))
-
- (fold
- (lambda (suffix prev)
- (append
- (fold
- (lambda (stem prev)
- (cons
- (cons
- (append (apply-flect conj vinfo verb stem suffix)
- (list (verb-get vinfo #:conj)
- (verb-get vinfo #:attested)))
- (conj-info #:fold conj))
- prev))
- '()
- (verb-get vinfo #:stem))
- prev))
- prev
- (get-suffix conj vinfo))))))
- '()
- conj-list))))))))
+ (append
+ (map
+ (lambda (aux flag)
+ (if (char=? flag #\-)
+ #f
+ (elstr->string
+ (if part
+ (elstr-append part " " aux " "
+ aparemfato)
+ (elstr-append aux " " aparemfato)))))
+ (conjugation:table
+ (car (conjugate
+ (conjugator:open-verb
+ (conj-info #:aux conj))
+ "act" "ind"
+ (conj-info #:auxtense conj))))
+ (string->list (or (vinfo-get vinfo #:accmap)
+ (conj-info #:accmap conj)
+ "000000")))
+ (list (vinfo-get vinfo #:conj)
+ attested))
+ fold-id)
+ prev))))
+ prev
+ aparemfato-list)))
+ ((and (string=? (conj-info #:thema conj) "synt")
+ (conj-info #:auxtense conj))
+ (let ((part (conj-info #:particle conj)))
+ (fold-right
+ (lambda (tenses prev)
+ (cons
+ (cons
+ (append
+ (map
+ (lambda (t)
+ (elstr->string (elstr-append part " " t)))
+ (list-head tenses 6))
+ (list-tail tenses 6))
+ (conj-info #:fold conj))
+ prev))
+ prev
+ (conjugate vinfo voice "ind"
+ (conj-info #:auxtense conj) #:noload))))
+ (else
+ (let ((vinfo (copy-tree vinfo)))
+ (if (vinfo-get vinfo #:stem)
+ (vinfo-set! vinfo #:attested 'stem)
+ (let ((thema (string-split
+ (conj-info #:thema conj) #\:)))
+; (format #t "THEMA ~A~%" thema)
+ (complement-verb-info vinfo verb
+ (if (null? (cdr thema))
+ voice
+ (car (cdr thema)))
+ (car thema))))
+
+ (fold
+ (lambda (suffix prev)
+ (append
+ (fold
+ (lambda (stem prev)
+ (cons
+ (cons
+ (append (apply-flect conj vinfo verb stem suffix)
+ (list (vinfo-get vinfo #:conj)
+ (vinfo-get vinfo #:attested)))
+ (conj-info #:fold conj))
+ prev))
+ '()
+ (vinfo-get vinfo #:stem))
+ prev))
+ prev
+ (get-suffix conj vinfo))))))
+ '()
+ conj-list)))))))))
+
+(define-public (conjugator:open-verb verb)
+ (create-basic-verb-info verb))
(define-public (conjugator verb voice mood tense)
- (conjugate verb voice mood tense))
+ (conjugate (conjugator:open-verb verb) voice mood tense))
(define-public (conjugation:table conj)
(cond
((not conj)
#f)
(else
diff --git a/src/ellinika/tests/conj-test b/src/ellinika/tests/conj-test
new file mode 100755
index 0000000..fbacae1
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj-test
@@ -0,0 +1,39 @@
+#! /bin/sh
+
+testdir=conj.dir
+failures=0
+
+testcon() {
+ if guile -s conj/$1.scm | diff -pu samples/$1 - > $testdir/$1.diff
+ then
+ status=PASS
+ rm $testdir/$1.diff
+ else
+ status=FAIL
+ failures=1
+ fi
+ echo "$1: $status"
+}
+
+if ! test -d $testdir; then
+ mkdir $testdir || exit 2
+fi
+
+if test $# -gt 0; then
+ for verb in $*
+ do
+ testcon $verb
+ done
+else
+ find samples -type f -printf '%f\n' |
+ while read verb
+ do
+ testcon $verb
+ done
+fi
+
+if test $failures -eq 0; then
+ rmdir $testdir
+fi
+
+exit $failures
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm b/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm
index 4ba6e12..cb42dba 100644
--- a/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm
+++ b/src/ellinika/tests/conj/anoigv.scm
@@ -1,3 +1,4 @@
(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
(test-conjugation:verb "ανοίγω")
+;(test-conjugation:tense "ανοίγω" "pas" "imp" "Αόριστος")
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/bastav.scm b/src/ellinika/tests/conj/bastav.scm
new file mode 100644
index 0000000..bdf5a5d
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/bastav.scm
@@ -0,0 +1,3 @@
+(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
+
+(test-conjugation:verb "βαστάω")
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/lev.scm b/src/ellinika/tests/conj/lev.scm
new file mode 100644
index 0000000..c42ad93
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/lev.scm
@@ -0,0 +1,10 @@
+(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
+
+(test-conjugation:verb "λέω")
+;(test-conjugation:tense "λέω" "pas" "ind" "Αόριστος")
+;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Ενεστώτας")
+;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Παρακείμενος")
+;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Μέλλοντας διαρκείας")
+;(test-conjugation:tense "λέω" "act" "ind" "Παρατατικός")
+;(test-conjugation:tense "λέω" "pas" "ind" "Μέλλοντας στιγμιαίος")
+;(test-conjugation:tense "λέω" "pas" "imp" "Αόριστος") \ No newline at end of file
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/milav.scm b/src/ellinika/tests/conj/milav.scm
new file mode 100644
index 0000000..413dd72
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/milav.scm
@@ -0,0 +1,5 @@
+(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
+
+(test-conjugation:verb "μιλάω")
+;(test-conjugation:tense "μιλάω" "act" "ind" "Μέλλοντας διαρκείας")
+;(test-conjugation:tense "μιλάω" "act" "ind" "Ενεστώτας")
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm b/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm
index 1fd1545..42ba15b 100644
--- a/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm
+++ b/src/ellinika/tests/conj/ntynv.scm
@@ -1,3 +1,4 @@
(use-modules (ellinika test-conjugation))
(test-conjugation:verb "ντύνω")
+;(test-conjugation:tense "ντύνω" "act" "imp" "Αόριστος") \ No newline at end of file
diff --git a/src/ellinika/tests/conj/pav.scm b/src/ellinika/tests/conj/pav.scm
new file mode 100644
index 0000000..d438e56
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/conj/pav.scm
@@ -0,0 +1,7 @@
+(use-modules ((ellinika test-conjugation)))
+
+;(test-conjugation:verb "πάω")
+(test-conjugation:tense "πάω" "act" "ind" "Ενεστώτας")
+;(test-conjugation:tense "πάω" "act" "ind" "Μέλλοντας στιγμιαίος")
+;(test-conjugation:tense "πάω" "act" "sub" "Ενεστώτας")
+;(test-conjugation:tense "πάω" "act" "sub" "Αόριστος")
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/aggelv b/src/ellinika/tests/samples/aggelv
new file mode 100644
index 0000000..348ac81
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/aggelv
@@ -0,0 +1,28 @@
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (αγγέλω αγγέλεις αγγέλει αγγέλουμε αγγέλετε αγγέλουν(ε))
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (άγγελα άγγελες άγγελε αγγέλαμε αγγέλατε άγγελαν)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα αγγέλω θα αγγέλεις θα αγγέλει θα αγγέλουμε θα αγγέλετε θα αγγέλουν(ε))
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (άγγειλα άγγειλες άγγειλε αγγείλαμε αγγείλατε άγγειλαν)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αγγείλει έχεις αγγείλει έχει αγγείλει έχουμε αγγείλει έχετε αγγείλει έχουν(ε) αγγείλει)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αγγείλει είχες αγγείλει είχα αγγείλει είχαμε αγγείλει είχατε αγγείλει είχαν αγγείλει)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αγγείλει θα έχεις αγγείλει θα έχει αγγείλει θα έχουμε αγγείλει θα έχετε αγγείλει θα έχουν(ε) αγγείλει)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αγγείλω θα αγγείλεις θα αγγείλει θα αγγείλουμε θα αγγείλετε θα αγγείλουν(ε))
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να αγγέλω να αγγέλεις να αγγέλει να αγγέλουμε να αγγέλετε να αγγέλουν(ε))
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αγγείλω να αγγείλεις να αγγείλει να αγγείλουμε να αγγείλετε να αγγείλουν(ε))
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αγγείλει να έχεις αγγείλει να έχει αγγείλει να έχουμε αγγείλει να έχετε αγγείλει να έχουν(ε) αγγείλει)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f άγγελε #f #f αγγέλετε #f)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f άγγειλε #f #f αγγείλτε #f)
+αγγέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αγγείλει #f #f να έχετε αγγείλει #f)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (αγγέλομαι αγγέλεσαι αγγέλεται αγγελόμαστε αγγέλεστε αγγέλονται)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (αγγελομούν αγγελοσούν αγγελόταν αγγελόμαστε αγγελόσαστε αγγέλονταν)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα αγγέλομαι θα αγγέλεσαι θα αγγέλεται θα αγγελόμαστε θα αγγέλεστε θα αγγέλονται)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(αγγέλθηκα αγγέλθηκες αγγέλθηκε αγγελθήκαμε αγγελθήκατε αγγέλθηκαν)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω αγγελθεί έχεις αγγελθεί έχει αγγελθεί έχουμε αγγελθεί έχετε αγγελθεί έχουν(ε) αγγελθεί)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα αγγελθεί είχες αγγελθεί είχα αγγελθεί είχαμε αγγελθεί είχατε αγγελθεί είχαν αγγελθεί)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω αγγελθεί θα έχεις αγγελθεί θα έχει αγγελθεί θα έχουμε αγγελθεί θα έχετε αγγελθεί θα έχουν(ε) αγγελθεί)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα αγγελθώ θα αγγελθείς θα αγγελθεί θα αγγελθούμε θα αγγελθείτε θα αγγελθούν(ε))
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να αγγέλομαι να αγγέλεσαι να αγγέλεται να αγγελόμαστε να αγγέλεστε να αγγέλονται)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να αγγελθώ να αγγελθείς να αγγελθεί να αγγελθούμε να αγγελθείτε να αγγελθούν(ε))
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω αγγελθεί να έχεις αγγελθεί να έχει αγγελθεί να έχουμε αγγελθεί να έχετε αγγελθεί να έχουν(ε) αγγελθεί)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να αγγέλεσαι #f #f να αγγέλεστε #f)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f αγγείλου #f #f αγγελθείτε #f)
+αγγέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις αγγελθεί #f #f να έχετε αγγελθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/agv b/src/ellinika/tests/samples/agv
new file mode 100644
index 0000000..0fd9fa1
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/agv
@@ -0,0 +1,28 @@
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (άγω άγεις άγει άγουμε άγετε άγουν(ε))
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έαγα έαγες έαγε άγαμε άγατε έαγαν)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα άγω θα άγεις θα άγει θα άγουμε θα άγετε θα άγουν(ε))
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήγαγα ήγαγες ήγαγε ηγάγαμε ηγάγατε ήγαγαν)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αγάγει έχεις αγάγει έχει αγάγει έχουμε αγάγει έχετε αγάγει έχουν(ε) αγάγει)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αγάγει είχες αγάγει είχα αγάγει είχαμε αγάγει είχατε αγάγει είχαν αγάγει)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αγάγει θα έχεις αγάγει θα έχει αγάγει θα έχουμε αγάγει θα έχετε αγάγει θα έχουν(ε) αγάγει)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αγάγω θα αγάγεις θα αγάγει θα αγάγουμε θα αγάγετε θα αγάγουν(ε))
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να άγω να άγεις να άγει να άγουμε να άγετε να άγουν(ε))
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αγάγω να αγάγεις να αγάγει να αγάγουμε να αγάγετε να αγάγουν(ε))
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αγάγει να έχεις αγάγει να έχει αγάγει να έχουμε αγάγει να έχετε αγάγει να έχουν(ε) αγάγει)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f άγε #f #f άγετε #f)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f άγαγε #f #f αγάγτε #f)
+άγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αγάγει #f #f να έχετε αγάγει #f)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (άγομαι άγεσαι άγεται αγόμαστε άγεστε άγονται)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (αγομούν αγοσούν αγόταν αγόμαστε αγόσαστε άγονταν)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα άγομαι θα άγεσαι θα άγεται θα αγόμαστε θα άγεστε θα άγονται)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (άχθηκα άχθηκες άχθηκε αχθήκαμε αχθήκατε άχθηκαν)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αχθεί έχεις αχθεί έχει αχθεί έχουμε αχθεί έχετε αχθεί έχουν(ε) αχθεί)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αχθεί είχες αχθεί είχα αχθεί είχαμε αχθεί είχατε αχθεί είχαν αχθεί)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αχθεί θα έχεις αχθεί θα έχει αχθεί θα έχουμε αχθεί θα έχετε αχθεί θα έχουν(ε) αχθεί)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αχθώ θα αχθείς θα αχθεί θα αχθούμε θα αχθείτε θα αχθούν(ε))
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να άγομαι να άγεσαι να άγεται να αγόμαστε να άγεστε να άγονται)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αχθώ να αχθείς να αχθεί να αχθούμε να αχθείτε να αχθούν(ε))
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αχθεί να έχεις αχθεί να έχει αχθεί να έχουμε αχθεί να έχετε αχθεί να έχουν(ε) αχθεί)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να άγεσαι #f #f να άγεστε #f)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f ήγαγου #f #f αχθείτε #f)
+άγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αχθεί #f #f να έχετε αχθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/anebainv b/src/ellinika/tests/samples/anebainv
new file mode 100644
index 0000000..31a325d
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/anebainv
@@ -0,0 +1,28 @@
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (ανεβαίνω ανεβαίνεις ανεβαίνει ανεβαίνουμε ανεβαίνετε ανεβαίνουν(ε))
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ανέβαινα ανέβαινες ανέβαινε ανεβαίναμε ανεβαίνατε ανέβαιναν)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα ανεβαίνω θα ανεβαίνεις θα ανεβαίνει θα ανεβαίνουμε θα ανεβαίνετε θα ανεβαίνουν(ε))
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ανέβηκα ανέβηκες ανέβηκε ανεβήκαμε ανεβήκατε ανέβηκαν)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω ανέβει έχεις ανέβει έχει ανέβει έχουμε ανέβει έχετε ανέβει έχουν(ε) ανέβει)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα ανέβει είχες ανέβει είχα ανέβει είχαμε ανέβει είχατε ανέβει είχαν ανέβει)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω ανέβει θα έχεις ανέβει θα έχει ανέβει θα έχουμε ανέβει θα έχετε ανέβει θα έχουν(ε) ανέβει)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα ανέβω θα ανέβεις θα ανέβει θα ανέβουμε θα ανέβετε θα ανέβουν(ε))
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να ανεβαίνω να ανεβαίνεις να ανεβαίνει να ανεβαίνουμε να ανεβαίνετε να ανεβαίνουν(ε))
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να ανέβω να ανέβεις να ανέβει να ανέβουμε να ανέβετε να ανέβουν(ε))
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω ανέβει να έχεις ανέβει να έχει ανέβει να έχουμε ανέβει να έχετε ανέβει να έχουν(ε) ανέβει)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f ανέβαινε #f #f ανεβαίνετε #f)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f ανέβε #f #f ανεβείτε #f)
+ανεβαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις ανέβει #f #f να έχετε ανέβει #f)
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+ανεβαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/anoigv b/src/ellinika/tests/samples/anoigv
new file mode 100644
index 0000000..1060c9a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/anoigv
@@ -0,0 +1,28 @@
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ανοίγω ανοίγεις ανοίγει ανοίγουμε ανοίγετε ανοίγουν(ε))
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(άνοιγα άνοιγες άνοιγε ανοίγαμε ανοίγατε άνοιγαν)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ανοίγω θα ανοίγεις θα ανοίγει θα ανοίγουμε θα ανοίγετε θα ανοίγουν(ε))
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(άνοιξα άνοιξες άνοιξε ανοίξαμε ανοίξατε άνοιξαν)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ανοίξει έχεις ανοίξει έχει ανοίξει έχουμε ανοίξει έχετε ανοίξει έχουν(ε) ανοίξει)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ανοίξει είχες ανοίξει είχα ανοίξει είχαμε ανοίξει είχατε ανοίξει είχαν ανοίξει)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ανοίξει θα έχεις ανοίξει θα έχει ανοίξει θα έχουμε ανοίξει θα έχετε ανοίξει θα έχουν(ε) ανοίξει)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ανοίξω θα ανοίξεις θα ανοίξει θα ανοίξουμε θα ανοίξετε θα ανοίξουν(ε))
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ανοίγω να ανοίγεις να ανοίγει να ανοίγουμε να ανοίγετε να ανοίγουν(ε))
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ανοίξω να ανοίξεις να ανοίξει να ανοίξουμε να ανοίξετε να ανοίξουν(ε))
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ανοίξει να έχεις ανοίξει να έχει ανοίξει να έχουμε ανοίξει να έχετε ανοίξει να έχουν(ε) ανοίξει)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f άνοιγε #f #f ανοίγετε #f)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f άνοιξε #f #f ανοίξτε #f)
+ανοίγω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ανοίξει #f #f να έχετε ανοίξει #f)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ανοίγομαι ανοίγεσαι ανοίγεται ανοιγόμαστε ανοίγεστε ανοίγονται)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(ανοιγόμουν ανοιγόσουν ανοιγόταν ανοιγόμαστε ανοιγόσαστε ανοίγονταν)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ανοίγομαι θα ανοίγεσαι θα ανοίγεται θα ανοιγόμαστε θα ανοίγεστε θα ανοίγονται)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(ανοίχτηκα ανοίχτηκες ανοίχτηκε ανοιχτήκαμε ανοιχτήκατε ανοίχτηκαν)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ανοιχτεί έχεις ανοιχτεί έχει ανοιχτεί έχουμε ανοιχτεί έχετε ανοιχτεί έχουν(ε) ανοιχτεί)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ανοιχτεί είχες ανοιχτεί είχα ανοιχτεί είχαμε ανοιχτεί είχατε ανοιχτεί είχαν ανοιχτεί)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ανοιχτεί θα έχεις ανοιχτεί θα έχει ανοιχτεί θα έχουμε ανοιχτεί θα έχετε ανοιχτεί θα έχουν(ε) ανοιχτεί)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ανοιχτώ θα ανοιχτείς θα ανοιχτεί θα ανοιχτούμε θα ανοιχτείτε θα ανοιχτούν(ε))
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ανοίγομαι να ανοίγεσαι να ανοίγεται να ανοιγόμαστε να ανοίγεστε να ανοίγονται)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ανοιχτώ να ανοιχτείς να ανοιχτεί να ανοιχτούμε να ανοιχτείτε να ανοιχτούν(ε))
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ανοιχτεί να έχεις ανοιχτεί να έχει ανοιχτεί να έχουμε ανοιχτεί να έχετε ανοιχτεί να έχουν(ε) ανοιχτεί)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να ανοίγεσαι #f #f να ανοίγεστε #f)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f ανοίξου #f #f ανοιχτείτε #f)
+ανοίγω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ανοιχτεί #f #f να έχετε ανοιχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/apomenv b/src/ellinika/tests/samples/apomenv
new file mode 100644
index 0000000..25747a3
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/apomenv
@@ -0,0 +1,28 @@
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(απομένω απομένεις απομένει απομένουμε απομένετε απομένουν(ε))
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(απόμενα απόμενες απόμενε απομέναμε απομένατε απόμεναν)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα απομένω θα απομένεις θα απομένει θα απομένουμε θα απομένετε θα απομένουν(ε))
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(απόμεσα απόμεσες απόμεσε απομέσαμε απομέσατε απόμεσαν)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω απομέσει έχεις απομέσει έχει απομέσει έχουμε απομέσει έχετε απομέσει έχουν(ε) απομέσει)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα απομέσει είχες απομέσει είχα απομέσει είχαμε απομέσει είχατε απομέσει είχαν απομέσει)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω απομέσει θα έχεις απομέσει θα έχει απομέσει θα έχουμε απομέσει θα έχετε απομέσει θα έχουν(ε) απομέσει)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα απομέσω θα απομέσεις θα απομέσει θα απομέσουμε θα απομέσετε θα απομέσουν(ε))
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να απομένω να απομένεις να απομένει να απομένουμε να απομένετε να απομένουν(ε))
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να απομέσω να απομέσεις να απομέσει να απομέσουμε να απομέσετε να απομέσουν(ε))
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω απομέσει να έχεις απομέσει να έχει απομέσει να έχουμε απομέσει να έχετε απομέσει να έχουν(ε) απομέσει)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f απόμενε #f #f απομένετε #f)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f απόμεσε #f #f απομέστε #f)
+απομένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις απομέσει #f #f να έχετε απομέσει #f)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(απομένομαι απομένεσαι απομένεται απομενόμαστε απομένεστε απομένονται)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(απομενομούν απομενοσούν απομενόταν απομενόμαστε απομενόσαστε απομένονταν)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα απομένομαι θα απομένεσαι θα απομένεται θα απομενόμαστε θα απομένεστε θα απομένονται)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(απομέθηκα απομέθηκες απομέθηκε απομεθήκαμε απομεθήκατε απομέθηκαν)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω απομεθεί έχεις απομεθεί έχει απομεθεί έχουμε απομεθεί έχετε απομεθεί έχουν(ε) απομεθεί)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα απομεθεί είχες απομεθεί είχα απομεθεί είχαμε απομεθεί είχατε απομεθεί είχαν απομεθεί)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω απομεθεί θα έχεις απομεθεί θα έχει απομεθεί θα έχουμε απομεθεί θα έχετε απομεθεί θα έχουν(ε) απομεθεί)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα απομεθώ θα απομεθείς θα απομεθεί θα απομεθούμε θα απομεθείτε θα απομεθούν(ε))
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να απομένομαι να απομένεσαι να απομένεται να απομενόμαστε να απομένεστε να απομένονται)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να απομεθώ να απομεθείς να απομεθεί να απομεθούμε να απομεθείτε να απομεθούν(ε))
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω απομεθεί να έχεις απομεθεί να έχει απομεθεί να έχουμε απομεθεί να έχετε απομεθεί να έχουν(ε) απομεθεί)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να απομένεσαι #f #f να απομένεστε #f)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f απομέσου #f #f απομεθείτε #f)
+απομένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις απομεθεί #f #f να έχετε απομεθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/aresv b/src/ellinika/tests/samples/aresv
new file mode 100644
index 0000000..a83dc7b
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/aresv
@@ -0,0 +1,28 @@
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (αρέσω αρέσεις αρέσει αρέσουμε αρέσετε αρέσουν(ε))
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (άρεσα άρεσες άρεσε αρέσαμε αρέσατε άρεσαν)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα αρέσω θα αρέσεις θα αρέσει θα αρέσουμε θα αρέσετε θα αρέσουν(ε))
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (άρεσα άρεσες άρεσε αρέσαμε αρέσατε άρεσαν)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω αρέσει έχεις αρέσει έχει αρέσει έχουμε αρέσει έχετε αρέσει έχουν(ε) αρέσει)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα αρέσει είχες αρέσει είχα αρέσει είχαμε αρέσει είχατε αρέσει είχαν αρέσει)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω αρέσει θα έχεις αρέσει θα έχει αρέσει θα έχουμε αρέσει θα έχετε αρέσει θα έχουν(ε) αρέσει)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα αρέσω θα αρέσεις θα αρέσει θα αρέσουμε θα αρέσετε θα αρέσουν(ε))
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να αρέσω να αρέσεις να αρέσει να αρέσουμε να αρέσετε να αρέσουν(ε))
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να αρέσω να αρέσεις να αρέσει να αρέσουμε να αρέσετε να αρέσουν(ε))
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω αρέσει να έχεις αρέσει να έχει αρέσει να έχουμε αρέσει να έχετε αρέσει να έχουν(ε) αρέσει)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f άρεσε #f #f αρέσετε #f)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f άρεσε #f #f αρέστε #f)
+αρέσω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις αρέσει #f #f να έχετε αρέσει #f)
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+αρέσω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/ballv b/src/ellinika/tests/samples/ballv
new file mode 100644
index 0000000..1e17539
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/ballv
@@ -0,0 +1,28 @@
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βάλλω βάλλεις βάλλει βάλλουμε βάλλετε βάλλουν(ε))
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβαλλα έβαλλες έβαλλε βάλλαμε βάλλατε έβαλλαν)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βάλλω θα βάλλεις θα βάλλει θα βάλλουμε θα βάλλετε θα βάλλουν(ε))
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (έβαλα έβαλες έβαλε βάλαμε βάλατε έβαλαν)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βάλει έχεις βάλει έχει βάλει έχουμε βάλει έχετε βάλει έχουν(ε) βάλει)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βάλει είχες βάλει είχα βάλει είχαμε βάλει είχατε βάλει είχαν βάλει)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βάλει θα έχεις βάλει θα έχει βάλει θα έχουμε βάλει θα έχετε βάλει θα έχουν(ε) βάλει)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βάλω θα βάλεις θα βάλει θα βάλουμε θα βάλετε θα βάλουν(ε))
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βάλλω να βάλλεις να βάλλει να βάλλουμε να βάλλετε να βάλλουν(ε))
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βάλω να βάλεις να βάλει να βάλουμε να βάλετε να βάλουν(ε))
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βάλει να έχεις βάλει να έχει βάλει να έχουμε βάλει να έχετε βάλει να έχουν(ε) βάλει)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βάλλε #f #f βάλλετε #f)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάλε #f #f βάλτε #f)
+βάλλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βάλει #f #f να έχετε βάλει #f)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βάλλομαι βάλλεσαι βάλλεται βαλλόμαστε βάλλεστε βάλλονται)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαλλόμουν βαλλόσουν βαλλόταν βαλλόμαστε βαλλόσαστε βάλλονταν)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βάλλομαι θα βάλλεσαι θα βάλλεται θα βαλλόμαστε θα βάλλεστε θα βάλλονται)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βλήθηκα βλήθηκες βλήθηκε βληθήκαμε βληθήκατε βλήθηκαν)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βληθεί έχεις βληθεί έχει βληθεί έχουμε βληθεί έχετε βληθεί έχουν(ε) βληθεί)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βληθεί είχες βληθεί είχα βληθεί είχαμε βληθεί είχατε βληθεί είχαν βληθεί)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βληθεί θα έχεις βληθεί θα έχει βληθεί θα έχουμε βληθεί θα έχετε βληθεί θα έχουν(ε) βληθεί)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βληθώ θα βληθείς θα βληθεί θα βληθούμε θα βληθείτε θα βληθούν(ε))
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βάλλομαι να βάλλεσαι να βάλλεται να βαλλόμαστε να βάλλεστε να βάλλονται)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βληθώ να βληθείς να βληθεί να βληθούμε να βληθείτε να βληθούν(ε))
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βληθεί να έχεις βληθεί να έχει βληθεί να έχουμε βληθεί να έχετε βληθεί να έχουν(ε) βληθεί)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βάλλεσαι #f #f να βάλλεστε #f)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάλου #f #f βληθείτε #f)
+βάλλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βληθεί #f #f να έχετε βληθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/bastav b/src/ellinika/tests/samples/bastav
new file mode 100644
index 0000000..1995112
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/bastav
@@ -0,0 +1,49 @@
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστώ βαστάς βαστά βαστάμε βαστάτε βαστούν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστάω βαστάς βαστάει βαστούμε βαστάτε βαστούν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστούσα βαστούσες βαστούσε βαστούσαμε βαστούσατε βαστούσαν)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βάσταγα βάσταγες βάσταγε βαστάγαμε βαστάγατε βάσταγαν)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστάω θα βαστάς θα βαστάει θα βαστούμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστώ θα βαστάς θα βαστά θα βαστάμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάστηξα βάστηξες βάστηξε βαστήξαμε βαστήξατε βάστηξαν)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάσταξα βάσταξες βάσταξε βαστάξαμε βαστάξατε βάσταξαν)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστήξει έχεις βαστήξει έχει βαστήξει έχουμε βαστήξει έχετε βαστήξει έχουν(ε) βαστήξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστάξει έχεις βαστάξει έχει βαστάξει έχουμε βαστάξει έχετε βαστάξει έχουν(ε) βαστάξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστήξει είχες βαστήξει είχα βαστήξει είχαμε βαστήξει είχατε βαστήξει είχαν βαστήξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστάξει είχες βαστάξει είχα βαστάξει είχαμε βαστάξει είχατε βαστάξει είχαν βαστάξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστήξει θα έχεις βαστήξει θα έχει βαστήξει θα έχουμε βαστήξει θα έχετε βαστήξει θα έχουν(ε) βαστήξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστάξει θα έχεις βαστάξει θα έχει βαστάξει θα έχουμε βαστάξει θα έχετε βαστάξει θα έχουν(ε) βαστάξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστήξω θα βαστήξεις θα βαστήξει θα βαστήξουμε θα βαστήξετε θα βαστήξουν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστάξω θα βάσταξεις θα βαστάξει θα βαστάξουμε θα βαστάξετε θα βαστάξουν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστάω να βαστάς να βαστάει να βαστούμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστώ να βαστάς να βαστά να βαστάμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστήξω να βαστήξεις να βαστήξει να βαστήξουμε να βαστήξετε να βαστήξουν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστάξω να βάσταξεις να βαστάξει να βαστάξουμε να βαστάξετε να βαστάξουν(ε))
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστήξει να έχεις βαστήξει να έχει βαστήξει να έχουμε βαστήξει να έχετε βαστήξει να έχουν(ε) βαστήξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστάξει να έχεις βαστάξει να έχει βαστάξει να έχουμε βαστάξει να έχετε βαστάξει να έχουν(ε) βαστάξει)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βάστα #f #f βαστάτε #f)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάστηξε #f #f βαστήξτε #f)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάσταξε #f #f βαστάξτε #f)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστήξει #f #f να έχετε βαστήξει #f)
+βαστάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστάξει #f #f να έχετε βαστάξει #f)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστιέμαι βαστιέσαι βαστιέται βαστιόμαστε βαστιέστε βαστιούνται)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστιόμουν βαστιόσουν βαστιόταν βαστιόμαστε βαστιόσαστε βαστιόνταν)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστιέμαι θα βαστιέσαι θα βαστιέται θα βαστιόμαστε θα βαστιέστε θα βαστιούνται)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστήχτηκα βαστήχτηκες βαστήχτηκε βαστηχτήκαμε βαστηχτήκατε βαστήχτηκαν)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστάχτηκα βαστάχτηκες βαστάχτηκε βασταχτήκαμε βασταχτήκατε βαστάχτηκαν)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βαστηχτεί έχεις βαστηχτεί έχει βαστηχτεί έχουμε βαστηχτεί έχετε βαστηχτεί έχουν(ε) βαστηχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βασταχτεί έχεις βασταχτεί έχει βασταχτεί έχουμε βασταχτεί έχετε βασταχτεί έχουν(ε) βασταχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βαστηχτεί είχες βαστηχτεί είχα βαστηχτεί είχαμε βαστηχτεί είχατε βαστηχτεί είχαν βαστηχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βασταχτεί είχες βασταχτεί είχα βασταχτεί είχαμε βασταχτεί είχατε βασταχτεί είχαν βασταχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βαστηχτεί θα έχεις βαστηχτεί θα έχει βαστηχτεί θα έχουμε βαστηχτεί θα έχετε βαστηχτεί θα έχουν(ε) βαστηχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βασταχτεί θα έχεις βασταχτεί θα έχει βασταχτεί θα έχουμε βασταχτεί θα έχετε βασταχτεί θα έχουν(ε) βασταχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βαστηχτώ θα βαστηχτείς θα βαστηχτεί θα βαστηχτούμε θα βαστηχτείτε θα βαστηχτούν(ε))
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βασταχτώ θα βασταχτείς θα βασταχτεί θα βασταχτούμε θα βασταχτείτε θα βασταχτούν(ε))
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστιέμαι να βαστιέσαι να βαστιέται να βαστιόμαστε να βαστιέστε να βαστιούνται)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βαστηχτώ να βαστηχτείς να βαστηχτεί να βαστηχτούμε να βαστηχτείτε να βαστηχτούν(ε))
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βασταχτώ να βασταχτείς να βασταχτεί να βασταχτούμε να βασταχτείτε να βασταχτούν(ε))
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βαστηχτεί να είχες βαστηχτεί να είχα βαστηχτεί να είχαμε βαστηχτεί να είχατε βαστηχτεί να είχαν βαστηχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βασταχτεί να είχες βασταχτεί να είχα βασταχτεί να είχαμε βασταχτεί να είχατε βασταχτεί να είχαν βασταχτεί)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βαστιέσαι #f #f να βαστιέστε #f)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f βαστάξου #f #f βασταχτείτε #f)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βαστηχτεί #f #f να έχετε βαστηχτεί #f)
+βαστάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βασταχτεί #f #f να έχετε βασταχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/bastv b/src/ellinika/tests/samples/bastv
new file mode 100644
index 0000000..d5853a4
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/bastv
@@ -0,0 +1,49 @@
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστώ βαστάς βαστά βαστάμε βαστάτε βαστούν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστάω βαστάς βαστάει βαστούμε βαστάτε βαστούν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστούσα βαστούσες βαστούσε βαστούσαμε βαστούσατε βαστούσαν)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βάσταγα βάσταγες βάσταγε βαστάγαμε βαστάγατε βάσταγαν)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστάω θα βαστάς θα βαστάει θα βαστούμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστώ θα βαστάς θα βαστά θα βαστάμε θα βαστάτε θα βαστούν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάστηξα βάστηξες βάστηξε βαστήξαμε βαστήξατε βάστηξαν)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βάσταξα βάσταξες βάσταξε βαστάξαμε βαστάξατε βάσταξαν)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστήξει έχεις βαστήξει έχει βαστήξει έχουμε βαστήξει έχετε βαστήξει έχουν(ε) βαστήξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βαστάξει έχεις βαστάξει έχει βαστάξει έχουμε βαστάξει έχετε βαστάξει έχουν(ε) βαστάξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστήξει είχες βαστήξει είχα βαστήξει είχαμε βαστήξει είχατε βαστήξει είχαν βαστήξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βαστάξει είχες βαστάξει είχα βαστάξει είχαμε βαστάξει είχατε βαστάξει είχαν βαστάξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστήξει θα έχεις βαστήξει θα έχει βαστήξει θα έχουμε βαστήξει θα έχετε βαστήξει θα έχουν(ε) βαστήξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βαστάξει θα έχεις βαστάξει θα έχει βαστάξει θα έχουμε βαστάξει θα έχετε βαστάξει θα έχουν(ε) βαστάξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστήξω θα βαστήξεις θα βαστήξει θα βαστήξουμε θα βαστήξετε θα βαστήξουν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βαστάξω θα βάσταξεις θα βαστάξει θα βαστάξουμε θα βαστάξετε θα βαστάξουν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστάω να βαστάς να βαστάει να βαστούμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστώ να βαστάς να βαστά να βαστάμε να βαστάτε να βαστούν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστήξω να βαστήξεις να βαστήξει να βαστήξουμε να βαστήξετε να βαστήξουν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βαστάξω να βάσταξεις να βαστάξει να βαστάξουμε να βαστάξετε να βαστάξουν(ε))
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστήξει να έχεις βαστήξει να έχει βαστήξει να έχουμε βαστήξει να έχετε βαστήξει να έχουν(ε) βαστήξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βαστάξει να έχεις βαστάξει να έχει βαστάξει να έχουμε βαστάξει να έχετε βαστάξει να έχουν(ε) βαστάξει)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βάστα #f #f βαστάτε #f)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάστηξε #f #f βαστήξτε #f)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βάσταξε #f #f βαστάξτε #f)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστήξει #f #f να έχετε βαστήξει #f)
+βαστώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βαστάξει #f #f να έχετε βαστάξει #f)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βαστιέμαι βαστιέσαι βαστιέται βαστιόμαστε βαστιέστε βαστιούνται)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βαστιόμουν βαστιόσουν βαστιόταν βαστιόμαστε βαστιόσαστε βαστιόνταν)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βαστιέμαι θα βαστιέσαι θα βαστιέται θα βαστιόμαστε θα βαστιέστε θα βαστιούνται)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστήχτηκα βαστήχτηκες βαστήχτηκε βαστηχτήκαμε βαστηχτήκατε βαστήχτηκαν)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(βαστάχτηκα βαστάχτηκες βαστάχτηκε βασταχτήκαμε βασταχτήκατε βαστάχτηκαν)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βαστηχτεί έχεις βαστηχτεί έχει βαστηχτεί έχουμε βαστηχτεί έχετε βαστηχτεί έχουν(ε) βαστηχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω βασταχτεί έχεις βασταχτεί έχει βασταχτεί έχουμε βασταχτεί έχετε βασταχτεί έχουν(ε) βασταχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βαστηχτεί είχες βαστηχτεί είχα βαστηχτεί είχαμε βαστηχτεί είχατε βαστηχτεί είχαν βαστηχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα βασταχτεί είχες βασταχτεί είχα βασταχτεί είχαμε βασταχτεί είχατε βασταχτεί είχαν βασταχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βαστηχτεί θα έχεις βαστηχτεί θα έχει βαστηχτεί θα έχουμε βαστηχτεί θα έχετε βαστηχτεί θα έχουν(ε) βαστηχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω βασταχτεί θα έχεις βασταχτεί θα έχει βασταχτεί θα έχουμε βασταχτεί θα έχετε βασταχτεί θα έχουν(ε) βασταχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βαστηχτώ θα βαστηχτείς θα βαστηχτεί θα βαστηχτούμε θα βαστηχτείτε θα βαστηχτούν(ε))
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα βασταχτώ θα βασταχτείς θα βασταχτεί θα βασταχτούμε θα βασταχτείτε θα βασταχτούν(ε))
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βαστιέμαι να βαστιέσαι να βαστιέται να βαστιόμαστε να βαστιέστε να βαστιούνται)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βαστηχτώ να βαστηχτείς να βαστηχτεί να βαστηχτούμε να βαστηχτείτε να βαστηχτούν(ε))
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να βασταχτώ να βασταχτείς να βασταχτεί να βασταχτούμε να βασταχτείτε να βασταχτούν(ε))
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βαστηχτεί να είχες βαστηχτεί να είχα βαστηχτεί να είχαμε βαστηχτεί να είχατε βαστηχτεί να είχαν βαστηχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα βασταχτεί να είχες βασταχτεί να είχα βασταχτεί να είχαμε βασταχτεί να είχατε βασταχτεί να είχαν βασταχτεί)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βαστιέσαι #f #f να βαστιέστε #f)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f βαστάξου #f #f βασταχτείτε #f)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βαστηχτεί #f #f να έχετε βαστηχτεί #f)
+βαστώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις βασταχτεί #f #f να έχετε βασταχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/bgainv b/src/ellinika/tests/samples/bgainv
new file mode 100644
index 0000000..ae8d116
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/bgainv
@@ -0,0 +1,28 @@
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βγαίνω βγαίνεις βγαίνει βγαίνουμε βγαίνετε βγαίνουν(ε))
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβγαινα έβγαινες έβγαινε βγαίναμε βγαίνατε έβγαιναν)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βγαίνω θα βγαίνεις θα βγαίνει θα βγαίνουμε θα βγαίνετε θα βγαίνουν(ε))
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βγήκα βγήκες βγήκε βγήκαμε βγήκατε βγήκαν)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βγει έχεις βγει έχει βγει έχουμε βγει έχετε βγει έχουν(ε) βγει)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βγει είχες βγει είχα βγει είχαμε βγει είχατε βγει είχαν βγει)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βγει θα έχεις βγει θα έχει βγει θα έχουμε βγει θα έχετε βγει θα έχουν(ε) βγει)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βγω θα βγεις θα βγει θα βγούμε θα βγείτε θα βγούν(ε))
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βγαίνω να βγαίνεις να βγαίνει να βγαίνουμε να βγαίνετε να βγαίνουν(ε))
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βγω να βγεις να βγει να βγούμε να βγείτε να βγούν(ε))
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βγει να έχεις βγει να έχει βγει να έχουμε βγει να έχετε βγει να έχουν(ε) βγει)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βγαίνε #f #f βγαίνετε #f)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βγες #f #f βγείτε #f)
+βγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βγει #f #f να έχετε βγει #f)
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+βγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/blepv b/src/ellinika/tests/samples/blepv
new file mode 100644
index 0000000..41d2e93
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/blepv
@@ -0,0 +1,28 @@
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βλέπω βλέπεις βλέπει βλέπουμε βλέπετε βλέπουν(ε))
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβλεπα έβλεπες έβλεπε βλέπαμε βλέπατε έβλεπαν)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βλέπω θα βλέπεις θα βλέπει θα βλέπουμε θα βλέπετε θα βλέπουν(ε))
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (είδα είδες είδε είδαμε είδατε είδαν)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω δει έχεις δει έχει δει έχουμε δει έχετε δει έχουν(ε) δει)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα δει είχες δει είχα δει είχαμε δει είχατε δει είχαν δει)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω δει θα έχεις δει θα έχει δει θα έχουμε δει θα έχετε δει θα έχουν(ε) δει)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα δω θα δεις θα δει θα δούμε θα δείτε θα δούν(ε))
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βλέπω να βλέπεις να βλέπει να βλέπουμε να βλέπετε να βλέπουν(ε))
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να δω να δεις να δει να δούμε να δείτε να δούν(ε))
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω δει να έχεις δει να έχει δει να έχουμε δει να έχετε δει να έχουν(ε) δει)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βλέπε #f #f βλέπετε #f)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f δες #f #f δείτε,δέστε #f)
+βλέπω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις δει #f #f να έχετε δει #f)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βλέπομαι βλέπεσαι βλέπεται βλεπόμαστε βλέπεστε βλέπονται)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βλεπόμουν βλεπόσουν βλεπόταν βλεπόμαστε βλεπόσαστε βλέπονταν)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βλέπομαι θα βλέπεσαι θα βλέπεται θα βλεπόμαστε θα βλέπεστε θα βλέπονται)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ειδώθηκα ειδώθηκες ειδώθηκε ειδωθήκαμε ειδωθήκατε ειδώθηκαν)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω ιδωθεί έχεις ιδωθεί έχει ιδωθεί έχουμε ιδωθεί έχετε ιδωθεί έχουν(ε) ιδωθεί)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα ιδωθεί είχες ιδωθεί είχα ιδωθεί είχαμε ιδωθεί είχατε ιδωθεί είχαν ιδωθεί)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω ιδωθεί θα έχεις ιδωθεί θα έχει ιδωθεί θα έχουμε ιδωθεί θα έχετε ιδωθεί θα έχουν(ε) ιδωθεί)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα ιδωθώ θα ιδωθείς θα ιδωθεί θα ιδωθούμε θα ιδωθείτε θα ιδωθούν(ε))
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βλέπομαι να βλέπεσαι να βλέπεται να βλεπόμαστε να βλέπεστε να βλέπονται)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να ιδωθώ να ιδωθείς να ιδωθεί να ιδωθούμε να ιδωθείτε να ιδωθούν(ε))
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω ιδωθεί να έχεις ιδωθεί να έχει ιδωθεί να έχουμε ιδωθεί να έχετε ιδωθεί να έχουν(ε) ιδωθεί)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βλέπεσαι #f #f να βλέπεστε #f)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f είδου #f #f ειδωθείτε #f)
+βλέπω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις ιδωθεί #f #f να έχετε ιδωθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/briskv b/src/ellinika/tests/samples/briskv
new file mode 100644
index 0000000..b369d4f
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/briskv
@@ -0,0 +1,28 @@
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βρίσκω βρίσκεις βρίσκει βρίσκουμε βρίσκετε βρίσκουν(ε))
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έβρισκα έβρισκες έβρισκε βρίσκαμε βρίσκατε έβρισκαν)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βρίσκω θα βρίσκεις θα βρίσκει θα βρίσκουμε θα βρίσκετε θα βρίσκουν(ε))
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βρήκα βρήκες βρήκε βρήκαμε βρήκατε βρήκαν)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βρει έχεις βρει έχει βρει έχουμε βρει έχετε βρει έχουν(ε) βρει)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βρει είχες βρει είχα βρει είχαμε βρει είχατε βρει είχαν βρει)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βρει θα έχεις βρει θα έχει βρει θα έχουμε βρει θα έχετε βρει θα έχουν(ε) βρει)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βρω θα βρεις θα βρει θα βρούμε θα βρείτε θα βρούν(ε))
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βρίσκω να βρίσκεις να βρίσκει να βρίσκουμε να βρίσκετε να βρίσκουν(ε))
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βρω να βρεις να βρει να βρούμε να βρείτε να βρούν(ε))
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βρει να έχεις βρει να έχει βρει να έχουμε βρει να έχετε βρει να έχουν(ε) βρει)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f βρίσκε #f #f βρίσκετε #f)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βρες #f #f βρείτε,βρέστε #f)
+βρίσκω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βρει #f #f να έχετε βρει #f)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (βρίσκομαι βρίσκεσαι βρίσκεται βρισκόμαστε βρίσκεστε βρίσκονται)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (βρισκόμουν βρισκόσουν βρισκόταν βρισκόμαστε βρισκόσαστε βρίσκονταν)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα βρίσκομαι θα βρίσκεσαι θα βρίσκεται θα βρισκόμαστε θα βρίσκεστε θα βρίσκονται)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (βρέθηκα βρέθηκες βρέθηκε βρεθήκαμε βρεθήκατε βρέθηκαν)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω βρεθεί έχεις βρεθεί έχει βρεθεί έχουμε βρεθεί έχετε βρεθεί έχουν(ε) βρεθεί)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα βρεθεί είχες βρεθεί είχα βρεθεί είχαμε βρεθεί είχατε βρεθεί είχαν βρεθεί)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω βρεθεί θα έχεις βρεθεί θα έχει βρεθεί θα έχουμε βρεθεί θα έχετε βρεθεί θα έχουν(ε) βρεθεί)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα βρεθώ θα βρεθείς θα βρεθεί θα βρεθούμε θα βρεθείτε θα βρεθούν(ε))
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να βρίσκομαι να βρίσκεσαι να βρίσκεται να βρισκόμαστε να βρίσκεστε να βρίσκονται)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να βρεθώ να βρεθείς να βρεθεί να βρεθούμε να βρεθείτε να βρεθούν(ε))
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω βρεθεί να έχεις βρεθεί να έχει βρεθεί να έχουμε βρεθεί να έχετε βρεθεί να έχουν(ε) βρεθεί)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να βρίσκεσαι #f #f να βρίσκεστε #f)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f βρήκου #f #f βρεθείτε #f)
+βρίσκω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις βρεθεί #f #f να έχετε βρεθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/denv b/src/ellinika/tests/samples/denv
new file mode 100644
index 0000000..e899352
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/denv
@@ -0,0 +1,28 @@
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(δένω δένεις δένει δένουμε δένετε δένουν(ε))
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(έδενα έδενες έδενε δέναμε δένατε έδεναν)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα δένω θα δένεις θα δένει θα δένουμε θα δένετε θα δένουν(ε))
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(έδεσα έδεσες έδεσε δέσαμε δέσατε έδεσαν)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω δέσει έχεις δέσει έχει δέσει έχουμε δέσει έχετε δέσει έχουν(ε) δέσει)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα δέσει είχες δέσει είχα δέσει είχαμε δέσει είχατε δέσει είχαν δέσει)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω δέσει θα έχεις δέσει θα έχει δέσει θα έχουμε δέσει θα έχετε δέσει θα έχουν(ε) δέσει)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα δέσω θα δέσεις θα δέσει θα δέσουμε θα δέσετε θα δέσουν(ε))
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να δένω να δένεις να δένει να δένουμε να δένετε να δένουν(ε))
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να δέσω να δέσεις να δέσει να δέσουμε να δέσετε να δέσουν(ε))
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω δέσει να έχεις δέσει να έχει δέσει να έχουμε δέσει να έχετε δέσει να έχουν(ε) δέσει)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f δένε #f #f δένετε #f)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f δέσε #f #f δέστε #f)
+δένω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις δέσει #f #f να έχετε δέσει #f)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(δένομαι δένεσαι δένεται δενόμαστε δένεστε δένονται)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(δενόμουν δενόσουν δενόταν δενόμαστε δενόσαστε δένονταν)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα δένομαι θα δένεσαι θα δένεται θα δενόμαστε θα δένεστε θα δένονται)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(δέθηκα δέθηκες δέθηκε δεθήκαμε δεθήκατε δέθηκαν)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω δεθεί έχεις δεθεί έχει δεθεί έχουμε δεθεί έχετε δεθεί έχουν(ε) δεθεί)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα δεθεί είχες δεθεί είχα δεθεί είχαμε δεθεί είχατε δεθεί είχαν δεθεί)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω δεθεί θα έχεις δεθεί θα έχει δεθεί θα έχουμε δεθεί θα έχετε δεθεί θα έχουν(ε) δεθεί)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα δεθώ θα δεθείς θα δεθεί θα δεθούμε θα δεθείτε θα δεθούν(ε))
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να δένομαι να δένεσαι να δένεται να δενόμαστε να δένεστε να δένονται)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να δεθώ να δεθείς να δεθεί να δεθούμε να δεθείτε να δεθούν(ε))
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω δεθεί να έχεις δεθεί να έχει δεθεί να έχουμε δεθεί να έχετε δεθεί να έχουν(ε) δεθεί)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να δένεσαι #f #f να δένεστε #f)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f δέσου #f #f δεθείτε #f)
+δένω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις δεθεί #f #f να έχετε δεθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/diabazv b/src/ellinika/tests/samples/diabazv
new file mode 100644
index 0000000..8f10a9b
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/diabazv
@@ -0,0 +1,28 @@
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(διαβάζω διαβάζεις διαβάζει διαβάζουμε διαβάζετε διαβάζουν(ε))
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(διάβαζα διάβαζες διάβαζε διαβάζαμε διαβάζατε διάβαζαν)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα διαβάζω θα διαβάζεις θα διαβάζει θα διαβάζουμε θα διαβάζετε θα διαβάζουν(ε))
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(διάβασα διάβασες διάβασε διαβάσαμε διαβάσατε διάβασαν)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω διαβάσει έχεις διαβάσει έχει διαβάσει έχουμε διαβάσει έχετε διαβάσει έχουν(ε) διαβάσει)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα διαβάσει είχες διαβάσει είχα διαβάσει είχαμε διαβάσει είχατε διαβάσει είχαν διαβάσει)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω διαβάσει θα έχεις διαβάσει θα έχει διαβάσει θα έχουμε διαβάσει θα έχετε διαβάσει θα έχουν(ε) διαβάσει)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα διαβάσω θα διαβάσεις θα διαβάσει θα διαβάσουμε θα διαβάσετε θα διαβάσουν(ε))
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να διαβάζω να διαβάζεις να διαβάζει να διαβάζουμε να διαβάζετε να διαβάζουν(ε))
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να διαβάσω να διαβάσεις να διαβάσει να διαβάσουμε να διαβάσετε να διαβάσουν(ε))
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω διαβάσει να έχεις διαβάσει να έχει διαβάσει να έχουμε διαβάσει να έχετε διαβάσει να έχουν(ε) διαβάσει)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f διάβαζε #f #f διαβάζετε #f)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f διάβασε #f #f διαβάστε #f)
+διαβάζω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις διαβάσει #f #f να έχετε διαβάσει #f)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(διαβάζομαι διαβάζεσαι διαβάζεται διαβαζόμαστε διαβάζεστε διαβάζονται)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(διαβαζόμουν διαβαζόσουν διαβαζόταν διαβαζόμαστε διαβαζόσαστε διαβάζονταν)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα διαβάζομαι θα διαβάζεσαι θα διαβάζεται θα διαβαζόμαστε θα διαβάζεστε θα διαβάζονται)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(διαβάστηκα διαβάστηκες διαβάστηκε διαβαστήκαμε διαβαστήκατε διαβάστηκαν)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω διαβαστεί έχεις διαβαστεί έχει διαβαστεί έχουμε διαβαστεί έχετε διαβαστεί έχουν(ε) διαβαστεί)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα διαβαστεί είχες διαβαστεί είχα διαβαστεί είχαμε διαβαστεί είχατε διαβαστεί είχαν διαβαστεί)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω διαβαστεί θα έχεις διαβαστεί θα έχει διαβαστεί θα έχουμε διαβαστεί θα έχετε διαβαστεί θα έχουν(ε) διαβαστεί)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα διαβαστώ θα διαβαστείς θα διαβαστεί θα διαβαστούμε θα διαβαστείτε θα διαβαστούν(ε))
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να διαβάζομαι να διαβάζεσαι να διαβάζεται να διαβαζόμαστε να διαβάζεστε να διαβάζονται)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να διαβαστώ να διαβαστείς να διαβαστεί να διαβαστούμε να διαβαστείτε να διαβαστούν(ε))
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω διαβαστεί να έχεις διαβαστεί να έχει διαβαστεί να έχουμε διαβαστεί να έχετε διαβαστεί να έχουν(ε) διαβαστεί)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να διαβάζεσαι #f #f να διαβάζεστε #f)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f διαβάσου #f #f διαβαστείτε #f)
+διαβάζω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις διαβαστεί #f #f να έχετε διαβαστεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/eimai b/src/ellinika/tests/samples/eimai
new file mode 100644
index 0000000..25ca376
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/eimai
@@ -0,0 +1,28 @@
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (είμαι είσαι είναι είμαστε είστε,είσαστε είναι)
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ήμουν(α) ήσουν(α) ήταν(ε) ήμαστε,ήμασταν ήσαστε,ήσασταν ήταν(ε))
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα είμαι θα είσαι θα είναι θα είμαστε θα είστε,θα είσαστε θα είναι)
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να είμαι να είσαι να είναι να είμαστε να είστε,θα είσαστε να είναι)
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να είσαι #f #f να είστε #f)
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+είμαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+είμαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/erxomai b/src/ellinika/tests/samples/erxomai
new file mode 100644
index 0000000..0940ac9
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/erxomai
@@ -0,0 +1,37 @@
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έρθω να έρθεις να έρθει να έρθουμε να έρθετε να έρθουν(ε))
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έλθω να έλθεις να έλθει να έλθουμε να έλθετε να έλθουν(ε))
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+έρχομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (έρχομαι έρχεσαι έρχεται ερχόμαστε έρχεστε έρχονται)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ερχόμουν ερχόσουν ερχόταν ερχόμαστε ερχόσαστε έρχονταν)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα έρχομαι θα έρχεσαι θα έρχεται θα ερχόμαστε θα έρχεστε θα έρχονται)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήρθα ήρθες ήρθε ήρθαμε ήρθατε ήρθαν)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήλθα ήλθες ήλθε ήλθαμε ήλθατε ήλθαν)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω έρθει έχεις έρθει έχει έρθει έχουμε έρθει έχετε έρθει έχουν(ε) έρθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω έλθει έχεις έλθει έχει έλθει έχουμε έλθει έχετε έλθει έχουν(ε) έλθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα έρθει είχες έρθει είχα έρθει είχαμε έρθει είχατε έρθει είχαν έρθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα έλθει είχες έλθει είχα έλθει είχαμε έλθει είχατε έλθει είχαν έλθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω έρθει θα έχεις έρθει θα έχει έρθει θα έχουμε έρθει θα έχετε έρθει θα έχουν(ε) έρθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω έλθει θα έχεις έλθει θα έχει έλθει θα έχουμε έλθει θα έχετε έλθει θα έχουν(ε) έλθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα έρθω θα έρθεις θα έρθει θα έρθουμε θα έρθειτε θα έρθουν(ε))
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα έλθω θα έλθεις θα έλθει θα έλθουμε θα έλθειτε θα έλθουν(ε))
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να έρχομαι να έρχεσαι να έρχεται να ερχόμαστε να έρχεστε να έρχονται)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έρθω να έρθεις να έρθει να έρθουμε να έρθετε να έρθουν(ε))
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να έλθω να έλθεις να έλθει να έλθουμε να έλθετε να έλθουν(ε))
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω έρθει να έχεις έρθει να έχει έρθει να έχουμε έρθει να έχετε έρθει να έχουν(ε) έρθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω έλθει να έχεις έλθει να έχει έλθει να έχουμε έλθει να έχετε έλθει να έχουν(ε) έλθει)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f #f #f #f έρχεστε #f)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f έλα #f #f ελάτε #f)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις έρθει #f #f να έχετε έρθει #f)
+έρχομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις έλθει #f #f να έχετε έλθει #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/exv b/src/ellinika/tests/samples/exv
new file mode 100644
index 0000000..05cb488
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/exv
@@ -0,0 +1,28 @@
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (έχω έχεις έχει έχουμε έχετε έχουν(ε))
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (είχα είχες είχα είχαμε είχατε είχαν)
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα έχω θα έχεις θα έχει θα έχουμε θα έχετε θα έχουν(ε))
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να έχω να έχεις να έχει να έχουμε να έχετε να έχουν(ε))
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f έχε #f #f έχετε #f)
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+έχω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+έχω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/kauomai b/src/ellinika/tests/samples/kauomai
new file mode 100644
index 0000000..d9e286a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/kauomai
@@ -0,0 +1,28 @@
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να κάτσω να κάτσεις να κάτσει να κάτσουμε να κάτσετε να κάτσουν(ε))
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: #f
+κάθομαι Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: #f
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κάθομαι κάθεσαι κάθεται καθόμαστε κάθεστε κάθονται)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (καθόμουν καθόσουν καθόταν καθόμαστε καθόσαστε κάθονταν)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κάθομαι θα κάθεσαι θα κάθεται θα καθόμαστε θα κάθεστε θα κάθονται)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (έκατσα έκατσες έκατσε κάτσαμε κάτσατε έκατσαν)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω κάτσει έχεις κάτσει έχει κάτσει έχουμε κάτσει έχετε κάτσει έχουν(ε) κάτσει)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα κάτσει είχες κάτσει είχα κάτσει είχαμε κάτσει είχατε κάτσει είχαν κάτσει)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω κάτσει θα έχεις κάτσει θα έχει κάτσει θα έχουμε κάτσει θα έχετε κάτσει θα έχουν(ε) κάτσει)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα κάτσω θα κάτσεις θα κάτσει θα κάτσουμε θα κάτσειτε θα κάτσουν(ε))
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κάθομαι να κάθεσαι να κάθεται να καθόμαστε να κάθεστε να κάθονται)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να κάτσω να κάτσεις να κάτσει να κάτσουμε να κάτσετε να κάτσουν(ε))
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω κάτσει να έχεις κάτσει να έχει κάτσει να έχουμε κάτσει να έχετε κάτσει να έχουν(ε) κάτσει)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f #f #f #f κάθεστε #f)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f κάθισε #f #f καθίστε #f)
+κάθομαι Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις κάτσει #f #f να έχετε κάτσει #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/kremav b/src/ellinika/tests/samples/kremav
new file mode 100644
index 0000000..b973f5a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/kremav
@@ -0,0 +1,32 @@
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κρεμώ κρεμάς κρεμά κρεμάμε κρεμάτε κρεμούν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κρεμάω κρεμάς κρεμάει κρεμούμε κρεμάτε κρεμούν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (κρεμούσα κρεμούσες κρεμούσε κρεμούσαμε κρεμούσατε κρεμούσαν)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (κρέμαγα κρέμαγες κρέμαγε κρεμάγαμε κρεμάγατε κρέμαγαν)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κρεμάω θα κρεμάς θα κρεμάει θα κρεμούμε θα κρεμάτε θα κρεμούν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κρεμώ θα κρεμάς θα κρεμά θα κρεμάμε θα κρεμάτε θα κρεμούν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (κρέμασα κρέμασες κρέμασε κρεμάσαμε κρεμάσατε κρέμασαν)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω κρεμάσει έχεις κρεμάσει έχει κρεμάσει έχουμε κρεμάσει έχετε κρεμάσει έχουν(ε) κρεμάσει)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα κρεμάσει είχες κρεμάσει είχα κρεμάσει είχαμε κρεμάσει είχατε κρεμάσει είχαν κρεμάσει)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω κρεμάσει θα έχεις κρεμάσει θα έχει κρεμάσει θα έχουμε κρεμάσει θα έχετε κρεμάσει θα έχουν(ε) κρεμάσει)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα κρεμάσω θα κρέμασεις θα κρεμάσει θα κρεμάσουμε θα κρεμάσετε θα κρεμάσουν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κρεμάω να κρεμάς να κρεμάει να κρεμούμε να κρεμάτε να κρεμούν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κρεμώ να κρεμάς να κρεμά να κρεμάμε να κρεμάτε να κρεμούν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να κρεμάσω να κρέμασεις να κρεμάσει να κρεμάσουμε να κρεμάσετε να κρεμάσουν(ε))
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω κρεμάσει να έχεις κρεμάσει να έχει κρεμάσει να έχουμε κρεμάσει να έχετε κρεμάσει να έχουν(ε) κρεμάσει)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f κρέμα #f #f κρεμάτε #f)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f κρέμασε #f #f κρεμάστε #f)
+κρεμάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις κρεμάσει #f #f να έχετε κρεμάσει #f)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (κρεμιέμαι κρεμιέσαι κρεμιέται κρεμιόμαστε κρεμιέστε κρεμιούνται)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (κρεμιόμουν κρεμιόσουν κρεμιόταν κρεμιόμαστε κρεμιόσαστε κρεμιόνταν)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα κρεμιέμαι θα κρεμιέσαι θα κρεμιέται θα κρεμιόμαστε θα κρεμιέστε θα κρεμιούνται)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(κρεμάθηκα κρεμάθηκες κρεμάθηκε κρεμαθήκαμε κρεμαθήκατε κρεμάθηκαν)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω κρεμαθεί έχεις κρεμαθεί έχει κρεμαθεί έχουμε κρεμαθεί έχετε κρεμαθεί έχουν(ε) κρεμαθεί)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα κρεμαθεί είχες κρεμαθεί είχα κρεμαθεί είχαμε κρεμαθεί είχατε κρεμαθεί είχαν κρεμαθεί)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω κρεμαθεί θα έχεις κρεμαθεί θα έχει κρεμαθεί θα έχουμε κρεμαθεί θα έχετε κρεμαθεί θα έχουν(ε) κρεμαθεί)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα κρεμαθώ θα κρεμαθείς θα κρεμαθεί θα κρεμαθούμε θα κρεμαθείτε θα κρεμαθούν(ε))
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να κρεμιέμαι να κρεμιέσαι να κρεμιέται να κρεμιόμαστε να κρεμιέστε να κρεμιούνται)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να κρεμαθώ να κρεμαθείς να κρεμαθεί να κρεμαθούμε να κρεμαθείτε να κρεμαθούν(ε))
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα κρεμαθεί να είχες κρεμαθεί να είχα κρεμαθεί να είχαμε κρεμαθεί να είχατε κρεμαθεί να είχαν κρεμαθεί)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να κρεμιέσαι #f #f να κρεμιέστε #f)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f κρεμάσου #f #f κρεμαθείτε #f)
+κρεμάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις κρεμαθεί #f #f να έχετε κρεμαθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/lev b/src/ellinika/tests/samples/lev
new file mode 100644
index 0000000..face14d
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/lev
@@ -0,0 +1,36 @@
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (λέω λες λέει λέμε λέτε λέν(ε))
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (έλεγα έλεγες έλεγε λέγαμε λέγατε έλεγαν)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα λέω θα λες θα λέει θα λέμε θα λέτε θα λέν(ε))
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (είπα είπες είπε είπαμε είπατε είπαν)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω πει έχεις πει έχει πει έχουμε πει έχετε πει έχουν(ε) πει)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα πει είχες πει είχα πει είχαμε πει είχατε πει είχαν πει)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω πει θα έχεις πει θα έχει πει θα έχουμε πει θα έχετε πει θα έχουν(ε) πει)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα πω θα πεις θα πει θα πούμε θα πείτε θα πούν(ε))
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να λέω να λες να λέει να λέμε να λέτε να λέν(ε))
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να πω να πεις να πει να πούμε να πείτε να πούν(ε))
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω πει να έχεις πει να έχει πει να έχουμε πει να έχετε πει να έχουν(ε) πει)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f λέγε #f #f λέγετε #f)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f πες #f #f πείτε,πέστε #f)
+λέω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις πει #f #f να έχετε πει #f)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (λέγομαι λέγεσαι λέγεται λεγόμαστε λέγεστε λέγονται)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (λεγόμουν λεγόσουν λεγόταν λεγόμαστε λεγόσαστε λέγονταν)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα λέομαι θα λέεσαι θα λέεται θα λεόμαστε θα λέεστε θα λέονται)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ειπώθηκα ειπώθηκες ειπώθηκε ειπωθήκαμε ειπωθήκατε ειπώθηκαν)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: (λέχθηκα λέχθηκες λέχθηκε λεχθήκαμε λεχθήκατε λέχθηκαν)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω ειπωθεί έχεις ειπωθεί έχει ειπωθεί έχουμε ειπωθεί έχετε ειπωθεί έχουν(ε) ειπωθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω λεχθεί έχεις λεχθεί έχει λεχθεί έχουμε λεχθεί έχετε λεχθεί έχουν(ε) λεχθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα ειπωθεί είχες ειπωθεί είχα ειπωθεί είχαμε ειπωθεί είχατε ειπωθεί είχαν ειπωθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα λεχθεί είχες λεχθεί είχα λεχθεί είχαμε λεχθεί είχατε λεχθεί είχαν λεχθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω ειπωθεί θα έχεις ειπωθεί θα έχει ειπωθεί θα έχουμε ειπωθεί θα έχετε ειπωθεί θα έχουν(ε) ειπωθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω λεχθεί θα έχεις λεχθεί θα έχει λεχθεί θα έχουμε λεχθεί θα έχετε λεχθεί θα έχουν(ε) λεχθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα ειπωθώ θα ειπωθείς θα ειπωθεί θα ειπωθούμε θα ειπωθείτε θα ειπωθούν(ε))
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα λεχθώ θα λεχθείς θα λεχθεί θα λεχθούμε θα λεχθείτε θα λεχθούν(ε))
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να λέομαι να λέεσαι να λέεται να λεόμαστε να λέεστε να λέονται)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να ειπωθώ να ειπωθείς να ειπωθεί να ειπωθούμε να ειπωθείτε να ειπωθούν(ε))
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να λεχθώ να λεχθείς να λεχθεί να λεχθούμε να λεχθείτε να λεχθούν(ε))
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω ειπωθεί να έχεις ειπωθεί να έχει ειπωθεί να έχουμε ειπωθεί να έχετε ειπωθεί να έχουν(ε) ειπωθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω λεχθεί να έχεις λεχθεί να έχει λεχθεί να έχουμε λεχθεί να έχετε λεχθεί να έχουν(ε) λεχθεί)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να λέγεσαι #f #f να λέγεστε #f)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f #f #f #f ειπωθείτε,λεχθείτε #f)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις ειπωθεί #f #f να έχετε ειπωθεί #f)
+λέω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις λεχθεί #f #f να έχετε λεχθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/milav b/src/ellinika/tests/samples/milav
new file mode 100644
index 0000000..6973441
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/milav
@@ -0,0 +1,32 @@
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(μιλώ μιλάς μιλά μιλάμε μιλάτε μιλούν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(μιλάω μιλάς μιλάει μιλούμε μιλάτε μιλούν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(μιλούσα μιλούσες μιλούσε μιλούσαμε μιλούσατε μιλούσαν)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(μίλαγα μίλαγες μίλαγε μιλάγαμε μιλάγατε μίλαγαν)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα μιλάω θα μιλάς θα μιλάει θα μιλούμε θα μιλάτε θα μιλούν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα μιλώ θα μιλάς θα μιλά θα μιλάμε θα μιλάτε θα μιλούν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *(μίλησα μίλησες μίλησε μιλήσαμε μιλήσατε μίλησαν)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *(έχω μιλήσει έχεις μιλήσει έχει μιλήσει έχουμε μιλήσει έχετε μιλήσει έχουν(ε) μιλήσει)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *(είχα μιλήσει είχες μιλήσει είχα μιλήσει είχαμε μιλήσει είχατε μιλήσει είχαν μιλήσει)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *(θα έχω μιλήσει θα έχεις μιλήσει θα έχει μιλήσει θα έχουμε μιλήσει θα έχετε μιλήσει θα έχουν(ε) μιλήσει)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *(θα μιλήσω θα μιλήσεις θα μιλήσει θα μιλήσουμε θα μιλήσετε θα μιλήσουν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να μιλάω να μιλάς να μιλάει να μιλούμε να μιλάτε να μιλούν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να μιλώ να μιλάς να μιλά να μιλάμε να μιλάτε να μιλούν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *(να μιλήσω να μιλήσεις να μιλήσει να μιλήσουμε να μιλήσετε να μιλήσουν(ε))
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *(να έχω μιλήσει να έχεις μιλήσει να έχει μιλήσει να έχουμε μιλήσει να έχετε μιλήσει να έχουν(ε) μιλήσει)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f μίλα #f #f μιλάτε #f)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *(#f μίλησε #f #f μιλήστε #f)
+μιλάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *(#f να έχεις μιλήσει #f #f να έχετε μιλήσει #f)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(μιλιέμαι μιλιέσαι μιλιέται μιλιόμαστε μιλιέστε μιλιούνται)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(μιλιόμουν μιλιόσουν μιλιόταν μιλιόμαστε μιλιόσαστε μιλιόνταν)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα μιλιέμαι θα μιλιέσαι θα μιλιέται θα μιλιόμαστε θα μιλιέστε θα μιλιούνται)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(μιλήθηκα μιλήθηκες μιλήθηκε μιληθήκαμε μιληθήκατε μιλήθηκαν)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω μιληθεί έχεις μιληθεί έχει μιληθεί έχουμε μιληθεί έχετε μιληθεί έχουν(ε) μιληθεί)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα μιληθεί είχες μιληθεί είχα μιληθεί είχαμε μιληθεί είχατε μιληθεί είχαν μιληθεί)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω μιληθεί θα έχεις μιληθεί θα έχει μιληθεί θα έχουμε μιληθεί θα έχετε μιληθεί θα έχουν(ε) μιληθεί)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα μιληθώ θα μιληθείς θα μιληθεί θα μιληθούμε θα μιληθείτε θα μιληθούν(ε))
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να μιλιέμαι να μιλιέσαι να μιλιέται να μιλιόμαστε να μιλιέστε να μιλιούνται)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να μιληθώ να μιληθείς να μιληθεί να μιληθούμε να μιληθείτε να μιληθούν(ε))
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να είχα μιληθεί να είχες μιληθεί να είχα μιληθεί να είχαμε μιληθεί να είχατε μιληθεί να είχαν μιληθεί)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να μιλιέσαι #f #f να μιλιέστε #f)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f μιλήσου #f #f μιληθείτε #f)
+μιλάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις μιληθεί #f #f να έχετε μιληθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/nikav b/src/ellinika/tests/samples/nikav
new file mode 100644
index 0000000..83e4ae3
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/nikav
@@ -0,0 +1,32 @@
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικώ νικάς νικά νικάμε νικάτε νικούν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικάω νικάς νικάει νικούμε νικάτε νικούν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικούσα νικούσες νικούσε νικούσαμε νικούσατε νικούσαν)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νίκαγα νίκαγες νίκαγε νικάγαμε νικάγατε νίκαγαν)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικάω θα νικάς θα νικάει θα νικούμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικώ θα νικάς θα νικά θα νικάμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (νίκησα νίκησες νίκησε νικήσαμε νικήσατε νίκησαν)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω νικήσει έχεις νικήσει έχει νικήσει έχουμε νικήσει έχετε νικήσει έχουν(ε) νικήσει)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα νικήσει είχες νικήσει είχα νικήσει είχαμε νικήσει είχατε νικήσει είχαν νικήσει)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω νικήσει θα έχεις νικήσει θα έχει νικήσει θα έχουμε νικήσει θα έχετε νικήσει θα έχουν(ε) νικήσει)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα νικήσω θα νικήσεις θα νικήσει θα νικήσουμε θα νικήσετε θα νικήσουν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικάω να νικάς να νικάει να νικούμε να νικάτε να νικούν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικώ να νικάς να νικά να νικάμε να νικάτε να νικούν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να νικήσω να νικήσεις να νικήσει να νικήσουμε να νικήσετε να νικήσουν(ε))
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω νικήσει να έχεις νικήσει να έχει νικήσει να έχουμε νικήσει να έχετε νικήσει να έχουν(ε) νικήσει)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f νίκα #f #f νικάτε #f)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f νίκησε #f #f νικήστε #f)
+νικάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις νικήσει #f #f να έχετε νικήσει #f)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικιέμαι νικιέσαι νικιέται νικιόμαστε νικιέστε νικιούνται)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικιόμουν νικιόσουν νικιόταν νικιόμαστε νικιόσαστε νικιόνταν)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικιέμαι θα νικιέσαι θα νικιέται θα νικιόμαστε θα νικιέστε θα νικιούνται)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(νικήθηκα νικήθηκες νικήθηκε νικηθήκαμε νικηθήκατε νικήθηκαν)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω νικηθεί έχεις νικηθεί έχει νικηθεί έχουμε νικηθεί έχετε νικηθεί έχουν(ε) νικηθεί)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα νικηθεί είχες νικηθεί είχα νικηθεί είχαμε νικηθεί είχατε νικηθεί είχαν νικηθεί)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω νικηθεί θα έχεις νικηθεί θα έχει νικηθεί θα έχουμε νικηθεί θα έχετε νικηθεί θα έχουν(ε) νικηθεί)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα νικηθώ θα νικηθείς θα νικηθεί θα νικηθούμε θα νικηθείτε θα νικηθούν(ε))
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικιέμαι να νικιέσαι να νικιέται να νικιόμαστε να νικιέστε να νικιούνται)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να νικηθώ να νικηθείς να νικηθεί να νικηθούμε να νικηθείτε να νικηθούν(ε))
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα νικηθεί να είχες νικηθεί να είχα νικηθεί να είχαμε νικηθεί να είχατε νικηθεί να είχαν νικηθεί)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να νικιέσαι #f #f να νικιέστε #f)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f νικήσου #f #f νικηθείτε #f)
+νικάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις νικηθεί #f #f να έχετε νικηθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/nikv b/src/ellinika/tests/samples/nikv
new file mode 100644
index 0000000..265ca59
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/nikv
@@ -0,0 +1,32 @@
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικώ νικάς νικά νικάμε νικάτε νικούν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικάω νικάς νικάει νικούμε νικάτε νικούν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικούσα νικούσες νικούσε νικούσαμε νικούσατε νικούσαν)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νίκαγα νίκαγες νίκαγε νικάγαμε νικάγατε νίκαγαν)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικάω θα νικάς θα νικάει θα νικούμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικώ θα νικάς θα νικά θα νικάμε θα νικάτε θα νικούν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (νίκησα νίκησες νίκησε νικήσαμε νικήσατε νίκησαν)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω νικήσει έχεις νικήσει έχει νικήσει έχουμε νικήσει έχετε νικήσει έχουν(ε) νικήσει)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα νικήσει είχες νικήσει είχα νικήσει είχαμε νικήσει είχατε νικήσει είχαν νικήσει)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω νικήσει θα έχεις νικήσει θα έχει νικήσει θα έχουμε νικήσει θα έχετε νικήσει θα έχουν(ε) νικήσει)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα νικήσω θα νικήσεις θα νικήσει θα νικήσουμε θα νικήσετε θα νικήσουν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικάω να νικάς να νικάει να νικούμε να νικάτε να νικούν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικώ να νικάς να νικά να νικάμε να νικάτε να νικούν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να νικήσω να νικήσεις να νικήσει να νικήσουμε να νικήσετε να νικήσουν(ε))
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω νικήσει να έχεις νικήσει να έχει νικήσει να έχουμε νικήσει να έχετε νικήσει να έχουν(ε) νικήσει)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f νίκα #f #f νικάτε #f)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f νίκησε #f #f νικήστε #f)
+νικώ Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις νικήσει #f #f να έχετε νικήσει #f)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (νικιέμαι νικιέσαι νικιέται νικιόμαστε νικιέστε νικιούνται)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (νικιόμουν νικιόσουν νικιόταν νικιόμαστε νικιόσαστε νικιόνταν)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα νικιέμαι θα νικιέσαι θα νικιέται θα νικιόμαστε θα νικιέστε θα νικιούνται)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(νικήθηκα νικήθηκες νικήθηκε νικηθήκαμε νικηθήκατε νικήθηκαν)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω νικηθεί έχεις νικηθεί έχει νικηθεί έχουμε νικηθεί έχετε νικηθεί έχουν(ε) νικηθεί)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα νικηθεί είχες νικηθεί είχα νικηθεί είχαμε νικηθεί είχατε νικηθεί είχαν νικηθεί)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω νικηθεί θα έχεις νικηθεί θα έχει νικηθεί θα έχουμε νικηθεί θα έχετε νικηθεί θα έχουν(ε) νικηθεί)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα νικηθώ θα νικηθείς θα νικηθεί θα νικηθούμε θα νικηθείτε θα νικηθούν(ε))
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να νικιέμαι να νικιέσαι να νικιέται να νικιόμαστε να νικιέστε να νικιούνται)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να νικηθώ να νικηθείς να νικηθεί να νικηθούμε να νικηθείτε να νικηθούν(ε))
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα νικηθεί να είχες νικηθεί να είχα νικηθεί να είχαμε νικηθεί να είχατε νικηθεί να είχαν νικηθεί)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να νικιέσαι #f #f να νικιέστε #f)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f νικήσου #f #f νικηθείτε #f)
+νικώ Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις νικηθεί #f #f να έχετε νικηθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/ntynv b/src/ellinika/tests/samples/ntynv
new file mode 100644
index 0000000..a667902
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/ntynv
@@ -0,0 +1,28 @@
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ντύνω ντύνεις ντύνει ντύνουμε ντύνετε ντύνουν(ε))
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(έντυνα έντυνες έντυνε ντύναμε ντύνατε έντυναν)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ντύνω θα ντύνεις θα ντύνει θα ντύνουμε θα ντύνετε θα ντύνουν(ε))
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(έντυσα έντυσες έντυσε ντύσαμε ντύσατε έντυσαν)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ντύσει έχεις ντύσει έχει ντύσει έχουμε ντύσει έχετε ντύσει έχουν(ε) ντύσει)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ντύσει είχες ντύσει είχα ντύσει είχαμε ντύσει είχατε ντύσει είχαν ντύσει)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ντύσει θα έχεις ντύσει θα έχει ντύσει θα έχουμε ντύσει θα έχετε ντύσει θα έχουν(ε) ντύσει)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ντύσω θα ντύσεις θα ντύσει θα ντύσουμε θα ντύσετε θα ντύσουν(ε))
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ντύνω να ντύνεις να ντύνει να ντύνουμε να ντύνετε να ντύνουν(ε))
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ντύσω να ντύσεις να ντύσει να ντύσουμε να ντύσετε να ντύσουν(ε))
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ντύσει να έχεις ντύσει να έχει ντύσει να έχουμε ντύσει να έχετε ντύσει να έχουν(ε) ντύσει)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f ντύνε #f #f ντύνετε #f)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f ντύσε #f #f ντύστε #f)
+ντύνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ντύσει #f #f να έχετε ντύσει #f)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: *(ντύνομαι ντύνεσαι ντύνεται ντυνόμαστε ντύνεστε ντύνονται)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: *(ντυνόμουν ντυνόσουν ντυνόταν ντυνόμαστε ντυνόσαστε ντύνονταν)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: *(θα ντύνομαι θα ντύνεσαι θα ντύνεται θα ντυνόμαστε θα ντύνεστε θα ντύνονται)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: *!(ντύθηκα ντύθηκες ντύθηκε ντυθήκαμε ντυθήκατε ντύθηκαν)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: *!(έχω ντυθεί έχεις ντυθεί έχει ντυθεί έχουμε ντυθεί έχετε ντυθεί έχουν(ε) ντυθεί)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: *!(είχα ντυθεί είχες ντυθεί είχα ντυθεί είχαμε ντυθεί είχατε ντυθεί είχαν ντυθεί)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: *!(θα έχω ντυθεί θα έχεις ντυθεί θα έχει ντυθεί θα έχουμε ντυθεί θα έχετε ντυθεί θα έχουν(ε) ντυθεί)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: *!(θα ντυθώ θα ντυθείς θα ντυθεί θα ντυθούμε θα ντυθείτε θα ντυθούν(ε))
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: *(να ντύνομαι να ντύνεσαι να ντύνεται να ντυνόμαστε να ντύνεστε να ντύνονται)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: *!(να ντυθώ να ντυθείς να ντυθεί να ντυθούμε να ντυθείτε να ντυθούν(ε))
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: *!(να έχω ντυθεί να έχεις ντυθεί να έχει ντυθεί να έχουμε ντυθεί να έχετε ντυθεί να έχουν(ε) ντυθεί)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: *(#f να ντύνεσαι #f #f να ντύνεστε #f)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: *!(#f ντύσου #f #f ντυθείτε #f)
+ντύνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: *!(#f να έχεις ντυθεί #f #f να έχετε ντυθεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/pav b/src/ellinika/tests/samples/pav
new file mode 100644
index 0000000..2a1595c
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/pav
@@ -0,0 +1,2 @@
+πάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πάω πάς πάει πάμε πάτε πάνε,παν)
+πάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πάω πάς πάει πάμε πάτε πάνε,παν)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/phgainv b/src/ellinika/tests/samples/phgainv
new file mode 100644
index 0000000..d4e22a0
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/phgainv
@@ -0,0 +1,28 @@
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πηγαίνω πηγαίνεις πηγαίνει πηγαίνουμε πηγαίνετε πηγαίνουν(ε))
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πηγαίνα πηγαίνες πηγαίνε πηγαίναμε πηγαίνατε πηγαίναν)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πηγαίνω θα πηγαίνεις θα πηγαίνει θα πηγαίνουμε θα πηγαίνετε θα πηγαίνουν(ε))
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (πήγα πήγες πήγε πήγαμε πήγατε πήγαν)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω να πάει έχεις να πάει έχει να πάει έχουμε να πάει έχετε να πάει έχουν(ε) να πάει)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα να πάει είχες να πάει είχα να πάει είχαμε να πάει είχατε να πάει είχαν να πάει)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω να πάει θα έχεις να πάει θα έχει να πάει θα έχουμε να πάει θα έχετε να πάει θα έχουν(ε) να πάει)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα πάω θα πας θα πάει θα πάμε θα πάτε θα πάνε)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πηγαίνω να πηγαίνεις να πηγαίνει να πηγαίνουμε να πηγαίνετε να πηγαίνουν(ε))
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να πάω να πας να πάει να πάμε να πάτε να πάνε)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω να πάει να έχεις να πάει να έχει να πάει να έχουμε να πάει να έχετε να πάει να έχουν(ε) να πάει)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f πηγαίνε #f #f πηγαίνετε #f)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f πήγαινε #f #f πηγαίνετε #f)
+πηγαίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (να έχω να πάει να έχεις να πάει να έχει να πάει να έχουμε να πάει να έχετε να πάει να έχουν(ε) να πάει)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πηγαίνομαι πηγαίνεσαι πηγαίνεται πηγαινόμαστε πηγαίνεστε πηγαίνονται)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πηγαίνομουν πηγαίνοσουν πηγαίνοταν πηγαινόμαστε πηγαινόσαστε πηγαίνονταν)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πηγαίνομαι θα πηγαίνεσαι θα πηγαίνεται θα πηγαινόμαστε θα πηγαίνεστε θα πηγαίνονται)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(πηγάνθηκα πηγάνθηκες πηγάνθηκε πηγανθήκαμε πηγανθήκατε πηγάνθηκαν)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω πηγάνθει έχεις πηγάνθει έχει πηγάνθει έχουμε πηγάνθει έχετε πηγάνθει έχουν(ε) πηγάνθει)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα πηγάνθει είχες πηγάνθει είχα πηγάνθει είχαμε πηγάνθει είχατε πηγάνθει είχαν πηγάνθει)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω πηγάνθει θα έχεις πηγάνθει θα έχει πηγάνθει θα έχουμε πηγάνθει θα έχετε πηγάνθει θα έχουν(ε) πηγάνθει)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα πηγάνθω θα πηγάνθεις θα πηγάνθει θα πηγάνθουμε θα πηγάνθειτε θα πηγάνθουν(ε))
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πηγαίνομαι να πηγαίνεσαι να πηγαίνεται να πηγαινόμαστε να πηγαίνεστε να πηγαίνονται)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να πηγάνθω να πηγάνθεις να πηγάνθει να πηγάνθουμε να πηγάνθειτε να πηγάνθουν(ε))
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πηγάνθει να έχεις πηγάνθει να έχει πηγάνθει να έχουμε πηγάνθει να έχετε πηγάνθει να έχουν(ε) πηγάνθει)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (να πηγαίνομαι να πηγαίνεσαι να πηγαίνεται να πηγαινόμαστε να πηγαίνεστε να πηγαίνονται)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f πήγου #f #f πηγάνθειτε #f)
+πηγαίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πηγάνθει να έχεις πηγάνθει να έχει πηγάνθει να έχουμε πηγάνθει να έχετε πηγάνθει να έχουν(ε) πηγάνθει)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/pinv b/src/ellinika/tests/samples/pinv
new file mode 100644
index 0000000..dd11c0f
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/pinv
@@ -0,0 +1,28 @@
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πίνω πίνεις πίνει πίνουμε πίνετε πίνουν(ε))
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πίνα πίνες πίνε πίναμε πίνατε πίναν)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πίνω θα πίνεις θα πίνει θα πίνουμε θα πίνετε θα πίνουν(ε))
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (ήπια ήπιες ήπιε ήπιαμε ήπιατε ήπιαν)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω πιει έχεις πιει έχει πιει έχουμε πιει έχετε πιει έχουν(ε) πιει)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα πιει είχες πιει είχα πιει είχαμε πιει είχατε πιει είχαν πιει)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω πιει θα έχεις πιει θα έχει πιει θα έχουμε πιει θα έχετε πιει θα έχουν(ε) πιει)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα πιω θα πιεις θα πιει θα πιούμε θα πιέτε θα πιούν(ε))
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πίνω να πίνεις να πίνει να πίνουμε να πίνετε να πίνουν(ε))
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να πιω να πιεις να πιει να πιούμε να πιέτε να πιούν(ε))
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω πιει να έχεις πιει να έχει πιει να έχουμε πιει να έχετε πιει να έχουν(ε) πιει)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f πίνε #f #f πίνετε #f)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f πιες #f #f πιείτε,πιέστε #f)
+πίνω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (να έχω πιει να έχεις πιει να έχει πιει να έχουμε πιει να έχετε πιει να έχουν(ε) πιει)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (πίνομαι πίνεσαι πίνεται πινόμαστε πίνεστε πίνονται)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (πίνομουν πίνοσουν πίνοταν πινόμαστε πινόσαστε πίνονταν)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα πίνομαι θα πίνεσαι θα πίνεται θα πινόμαστε θα πίνεστε θα πίνονται)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(πίθηκα πίθηκες πίθηκε πιθήκαμε πιθήκατε πίθηκαν)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω πίθει έχεις πίθει έχει πίθει έχουμε πίθει έχετε πίθει έχουν(ε) πίθει)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα πίθει είχες πίθει είχα πίθει είχαμε πίθει είχατε πίθει είχαν πίθει)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω πίθει θα έχεις πίθει θα έχει πίθει θα έχουμε πίθει θα έχετε πίθει θα έχουν(ε) πίθει)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα πίθω θα πίθεις θα πίθει θα πίθουμε θα πίθειτε θα πίθουν(ε))
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να πίνομαι να πίνεσαι να πίνεται να πινόμαστε να πίνεστε να πίνονται)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να πίθω να πίθεις να πίθει να πίθουμε να πίθειτε να πίθουν(ε))
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πίθει να έχεις πίθει να έχει πίθει να έχουμε πίθει να έχετε πίθει να έχουν(ε) πίθει)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (να πίνομαι να πίνεσαι να πίνεται να πινόμαστε να πίνεστε να πίνονται)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f ήπιου #f #f πίθειτε #f)
+πίνω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(να έχω πίθει να έχεις πίθει να έχει πίθει να έχουμε πίθει να έχετε πίθει να έχουν(ε) πίθει)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/trabav b/src/ellinika/tests/samples/trabav
new file mode 100644
index 0000000..cc31cbb
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/trabav
@@ -0,0 +1,49 @@
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (τραβώ τραβάς τραβά τραβάμε τραβάτε τραβούν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (τραβάω τραβάς τραβάει τραβούμε τραβάτε τραβούν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (τραβούσα τραβούσες τραβούσε τραβούσαμε τραβούσατε τραβούσαν)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (τράβαγα τράβαγες τράβαγε τραβάγαμε τραβάγατε τράβαγαν)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα τραβάω θα τραβάς θα τραβάει θα τραβούμε θα τραβάτε θα τραβούν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα τραβώ θα τραβάς θα τραβά θα τραβάμε θα τραβάτε θα τραβούν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (τράβηξα τράβηξες τράβηξε τραβήξαμε τραβήξατε τράβηξαν)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (τράβηξα τράβηξες τράβηξε τραβήξαμε τραβήξατε τράβηξαν)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω τραβήξει έχεις τραβήξει έχει τραβήξει έχουμε τραβήξει έχετε τραβήξει έχουν(ε) τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω τραβήξει έχεις τραβήξει έχει τραβήξει έχουμε τραβήξει έχετε τραβήξει έχουν(ε) τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα τραβήξει είχες τραβήξει είχα τραβήξει είχαμε τραβήξει είχατε τραβήξει είχαν τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα τραβήξει είχες τραβήξει είχα τραβήξει είχαμε τραβήξει είχατε τραβήξει είχαν τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω τραβήξει θα έχεις τραβήξει θα έχει τραβήξει θα έχουμε τραβήξει θα έχετε τραβήξει θα έχουν(ε) τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω τραβήξει θα έχεις τραβήξει θα έχει τραβήξει θα έχουμε τραβήξει θα έχετε τραβήξει θα έχουν(ε) τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα τραβήξω θα τραβήξεις θα τραβήξει θα τραβήξουμε θα τραβήξετε θα τραβήξουν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα τραβήξω θα τραβήξεις θα τραβήξει θα τραβήξουμε θα τραβήξετε θα τραβήξουν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να τραβάω να τραβάς να τραβάει να τραβούμε να τραβάτε να τραβούν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να τραβώ να τραβάς να τραβά να τραβάμε να τραβάτε να τραβούν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να τραβήξω να τραβήξεις να τραβήξει να τραβήξουμε να τραβήξετε να τραβήξουν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να τραβήξω να τραβήξεις να τραβήξει να τραβήξουμε να τραβήξετε να τραβήξουν(ε))
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω τραβήξει να έχεις τραβήξει να έχει τραβήξει να έχουμε τραβήξει να έχετε τραβήξει να έχουν(ε) τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω τραβήξει να έχεις τραβήξει να έχει τραβήξει να έχουμε τραβήξει να έχετε τραβήξει να έχουν(ε) τραβήξει)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f τράβα #f #f τραβάτε #f)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f τράβηξε #f #f τραβήξτε #f)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f τράβηξε #f #f τραβήξτε #f)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις τραβήξει #f #f να έχετε τραβήξει #f)
+τραβάω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις τραβήξει #f #f να έχετε τραβήξει #f)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (τραβιέμαι τραβιέσαι τραβιέται τραβιόμαστε τραβιέστε τραβιούνται)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (τραβιόμουν τραβιόσουν τραβιόταν τραβιόμαστε τραβιόσαστε τραβιόνταν)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα τραβιέμαι θα τραβιέσαι θα τραβιέται θα τραβιόμαστε θα τραβιέστε θα τραβιούνται)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(τραβήχτηκα τραβήχτηκες τραβήχτηκε τραβηχτήκαμε τραβηχτήκατε τραβήχτηκαν)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(τραβήχτηκα τραβήχτηκες τραβήχτηκε τραβηχτήκαμε τραβηχτήκατε τραβήχτηκαν)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω τραβηχτεί έχεις τραβηχτεί έχει τραβηχτεί έχουμε τραβηχτεί έχετε τραβηχτεί έχουν(ε) τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω τραβηχτεί έχεις τραβηχτεί έχει τραβηχτεί έχουμε τραβηχτεί έχετε τραβηχτεί έχουν(ε) τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα τραβηχτεί είχες τραβηχτεί είχα τραβηχτεί είχαμε τραβηχτεί είχατε τραβηχτεί είχαν τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα τραβηχτεί είχες τραβηχτεί είχα τραβηχτεί είχαμε τραβηχτεί είχατε τραβηχτεί είχαν τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω τραβηχτεί θα έχεις τραβηχτεί θα έχει τραβηχτεί θα έχουμε τραβηχτεί θα έχετε τραβηχτεί θα έχουν(ε) τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω τραβηχτεί θα έχεις τραβηχτεί θα έχει τραβηχτεί θα έχουμε τραβηχτεί θα έχετε τραβηχτεί θα έχουν(ε) τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα τραβηχτώ θα τραβηχτείς θα τραβηχτεί θα τραβηχτούμε θα τραβηχτείτε θα τραβηχτούν(ε))
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα τραβηχτώ θα τραβηχτείς θα τραβηχτεί θα τραβηχτούμε θα τραβηχτείτε θα τραβηχτούν(ε))
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να τραβιέμαι να τραβιέσαι να τραβιέται να τραβιόμαστε να τραβιέστε να τραβιούνται)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να τραβηχτώ να τραβηχτείς να τραβηχτεί να τραβηχτούμε να τραβηχτείτε να τραβηχτούν(ε))
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να τραβηχτώ να τραβηχτείς να τραβηχτεί να τραβηχτούμε να τραβηχτείτε να τραβηχτούν(ε))
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα τραβηχτεί να είχες τραβηχτεί να είχα τραβηχτεί να είχαμε τραβηχτεί να είχατε τραβηχτεί να είχαν τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να είχα τραβηχτεί να είχες τραβηχτεί να είχα τραβηχτεί να είχαμε τραβηχτεί να είχατε τραβηχτεί να είχαν τραβηχτεί)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να τραβιέσαι #f #f να τραβιέστε #f)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f τραβήξου #f #f τραβηχτείτε #f)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις τραβηχτεί #f #f να έχετε τραβηχτεί #f)
+τραβάω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις τραβηχτεί #f #f να έχετε τραβηχτεί #f)
diff --git a/src/ellinika/tests/samples/uelv b/src/ellinika/tests/samples/uelv
new file mode 100644
index 0000000..0afdb5a
--- a/dev/null
+++ b/src/ellinika/tests/samples/uelv
@@ -0,0 +1,28 @@
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (θέλω θέλεις θέλει θέλουμε θέλετε θέλουν(ε))
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (ήθελα ήθελες ήθελε θέλαμε θέλατε ήθελαν)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα θέλω θα θέλεις θα θέλει θα θέλουμε θα θέλετε θα θέλουν(ε))
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Αόριστος: (θέλησα θέλησες θέλησε θελήσαμε θελήσατε θέλησαν)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: (έχω θέλησει έχεις θέλησει έχει θέλησει έχουμε θέλησει έχετε θέλησει έχουν(ε) θέλησει)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: (είχα θέλησει είχες θέλησει είχα θέλησει είχαμε θέλησει είχατε θέλησει είχαν θέλησει)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: (θα έχω θέλησει θα έχεις θέλησει θα έχει θέλησει θα έχουμε θέλησει θα έχετε θέλησει θα έχουν(ε) θέλησει)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: (θα θέλησω θα θελήσεις θα θέλησει θα θελήσουμε θα θελήσετε θα θελήσουν(ε))
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να θέλω να θέλεις να θέλει να θέλουμε να θέλετε να θέλουν(ε))
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: (να θέλησω να θελήσεις να θέλησει να θελήσουμε να θελήσετε να θελήσουν(ε))
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: (να έχω θέλησει να έχεις θέλησει να έχει θέλησει να έχουμε θέλησει να έχετε θέλησει να έχουν(ε) θέλησει)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f θέλε #f #f θέλετε #f)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Αόριστος: (#f θέλησε #f #f θέληστε #f)
+θέλω Ενεργητηκή φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: (#f να έχεις θέλησει #f #f να έχετε θέλησει #f)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Ενεστώτας: (θέλομαι θέλεσαι θέλεται θελόμαστε θέλεστε θέλονται)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρατατικός: (θελόμουν θελόσουν θελόταν θελόμαστε θελόσαστε θέλονταν)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας διαρκείας: (θα θέλομαι θα θέλεσαι θα θέλεται θα θελόμαστε θα θέλεστε θα θέλονται)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Αόριστος: !(θέλθηκα θέλθηκες θέλθηκε θελθήκαμε θελθήκατε θέλθηκαν)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Παρακείμενος: !(έχω θελθεί έχεις θελθεί έχει θελθεί έχουμε θελθεί έχετε θελθεί έχουν(ε) θελθεί)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Υπερσυντέλικος: !(είχα θελθεί είχες θελθεί είχα θελθεί είχαμε θελθεί είχατε θελθεί είχαν θελθεί)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Συντελεσμένος μέλλοντας: !(θα έχω θελθεί θα έχεις θελθεί θα έχει θελθεί θα έχουμε θελθεί θα έχετε θελθεί θα έχουν(ε) θελθεί)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Οριστική/Μέλλοντας στιγμιαίος: !(θα θελθώ θα θελθείς θα θελθεί θα θελθούμε θα θελθείτε θα θελθούν(ε))
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Ενεστώτας: (να θέλομαι να θέλεσαι να θέλεται να θελόμαστε να θέλεστε να θέλονται)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Αόριστος: !(να θελθώ να θελθείς να θελθεί να θελθούμε να θελθείτε να θελθούν(ε))
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Υποτακτική/Παρακείμενος: !(να έχω θελθεί να έχεις θελθεί να έχει θελθεί να έχουμε θελθεί να έχετε θελθεί να έχουν(ε) θελθεί)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Ενεστώτας: (#f να θέλεσαι #f #f να θέλεστε #f)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Αόριστος: !(#f θέλησου #f #f θελθείτε #f)
+θέλω Μεσοπαθητική φωνή/Προστακτική/Παρακείμενος: !(#f να έχεις θελθεί #f #f να έχετε θελθεί #f)
diff --git a/xml/pl/rhmata.xml b/xml/pl/rhmata.xml
index bc3be27..5fe9d9a 100644
--- a/xml/pl/rhmata.xml
+++ b/xml/pl/rhmata.xml
@@ -1187,13 +1187,13 @@ tylko brakiem końcowego <FLECT>ς</FLECT> (w deklinacjach Α i
<SECTION>
<HEADER>Aoryst</HEADER>
<PARA>
Aoryst, czyli forma dokonana, trybu rozkazującego tworzy się przez
dodanie do <XREF REF="thema_aoristoy">tematu aorystu</XREF> końcówek
-<FLECT>ε</FLECT>, w liczbie pojedynczej, oraz <FLECT>ετε</FLECT> w
+<FLECT>ε</FLECT>, w liczbie pojedynczej, oraz <FLECT>τε</FLECT> w
liczbie mnogiej. Jeśli otrzymana forma liczby pojedynczej ma więcej
niż dwie sylaby, akcent kładziemy na trzeciej sylabie. W liczbie
mnogiej akcent zawsze pada na przedostatnią sylabę:
</PARA>
<EXAMPLE TYPE="PARA">γράψε -- γράψτε</EXAMPLE>
diff --git a/xml/ru/rhmata.xml b/xml/ru/rhmata.xml
index fc27622..e4f5a38 100644
--- a/xml/ru/rhmata.xml
+++ b/xml/ru/rhmata.xml
@@ -1181,13 +1181,13 @@
<SECTION>
<HEADER>Аорист</HEADER>
<PARA>
Аорист (совершённая форма) повелительного наклонения образуется от
<XREF REF="thema_aoristoy">основы аориста </XREF> прибавлением
окончаний <FLECT>ε</FLECT> в единственном,
-и <FLECT>ετε</FLECT> во множественном числе. Если форма единственного
+и <FLECT>τε</FLECT> во множественном числе. Если форма единственного
числа имеет более двух слогов, то ударение переносится на третий от
конца слог. Ударение во множественном числе всегда падает на
предпоследний слог:
</PARA>
<EXAMPLE TYPE="PARA">γράψε -- γράψτε</EXAMPLE>

Return to:

Send suggestions and report system problems to the System administrator.